środa, 29 kwietnia 2015

Kampanie reklamowe... nie koniecznie udane. Cz.1.


Jednym z podstawowych zadań kampanii reklamowej jest to, aby została zapamiętana. Czasami zdarza się tak, że reklama bardzo mocno przykuwa uwagę odbiorcy lecz niestety są strzałami poza tarczę, a wręcz wywołują skandale. W tym poście chciałbym zwrócić uwagę na właśnie te mniej chlubne spoty reklamowe.
Na początek wytoczymy ciężkie działa, ponieważ zaczniemy od reklamy, która wywołała skandal na skalę międzynarodową. Rzecz tyczy się Ukrainy, a konkretnie spotu reklamowego dotyczącego produktu Bref Duo Stripes.  W niniejszej reklamie odświeżacz toaletowy, łudząco podobny do ukraińskiej flagi, jest umieszczany pod krawędzią muszli, gdzie miejsce takiego odświeżacza, oraz, o zgrozo, jest spuszczana woda w toalecie. Z resztą zobaczcie sami:Jak można się było spodziewać, internet, a konkretnie oficjalna strona firmy Henkel, zawrzał od agresywnych wpisów ukraińskich użytkowników internetu. Skutkowało to usunięciem danego produktu ze sprzedaży oraz oficjalny komunikat, wyjaśniający użycia takiego zestawienia kolorów: Przede wszystkim chcielibyśmy raz jeszcze podkreślić, że jest nam bardzo przykro, iż ludzie zostali zgorszeni wzornictwem naszego nowego Bref Duo Stripes. Kolor błękitny oznacza wodę i higienę, natomiast żółty w przypadku aromatu cytryny jest decydujący dla tego segmentu produktów.

Kolejna kampania reklamowa ma już trochę mniejszy zakres, ponieważ dotyczy jednej konkretnej osoby, aczkolwiek osoby, o której swojego czasu było dosyć głośnio, gdyż sama wcześniej wywołała skandal. Mowa oczywiście o były premierze Włoch Silvio Berlusconi. Stwierdził on, że został pokrzywdzony przez samochodowy koncern Ford, a konkretnie jego indyjski dział. Mianowice, został on umieszczony na plakacie za kierownicą auta. Niby nic, jednakże oglądał się  w stronę bagażniku auta, w którym znajdowały trzy związane kobiety o obfitych walorach związanych z ich kobiecą naturą. Wszystko zostało wzbogacone hasłem "Zostaw zmartwienie za sobą. W dużym bagażniku Forda Figo"


Należy zauważyć również czas i okoliczności, w jakich powyższy plakat się ukazał. Mianowicie w tamtym czasie wobec Berlusconiego był prowadzony proces w tzw. "sprawie Ruby". W wyniku tego procesu były premier został skazany na siedem lat więzienia oraz pozbawiony możliwości pełnienia urzędów publicznych. Była to kara za nadużywanie władzy, a także związek z prostytucją osób nieletnich. Wszystkie te okoliczności sprawiały wrażenie, że reklama ta wyglądała co najmniej szyderczo.

1 komentarz:

dzasq pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.