piątek, 24 kwietnia 2015

Pies najlepszy przyjaciel człowieka

  Adopcja. Piękne słowo. Do naszej małej lub dużej rodzinny dochodzi kolejny jej członek spragniony bliskości, miłości i szczęścia, którego nie zaznał wcześniej. Brzmi jak opowieść z bajki ? Niestety co dzień ktoś adoptuje zwierzę nie zdając sobie sprawy jak wielka jest to odpowiedzialność i jak należycie trzeba się nim zaopiekować. Nic więc dziwnego, że zaczęły powstawać reklamy społeczne promujące dojrzałe decyzje. Niektóre są tak szokujące, że nie sposób oderwać od nich wzroku, inne są przygnębiające i wyciskające łzy. Wszystkie jednak mają zwrócić naszą uwagę na narastający problem. Przykładem takiej reklamy może być chociażby ta:Prawda, że smutna? Na początku jest kolorowo, wszystko się układa, by po kilku pierwszych dniach radości i podniecenia związanego z nowym członkiem rodziny wszystko wróciło do normy, a nasz nowy pupil stał się tylko zbędnym dodatkiem. Problem, z którym trzeba się bawić, wychodzić na spacery. Jednak czy nie jest przesadą pokazać w reklamie dziecko w taki sposób? Głosy oburzenia powinny zwrócić uwagę na fakt, że pies też ma swoje uczucia i czuje się bezbronny równe mocno co kilkuletnie dziecko. W końcu też ma swój rozum i odczuwa strach, miłość, radość jak każde żywe stworzenie.
Boże Narodzenie- czas dawania prezentów. Znowu pojawia się problem przemyślenia wzięcia szczeniaka. Ludzie chcą się uszczęśliwiać jednak po chwili euforia znika i zostajemy z obowiązkiem. Powyższe reklama pokazuje podejście większości dzieci do zwierząt. Kochają je, ale nie są wstanie zaopiekować się nimi tak jakby dorośli od nich tego wymagali. Dlatego wiele takich „nietrafionych” prezentów tuż po świętach znajduje dom w schronisku. Zdarza się jednak tak, że ludzie porzucają swoich pupili jadąc na wakacje.
Czy potrafiłbyś wyrzucić członka rodziny do śmieci, jak ten ojciec? Niestety chcielibyśmy by było to żart. Co roku w okresie wakacji słyszymy jednak o psiakach przywiązanych do drzewa gdzie nie mają możliwości obrony. Umierają z pragnienia, głodu lub rozszarpane przez inne zwierzęta. Straszny los, którego nie życzylibyśmy naszym bliskim, a przecież pies jest naszym najlepszym przyjacielem.

Reklamy społeczne o takim temacie są potrzebne. Muszą być nie tylko wzruszające, ale wręcz szokujące i działające na ludzką wyobraźnie by takie okrutne sytuacje przestały mieć miejsce w obecnym świecie. By ludzie nie zachowywali się jak zwierzęta, tylko jak ludzie. Przecież nasi bracia mniejsi nigdy nie porzucili by nas w potrzebie. Pozostaje nam więc uświadamiać społeczeństwo poprzez tego typu MOCNE reklamy.

~Maja Osińska


Brak komentarzy: