niedziela, 26 kwietnia 2015

Reklama zewnętrzna i jej potęga w dzisiejszych czasachReklama zewnętrzna (outdoor) jest traktowana przede wszystkim jako medium wspomagające. Uzupełnia najczęściej reklamę telewizyjną, radiową i prasową. 

Źródło: http://bpmedia.pl/images/cache/10f0ba454a6c93a3f601a32eceb12773.jpg

Umieszczana jest na ulicy, w różnych miejscach publicznych, oraz w środkach komunikacyjnych. Jej fenomen polega na spełnieniu dwóch fundamentalnych aspektów, po pierwsze jest to minimum słów użytych w przekazie, tak aby zawrzeć maksimum przekazu w jak najmniejszej dawce informacji. Poprzez to outdoor skupia się głównie na maksimum informacji przekazanej w formie graficznej za pomocą różnych nieruchomych środków. Reklama tego typu ma za zadanie działać obrazem, a nie przekazem słownym zawartym na przykład na plakacie, który jest sztandarowym przykładem outdooru.

Źródło: http://www.topmobil.net/images/reklama-zewnetrzna-outdoor.jpg

Reklama zewnętrzna nadaje się do promowania różnych produktów, w tym również usług o typowo lokalnym charakterze. Bardzo często korzystają z niej sieci handlowe, które stosują ją jako źródło informowania o nowych ofertach i promocjach cenowych. Tablice reklamowe nadają się również do przedstawiania nowych wydań czasopism, wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Często prezentuje się na nich powszechnie znane produkty (żywność, telefony komórkowe, samochody), informując w ten sposób o prowadzonych akcjach promocyjnych.

Źródło: http://cityboard.pl/sites/default/files/cityboard_8.jpg

Do zalet outdooru zaliczyć trzeba jego masowy charakter oddziaływania, który trafia do każdego z nas. Kolejną pozywaną cechą jest atrakcyjna technika prezentacji, jak również częsty kontakt z przekazem. Długi czas ekspozycji (24 godziny na dobę), oraz niski koszt przygotowania tego pokazu to bez wątpienia kolejny pozytyw płynący z reklam zewnętrznych. Dzięki selektywności geograficznej tego rodzaju reklamy umożliwiają docierania do odbiorców na ściśle określonym rynku lokalnym. Outdoor dzięki ciekawemu przekazowi może być bardzo szybko zauważony, poprzez co przyciąga uwagę wielu odbiorców na całym świecie. 

Źródło: http://www.ams.com.pl/file/617,500.jpg

Tam, gdzie są zalety są i pewne wady tego typu usług. Z pewnością najważniejszą z nich jest możliwość przekazywania ograniczonej ilości informacji, ze względu na ideę tego rodzaju reklamy, która polega jak już wspominałem wcześniej na zawarciu pełnego przekazu i istoty reklamy w jak najmniejszej ilości informacji. Różne rodzaje nieruchomych środków reklamy zewnętrznej takie jak postery, billboardy, czy citylighty narażone są na zniszczenie. Kolejną negatywną cechą outdooru jest słaba zapamiętywalność przekazu, oraz mała selektywność przy wyborze odbiorców. Gdy jedziemy autem i mijamy stojący przy drodze billboard nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkiego co zostało na nim przedstawione, z uwagi na bardzo krótki czas jednorazowego odbioru przekazu, trwający zaledwie kilka sekund.

W dzisiejszych czasach ludzie chętniej wychodzą na zakupy do galerii handlowych, gdyż wolą to bardziej od spędzania wolnego czasu przed telewizorem. Będąc poza domem, czy to w centrum handlowym, czy w kinie stykamy się na każdym kroku z przykładami outdooru, jednym słowem jesteśmy skazani na niego.

We współczesnym świecie reklama zewnętrzna to znakomite narzędzie w rękach producentów służące do kreacji własnej marki. Ludzie pozytywnie odbierają tego rodzaju przekazy, gdyż dobra reklama potrafi trafić do każdego odbiorcy. Co najważniejsze nie wzbudza w nim zniechęcenia, czy też irytacji, jak często to bywa w przypadku niechcianych przez odbiorców reklam internetowych, które wyskakują w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak widać reklama zewnętrzna w dzisiejszych czasach nastawiona jest na dynamiczny rozwój, podążający w różnych kierunkach. Szeroka gama środków outdooru pozwala na docieranie do każdego typu odbiorcy.

Brak komentarzy: