piątek, 3 kwietnia 2015

Kościsty ideał

Anoreksja istnieje od dawna, jednak niezaprzeczalnie można stwierdzić, że w naszych czasach jej zasięg znacznie się nasilił. Za przyczynę można wskazać  rozwój mass mediów oraz ich rosnącego wpływu na światopogląd ludzi, zwłaszcza tych młodych. Telewizja, reklamy, kolorowe czasopisma każdego dnia kreują ideał chudego ciała. Jego osiągniecie stało się obsesją dzisiejszego pokolenia nastolatków.
                                                                  http://boska.mykmyk.pl/img/660/0/dieta-modelek-37088958.jpg


Inspiracją dla milionów młodych ludzi są coraz chudsze modelki, gwiazdy kina, muzyki i telewizji. Nieustanna presja ze strony mediów, aby być  piękną i szczupłą stała się częstą przyczyna zaburzeń odżywiania. Która nastolatka nie marzy o idealnej figurze z reklamy?

                                                                     http://ri.pinger.pl/pgr316/e0481c730007cb2b536b97ef/2.jpg

Dziewczyny spędzają godziny przed lustrem, wpatrując się w swoje odbicie i doszukując się kolejnej niedoskonałości, które są projekcją ich umysłu. Zamiast skupić się na swoich walorach pragną dążyć do oklepanego wzorca- modelki z wybiegu lub przypadkowej kobiety zauważonej w reklamie telewizyjnej. 
http://anorektyk.pl/wp-content/uploads/2013/04/pin2.jpg
Media wywołują poczucie przepaści między ciałem własnym i „idealnym”. Kobiety są tyranizowane reklamami suplementów diety wspomagających odchudzanie i tekstami czasopism zachęcających do kolejnej diety. Media wykreowały stereotyp pięknej, pełnej wdzięku i seksownej anorektyczki. Wystarczy, przejrzeć magazyny modowe lub włączyć transmisję z wybiegów mody żeby zobaczyć wychudzone modelki, którym z łatwością można policzyć każde żebro. Nawet jeśli nie śledzimy aktualnych trendów, to możemy spotkać się z takimi kobietami w reklamach, które natychmiast stają się naszymi ideałami.

                                                                 http://papilot2.mykmyk.pl/img/660/0/18380810.jpg

Reklamy bardzo często bywają zakłamane, mam na myśli retusz, którym zostają potraktowane zdjęcia. Właściwie w tych czasach żadne zdjęcie które wcześniej nie zostało poddane obróbce nie ma prawa znaleźć się na billboardzie. Niczym trudnym nie jest odjęcie paru kilogramów, kilkoma kliknięciami myszy. Przez takie działania kobiety kreują w głowie nierealny obraz piękna do którego pragną dążyć za wszelką cenę. Dziewczyny, zadajcie sobie pytanie, czy warto dążyć do czegoś co nas wyniszcza?
http://z5.kowbojki.pl/4f91d4c536f9d067a283a16f06cd7593/58545141.jpg

2 komentarze:

Paulina Witkowska pisze...

O nieee, wyprzedziłaś mnie ;c też o tym chciałam napisać ! :D

Maria Dzieszko pisze...

super tekst!