czwartek, 26 maja 2011

Co oni mają na koszulkach?

Czasy, gdy koszulki piłkarskie ozdobione były jedynie herbem klubu odeszły w zapomnienie. Od kilkudziesięciu lat, na praktycznie każdym stroju, pojawiają się reklamy. Niektóre szpecą, niektóre przyciągają uwagę, ale nie to jest ich celem. Wpływy z reklam stanowią obecnie niemały procent budżetu klubowego, a jednym z najlepszych miejsca na umieszczenie reklamy są właśnie koszulki. Nie rzadko zdarza się, że piłkarze wyglądają niemal jak żywe słupy reklamowe. Prześledziłem co noszą na sobie zawodnicy klubów z naszej rodzimej Ekstraklasy, jak wyglądają te reklamy i czego dotyczą.

Arka Gdynia

Koszulka Arki Gdynia. Żródło - sport.wp.pl
Polnord oraz Gdynia - takie reklamy znajdują się na strojach Arki. Polnord jest to duża firma deweloperska z siedzibą w Gdyni i sponsor strategiczny drużyny. Współpracuje z klubem od 2008. Drugim sponsorem jest miasto Gdynia. To właśnie z inicjatywy prezydenta miasta został wybudowany nowy stadion dla Żółto-Niebieskich. Oprócz tych dwóch reklamodawców, Arkę wspiera także Prokom, Toyota, Swissmed i inni.

Cracovia Kraków

Cracovia od wielu lat związana jest z firmą Comarch z branży informatycznej. Jest to jedyna reklama znajdująca się na strojach popularnych Pasów. Oprócz sekcji piłkarskiej firma wykłada pieniądze na drużynę hokejową Cracovii, poza tym widnieje jako sponsor niemieckiego TSV 1980 Monachium. Oficjalnym napojem drużyny jest Gatorade, a klub wspierają także takie firmy jak producent odzieży New Men, czy firma elektroniczna RTV Mix AGD.

GKS Bełchatów

Logo firmy PGE. Żródło isc.pl
Głównym sponsorem GKS jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Reklama tej firmy widnieje na koszulkach zawodników, znajdowała się także w nazwie klubu. PGE jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce i jednym z większych w Europie Wschodniej i Środkowej. Poza PGE Bełchatowian wspiera Energomontaż-Północ i m.in. kilka firm lokalnych.

Górnik Zabrze

Na koszulkach Górników znaleźć możemy reklamę Allianz. Jest to firma z branży ubezpieczeniowej rodem z Niemiec. Jak dotychczas współpraca na linii Górnik-Allianz układa się znakomicie i firma nie wycofała się nawet, gdy Zabrzanie spadli z Ekstraklasy. Partnerem strategicznym utytułowanego klubu jest Zabrze, głównym Śląskie, a innymi m.in. dealer samochodów Kanclerz, czy Multikino.

Koszulka Jagiellonii. Żródło - sportowepodlasie.pl
Jagiellonia Białystok

Sponsorem strategicznym podlaskiego klubu jest Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, która na koszulkach umieściła reklamę jednego ze swych produktów - Milko. Jest to największa firma tego typu w Polsce. Jagę wspiera także miasto Białystok, a sponsorami głównymi są Eurocash i Żubr - producent popularnego piwa.

Korona Kielce

"Koszulkowym" sponsorem klubu jest producent filtrów Dafi. Sponsorami głównymi są także Lewiatan, reklamy DWA,WiR Łopuszno. Wśród wspierających klub ze stolicy województwa świętokrzyskiego można wymienić m.in. polskie składy budowlane , Kinoplex lub Centrostal SA.

Koszulka Lecha Poznań. Żródło - lechpoznan.pl
Lech Poznań

Sponsorem głównym Kolejorza jest firma odzieżowa s.Oliver. Reklamę tej marki znaleźć można na przodzie koszulek piłkarzy, z kolei z tyłu, pod numerem znajduje się logo firmy Sokołów - producenta z branży wędliniarskiej. Oprócz nich na Lech pieniądze wykłada także Warka, Amica, czy Coca Cola. Na rękawie strojów znajduje się ponadto reklama miasta Poznań.

Lechia Gdańsk

Gdańszczan wspiera jako sponsor główny firma LOTOS. Jest to ogólnopolski koncert naftowy, notowany na giełdzie. Oprócz tego Lechię wspiera także miasto Gdańsk (reklama pod numerem z tyłu) i firma Energa - holding energetyczny. Co ciekawe, w gronie partnerów klubu znajduje się Swissmed - firma, która możemy znaleźć także w gronie sponsorów znienawidzonego rywala zza miedzy, czyli Arki Gdynia.

Logo telewizji n. Żródło - enigmapolice.pl
Legia Warszawa

Sponsorem głównym Legii Warszawa jest telewizja nowej generacji n. Logo znajduje się na przedzie koszulki Wojskowych. Oprócz n klub ze stolicy sponsoruje browar Królewskie, firma samochodowa Seat oraz biuro podróży Triada. Sponsorem medialnym jest portal internetowy onet.pl. Właścicielem Legii jest grupa ITI, która w swych szeregach ma zarówno onet.pl jak i n.

Polonia Bytom

Na koszulkach śląskiej drużyny znaleźć możemy następujących reklamodawców - Ecco Holiday (przód) oraz Pilsweiser pod numerem na plecach. Klub boryka się z chronicznymi problemami finansowymi i nie posiada jednego mocnego sponsora, jak większość klubu z Ekstraklasy. Oprócz "koszulkowych" sponsorów Bytomianie są wspierani przez m.in. Armada Development i Zakład Budynków Miejskich.

Polonia Warszawa

W odróżnieniu od swojej imienniczki z Bytomia, warszawska Polonia nie ma problemów finansowych. Jest to spowodowane posiadaniem jednego, ale bardzo mocnego sponsora - J.W. Construction, firmę deweloperską. Mniejszymi sponsorami Czarnych Koszulek są firma Hummel, czy Active Jet.

Ruch Chorzów

Koszulki Ruchu Chorzów. Żródło - ruchchorzow-ks.de
Na swych koszulkach, od dłuższego już czasu, piłkarze z Chorzowa noszą charakterystyczne serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz WOŚP wielokrotnych mistrzów kraju sponsoruje Henderson, agito.pl, a także firma produkująca farby o nazwie Motylek.

Śląsk Wrocław

Sponsorem strategicznym wrocławskiej jedenastki jest Piast, marka piwa silnie związana z kulturą i tradycją Dolnego Śląska. Logo Piasta znajduje się na koszulkach. Sponsorem tytularnym jest miasto Wrocław, a zwykli sponsorzy to m.in. Koelner (branża budowlana), Coca Cola i Fortum (energia).

Widzew Łódź
Plakat Harnasia

Podobnie jak w przypadku Śląska, także Widzew na koszulkach ma logo marki piwa. W przypadku łódzkiej drużny jest to Harnaś. Sponsorem głównym drużyny jest także miasto Łódź. Pozostałymi ważnymi sponsorami są Carrefour i deante.

Wisła Kraków

Wieloletni sponsorem świeżo upieczonych mistrzów Polski jest Telefonika, największy w tej części Europy producent kabli. Właścicielem Wisły jest Bogusław Cupiał, jednocześnie założyciel Telefoniki. Nie zawsze jednak na koszulkach krakowskiej drużyny widniało logo tej firmy - przez jakiś czas piłkarze po boisku biegali ze znaczkiem Ery. Partnerzy to np. Fortis Bank, EA Sports, czy HDI.

Zagłębie Lubin i Cracovia Kraków. Żródło interia.pl
Zagłębie Lubin

Popularni Miedziowi w nazwie swej drużyny nie bez powodu mają skrót KGHM - firma ta jest ich sponsorem tytularnym. Z kolei sponsorami głównymi Zagłębia są spółki-córki KGHM - KGHM Ecoren i KGHM Metraco. Poza tym wśród innych sponsorów można znaleźć firmę Mercus, Lubinpex, Impel, oraz kolejne powiązane z KGHM, czyli Pol Miedź Trans i Centrum Badań Jakości.

Co ciekawe, żaden zespół (nie licząc sponsorów technicznych, dostarczających sprzęt) wśród wspierających nie posiada raczej firm ściśle związanych ze sportem. Jak widać sponsorami klubów z polskiej ekstraklasy piłkarskiej są firmy różnego typu - producenci kabli, piwa, deweloperzy, biura podróży, firmy odzieżowe, a nawet organizacje charytatywne. Są to firmy duże, nierzadko największe w tej części Europy. Solidny sponsor, z dużym kapitałem jest na wagę złota, co widać po rozgrywkach, w których najlepsze zespoły zwykle mają najpotężniejszych sponsorów.

Brak komentarzy: