piątek, 17 kwietnia 2015

ANTYnikotynowe reklamy

           Każda kampania społeczna jest dobrym sposobem na zwalczanie danego problemu, dlaczego? Ponieważ stara się zadziałać jak najbardziej drastycznie na naszą wyobraźnię, skłania do przemyśleń, a czasem nawet "wgniata" w fotel. Nawet jeśli konkretne kampanie nie dotyczą naszego życia czy bliskich, również nami wstrząsają. W końcu właśnie o to w nich chodzi.
O negatywnym wpływie papierosów na nasz organizm powiedziano już chyba wszystko. Jesteśmy atakowani ulotkami, plakatami o szkodliwych skutkach palenia, dzieci zaś już od najmłodszych lat uczestniczą w szkolnych pogadankach na temat papierosów i doskonale wiedzą jakie wywołują choroby. Czy to pomogą? Niestety jednak nie na tyle by papierosy rzuciła znaczna większość.

Z tego właśnie powodu spoty antynikotynowe są jednymi z najbardziej drastycznych reklam, jakie tylko możemy zobaczyć. Sprawiają, że naprawdę subiektywnie patrzymy na nasze uzależnienie. Są wykonywane w tak autentyczny sposób, aby jak najbardziej dobitnie dać do myślenia potencjalnemu palaczowi. Pokazują negatywną prawdę o substancjach zawartych w papierosach oraz o chorobach, które wywołują.
                        
               
           Powyżej przedstawione reklamy, mające na celu zniechęcić do palenia papierosów są dość proste w swoim wykonaniu, krótkie, ale za to jak dobrze zrealizowane i z całą pewnością zwracające uwagę na dany problem. Obywa klipy pokazują przede wszystkim konsekwencje palenia. Pierwsza z nich, ukazuje przeciętnego mężczyznę wychodzącego na podwórko swego domu, aby zapalić . Z każdym kolejnym wciągnięciem dymu, papieros coraz bardziej zaczyna zamieniać się w raka płuc, który najprawdopodobniej może powstać w jego organizmie. Co ciekawe rak, jako guzy powstające na naszych narządach zostają przedstawione jak najbardziej realnie, wręcz mogą nas obrzydzić i pewnie to też mają głównie na celu.
Druga reklama zostaje zrealizowana w podobny sposób. Mężczyzna podczas spaceru z dziećmi na plac zabaw siada na ławce, wyciąga tytoń i sam zaczyna "skręcać" sobie papierosa. Przy czym tytoń w opakowaniu jest również pokazany jako realne ludzkie wnętrzności. 

      Kolejna reklama, którą przedstawiłam pokazuję absolutną prawdę, dotyczącą palenia papierosów u osób dorosłych. Ile razy słyszeliśmy od starszych od nas ludzi: "palenie jest szkodliwe", "palenie wywołuje raka", po czym widzieliśmy jak sami zaczynają palić papierosa.
Reklama ta jest wykonana w stylu ukrytej kamery, sprawia to oczywiście wrażenie bardziej realistycznej. Jednak czy ludzie występujący w spocie są podstawieni czy też nie, klip jak najbardziej przedstawia szarą rzeczywistość związaną z palaczami. Każdy z nas nie pożycza zapalniczki małemu dziecku, z prostego powodu, bo jest to niezdrowe, złe, demoralizujące.Tym samym, to my sami zaczynamy zapominać o swoim postępowaniu i negatywnym wpływie na nasze własne zdrowie.
      Z całą pewnością, uważam że wszystkie kampanie społeczne kształtują nasze poglądy, zaś spoty telewizyjne jeszcze bardziej pobudzają nasze zmysły. Antynikotynowe reklamy, dlatego właśnie są wykonywane w jeszcze bardziej drastyczny, pouczający sposób jaki tylko jest możliwy. W końcu celem tych reklam jest nasze zdrowie, a to przecież najważniejsze co każdy człowiek posiada. 
  

1 komentarz:

Monika Zawadzka pisze...

Czasami tak jest, że forma takiej reklamy potrafi skutecznie zniechęcić do palenia papierosów. W sumie mi najbardziej pomogło zastosowanie metody https://allencarr.pl gdyż to właśnie dzięki niej udało mi się poradzić z tym wrednym nałogiem. Mogę tylko polecić tę metodę osobom wahającym się do rzucenia palenia.