wtorek, 26 maja 2015

Trzy przykłady dobrej reklamy interaktywnej

Reklama interaktywna jest formą reklamy, w której odbiorca ma wpływ na jej zawartość, opiera się na wzajemnym oddziaływaniu między konsumentem i producentem. Zazwyczaj na długo zapada w pamięć odbiorcy i wzbudza duże emocje.

Ten rodzaj promocji najczęściej wykorzystywany jest w internecie albo poprzez aplikacje na telefony komórkowe. Łatwość obsługi i kreatywność są najistotniejszymi determinantami sukcesu tego typu przekazu reklamowego. Konsument wychodzi z roli biernego widza i staje się aktywnym uczestnikiem kampanii reklamowej, ten typ aktywności bardzo przypomina nasz udział w grach wideo.

Jako przykłady reklamy interaktywnej wybrałam 3 kampanie, które na pewno warte są obejrzenia.

13th Street: "Last Call" ("Ostatni Telefon")


Berlińska agencja Jung von Matt stworzyła kampanie promującą kanał telewizyjny 13th Street. Treść przekazu miała opierać się na atmosferze zbrodni i dużym napięciu, dzięki czemu w kwietniu 2010 roku do kin trafił pierwszy interaktywny horror.


Widzowie, przed wejściem na salę kinową musieli wypełnić broszurę, w której między innymi pytano o ich numer telefonu. Następnie informowano ich, że nie mogą wyłączać telefonów w trakcie projekcji filmu. Główna bohaterka w sytuacji ekstremalnego zagrożenia życia, odnajduje telefon i dzwoni po pomoc z ekranu kinowego. Widzowie pogrążeni w filmie nagle słyszą, że na sali odzywa się telefon jednego z nich. Fabuła filmu zostaje przekazana pod całkowitą kontrolę widza co jest niesamowitym przeżyciem szczególnie dla osoby, która odbiera telefon.

Kampania odbiła się szerokim echem generując duży szum w mediach i na forach internetowych, film został również nagrodzony brązowym lwem na festiwalu reklamy w Cannes.

Magnum: Polowanie na przyjemność


Magnum w 2011 roku obchodziło swoje 20 urodziny i z tej okazji wypuściło aplikacją, która zachęca użytkowników do zebrania 100 czekoladek na różnych stronach internetowych (YouTube, Spotify, Dove oraz kilka innych nie mających żadnego związku z lodami). Po zakończeniu gry i uzyskaniu ostatniej przyjemności możesz zagrać jeszcze raz, podzielić się z przyjaciółmi swoim wynikiem lub przejść do facebook'owego fanpage'a. Ta gra, tak samo jak przyjemność, uzależnia ;) Chcesz spróbować?Skoda Superb

Innowacją wprowadzoną w nowej Skodzie Superb jest elektrycznie otwierany i zamykany bagażnik. Firma chcąc przekonać potencjalnych klientów o komforcie tego rozwiązania postanowiła dać im możliwość wykorzystania nowej funkcji bez wychodzenia z domu. Marka wykorzystała fakt, że większość Polaków na pierwszym kanale ma TVP1, a na drugim TVP2 i wyemitowała na nich dwa spoty równocześnie (jeden z otwartym bagażnikiem, drugi z zamkniętym). Widz przełączając kanały mógł tym samym otwierać i zamykać bagażnik na ekranie swojego telewizora.

1 komentarz:

Unknown pisze...

Bardzo ciekawy temat)