czwartek, 16 kwietnia 2015

Człowiek- istota myśląca czy...marionetka?                            Człowiek- istota myśląca czy...marionetka?                                                     Jeśli sam nie wiesz czego chcesz od życia,

                                          jesteś skazany na manipulację innych….

 
Źródło: http://www.wsb.net.pl/sites/default/files/manipulations2-300x225.jpg

      Oczywiście nikt nie ma wątpliwości o co chodzi w wyżej przedstawionym obrazku. Motyw znany od zarania dziejów i tak naprawdę manipulacja pojawiła się wraz z człowiekiem. Śmiało można stwierdzić, że coraz bardziej się rozwija i ma się całkiem dobrze.

   Wszyscy wiemy, że manipulacja to subtelna forma sprawowania władzy, ale bez ryzyka bezpośredniego ponoszenia odpowiedzialności. Wiele osób uważa ją za prawdziwą sztukę, dla innych może to jednak być działanie skierowane przeciwko innemu człowiekowi lub grupie.

   A co na to specjaliści? Definicje manipulacji są zbieżne. Wywodzi się ją od łacińskiego słowa manipulatio, co oznacza manewr, fortel, podstęp. W psychologii oraz socjologii oznacza formę wywierania wpływu na osobę lub grupę w taki sposób, by nieświadomie i z własnej woli realizowała wolę manipulanta. Jest to działanie sprzeczne z dobrze pojętym  interesem osoby manipulowanej i postrzegane jest jako zachowanie nieetyczne, ale powszechnie stosowane w kontaktach handlowych, negocjacjach, polityce i propagandzie.
   Technik manipulacji jest wiele. Do tych najbardziej znanych należą na przykład:
-pranie mózgu,
-spin
-twarzyzm,
-manipulacja medialna,
-niska piłka,
-drzwiami-w-twarz,
-stopa w drzwiach,
-drzwi zatrzaśnięte przed nosem’
-pułapka ukrytych kosztów,
-pułapka znikającej przynęty,
-dokręcanie śruby…itd., itd.., itd….
  Macie dość? Ja tak! Już same nazwy brzmią złowrogo i powodują, że człowiek kuli się w sobie i czuje się osaczony. Manipulantowi przecież o to właśnie chodzi…Przypominają mi się doktryna Machiavellego: Trzeba być lisem i lwem…, czyli nieważne metody- ważny cel…..
  Trzeba bronić się przed manipulacją. Zdroworozsądkowo podchodzić do reklam, a przede wszystkim nie dać zaskoczyć.
  Musimy spokojnie przeanalizować sytuację i dokładnie przyjrzeć towarowi, który chcą nam sprzedać. Nigdy nie działajmy pod wpływem chwili albo emocji, bo będziemy tego bardzo żałować. Może okazać się bowiem, że  zakupiony towar nie jest nam wcale potrzebny i wcale nie jest taki tani. Tak działają akwizytorzy i temu służą spotkania, na których w gratisie dostajemy prezent. Nie łudźmy się. Nikt nikomu nie da nic za darmo. Wszystko wliczone jest w cenę. Nawet ta kawa, którą ofiarują na spotkaniach….
  Jaki z tego wniosek? Kawę zrobimy sobie w domu, a w ramach gratisu zostanie nam gotówka w portfelu…Mnie to satysfakcjonuje! A Was?…
 

Brak komentarzy: