wtorek, 26 maja 2015

Kampanie partnerskie

Większość marek promowanych jest pojedynczo. Na kampanię reklamową w duecie czy większym zespole decydują się tylko nieliczni. Do partnerstwa najczęściej dochodzi w przypadku produktów komplementarnych (wzajemnie się uzupełniających), na przykład rum Bacardi prezentowany był w parze z Coca-Colą.

W szeroko pojętych wspólnych akcjach reklamowych często chodzi o to, aby jeden partner (silna marka) wspomagał słabszą, mniej znaną. Nawet rynkowi potentaci korzystają z takich ofert, bo nie inwestując stają się bohaterami kampanii, których koszty to bardzo często nawet miliony dolarów. Oczywiście, nie każdy ma szansę pokazać się obok znanej marki. Duże firmy dbają o swój wizerunek i zanim w pole swego oddziaływania dopuszczą jakiś produkt, pilnie sprawdzają status potencjalnego partnera i stawiają warunki. Marki zabiegające o wsparcie biorą na siebie większość lub nawet całkowite koszty kampanii, jak postąpił na przykład producent rumu Bacardi. Przykładem partnerskiej kampanii reklamowej może być również reklama firm Polar i Lever Polska, promująca pralki i proszek do prania.

Zalety kampanii partnerskich to przede wszystkim:
1. Połączenie budżetów obu partnerów, co pozwala na promocję na znacznie szerszą skalę, niż mógłby to zrobić każdy z nich w pojedynkę.
2. Możliwość oferowania klientowi nowych, ciekawszych i cenowo korzystniejszych niż dotychczas pakietów usług lub zestawów produktowych.
3. Poszerzenie grup docelowych.
4. Podreperowanie swojego wizerunku przez słabsze marki.
5. Wzajemne, korzystne oddziaływanie na siebie marek dobrze dobranych.

Możliwość prowadzenia tego typu kampanii powinna zostać potwierdzona badaniami marketingowymi. Może się bowiem zdarzyć, że silne marki nie tylko nie pociągną w górę słabszych, ale mogą je przyćmić swoją popularnością. Podobnie rzecz ma się z grupami docelowymi każdego z produktów. Łączna kampania może je poszerzać, ale też znacznie zawężyć, jeśli dojdzie do złego połączenia produktów.

Brak komentarzy: