niedziela, 5 kwietnia 2015

#social networks


Kilka lat temu w naszym życiu nagłe wdarły się sieci społeczne. Pomyślałam i zrozumiała, że już nawet nie kilka, a całe dwudziestolecie. Tak - tak, pierwsza społeczna platforma pojawiła się w 1995. 
 Ludzie w tym zobaczyli nie tylko zakres interesów ogólnych, a jeszcze nowe możliwości dla marketingowego przesuwania. Globalne objęcie, proste współdziałanie z elitarnym audytorium, szybkie rozpowszechnienie ważnej informacji - to oczywiste przewagi pracy na socjalnych placykach.
Oprócz tego sieci społeczne proponują swoim użytkownikom unikalny funkcjonał, co rozszerza standardowe możliwości pracy z kontentem. Zwiedzający stron internetowych wymagają większej interaktywności - oni chcą omawiać i komentować materiały, dzielić się nimi z kolegami, sprzeczać się o nich i przemyslić ich, stwarzając zdjęcia ironiczne i demotywatory. Mgnienie do rozstrzygnięcia dowolnego problemu. Szybkie poszukiwanie i targetowanie audytorium, otrzymanie odwrotnego związku od klientów, uregulowanie skarg i pretensji. I całe to dzieje się za jakąś cząstkę sekundy. Nie wiem jest to dobrze lub źle...  Dobrze na pewno, że wszystko rozwija się, a źle że tak szybko. Płynna współczesność czasami nawet nie daje czasowi porządnie pomyśleć i podjąć decyzję. 
Na przykład instagram już dawno wykorzystują jak internet-sklepy. Zalewają tam fotografie towaru, piszą swój numer Viber i pomyślnie jego sprzedają... A facebook występuje dziwną reklamą jakichś festiwali i koncertów, w zamian afiszy, radio i tv-newsa, po prostu widzimy to w jednym malutkim postu, nie wychodząc z domu.  Za pomocą aplikacji foursquare można dowiedzieć się czy przeciwnie opowiedzieć o swoich wrażeniach o kawiarni, restauracji, wystawie i nawet o prostej ulicy, które chcieliście by odwiedzić czy już to zrobiły. W freeware twitter o nowych reformach i projektach ustawy rządu, teraz to jest bardzo aktualne i popularne u prezydentów i urzędników różnych krajów. Taki sposób zwrócenia do narodu przez napisanie postów w ich twitter account, na pewno naprowadza ich na myśl, że oni są bliżej do narodu albo po prostu nie chcą odstawać od innowacji 21 stulecia ;)


(żródło: http://www.elearning2lcsd.org/social-networking.html)

Pozycjonowanie w social networks.

Jeśli jesteście nie przedstawione w popularnych serwach czy nieprawidłowo pozycjonujecie swoje produkty, to nieuchronnie utracicie swoich klientów. I przeciwnie, prawidłowe pozycjonowanie w socjalnych sieciach pozwala domagać się widzianych wyników: 
Ujawnienie i segmentacja docelowemu audytorium, zwiększenie poznawania znaku firmowego, wsparcie lojalności klientów.

Klucz do zwiększenia sprzedaży i zachowania potocznych klientów.

Toż większość znaków firmowych wybiera w jakości głównego placyka dla przesuwania sieci społeczne: wszystkie konieczne funkcje dla udanej komunikacji z klientami już są obecne w tych serwach i nie wymagają dodatkowych nastrajań. Nieprzypadkowo główne medialne trendy zeszłego roku były urodzone właśnie w socjalnych sieciach - od wirusowych video do popularnych hashtagów, co rozleciało się na świecie przez facebook i twitter.
(źródło:http://sendible.com/insights/how-to-effectively-use-hashtags-for-maximum-engagement/)
 Selfie z ceremonii "Oskar" - 2014, Ice - bucket Challenge, reklamowa SMM - kampania "twoja Coca-Cola" - całe to było by niewyobrażalne bez socjalnych sieci.
(źródło: http://www.thestar.com.my/Lifestyle/Entertainment/Movies/News/2014/03/04/Oscar-roundup-Pizza-selfie-and-deadpan-affability/)
(źródło: http://abc11.com/society/mccrory-accepts-ice-bucket-challenge/265446/)

Niewątpliwie, to tylko szczyt góry lоdowej, o sieciach społecznych już można pisać całe encyklopedie. Sieci bardzo głęboko przeniknęły do naszego życia i przedłużają nabierać popularność, wpływ ich na ludzi dotychczas bagatelizuje się. Teraz w zasadzie są rozwinięte sieci ogólnego typu, jednak w najbliższej przyszłości będą rozwijały się i nowe projekty, jak o tematyce, tak i funkcjonalnie. Jak i w dowolnym segmencie, który szybko rośnie, jest szereg odczuwalnych problemów, lecz wszyscy oni są całkiem decydowane. Wkrótce sieci społeczne jeszcze więcej zmienią świat, przecież oni już stali się wpływowym narzędziem władzy. Nawet straszno pomyślіć, jak wszystko będzie wkrótce...

Brak komentarzy: