sobota, 2 czerwca 2012

Wizerunek firmy McDonald's (cz. 1)


Firma założona przez dwóch braci: Richarda i Maurice McDonald w San Bernardinio w 1940 roku. W1948 roku bracia wprowadzili system taśmowy, szybkiej obsługi, co oznaczało jedzenie o wiele tańsze, ale podawane właściwie od razu. 
Obecnie sama firma datuje powstanie na rok 1954. Pomimo tego, że to bracia McDonald założyli pierwszą restaurację, a sama korporacja nosi ich nazwę, niewiele mają wspólnego z późniejszym rozwojem marki. Ray Kroc, jest w pełni odpowiedzialny za sukces dziś najpopularniejszej restauracji fast food. Ówczesny dystrybutor multimikserów, jako klientów pozyskał sobie braci McDonald  izaproponował im utworzenie całej sieci identycznych restauracji w Stanach Zjednoczonych. McDonaldowie przyznali mu koncesję, a w 1955 roku Kroc otworzył pierwszy z lokali, działający na zasadzie franczyzy, w Des Plaines w stanie Illinois. Firma rozrastała się w niesamowicie szybkim tempie, a nowe restauracje powstawały co kilka miesięcy. W 1961 roku Kroc postanowił odkupić od braci prawa do całej sieci barów. Kwota jakiej zażądali zamknęła się w ponad dwóch miliardach dolarów. Pierwsza zagraniczna restauracja pod szyldem McDonald’s powstała w 1967 roku w Kanadzie, a następnie w kilku Krajach Ameryki Środkowej. Obecnie lokale McDonald’s można znaleźć w 119 krajach, a ich liczba to ponad 31 tysięcy. Sam Manhattan to największe ich skupisko. 83 restauracje na 84 km kwadratowe.Historia marki McDonald w Polsce rozpoczyna się w 1992 roku, kiedy pierwsza z restauracji rozpoczęła swoją działalność w Warszawie. Obecnie istnieje 276 restauracji, z czego 133 prowadzone są na licencji, 196 lokali typu McDrive, 54 z opcja McCafe i 28 z Gym’n’fun, czyli kącikiem zabaw ruchowych dla dzieci.
McDonald’s to fenomen wśród restauracji tego typu, zwłaszcza w USA. To największa sieć fast food, o największych przychodach i wpływach. Niewątpliwie większość z tego, to zasługa reklam, na które wydawane są zawrotne sumy.  Te wydatki są dla firmy oczywiste: produkty najbardziej reklamowane, najlepiej się sprzedają. 

Brak komentarzy: