sobota, 2 czerwca 2012

...I po bólu! Leki w rekamie.


Reklamy leków odwołują się przede wszystkim do potrzeby bezpieczeństwa. Chcemy mieć pewność, że dzięki stosowaniu tego a nie innego leku unikniemy choroby, że lek nas uchroni przed bólem, czy niedoborem niezbędnych witamin.


Dobrym przykładem reklamy, w której ukazano niezawodność leku jest „Neo-angin”. Bezapelacyjnie zwycięża konkurencję z takimi przeciwnikami, jak: hydraulik - który pragnął wyleczyć zapalenie gardła, strażak – ugasić ból, policjant – powstrzymać infekcję. Zdumiona bohaterka reklamy bez wahania wybiera „Neo-angin”, który w pojedynkę, niczym superbohater, radzi sobie z trzema przeszkodami, jest najlepszym orężem w walce z chorobą…”Neo-angin – gardłu na pomoc!


Zdarza się, że reklama – by wzbudzić zaufanie nabywcy odwołuje się do autorytetów, których opinia utwierdza w poczuciu bezpieczeństwa, dając świadomość rozsądnie wydanych pieniędzy. Tak właśnie dzieje się w reklamie tabletek przeciw bólowi głowy o nazwie „Etopiryna”, w której lokalnym autorytetem jest pani Goździkowa. Stojący w kolejce do farmaceuty mężczyzna podkreśla:
„Goździkowa mówiła, że jak dostała coś takiego…taki lek od bólu głowy, to ją wreszcie głowa przestała boleć”… produkt staje się wyraźnie nobilitowany. Pozostali klienci, chcąc nabyć lek o podobnym działaniu, powołują się również na Goździkową, mimo że osobiście nie znają kobiety. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Jeśli większość wybiera ten a nie inny produkt, automatycznie uznajemy, że jest on dobry.
Etopiryna to skuteczny lek od bólu głowy.
„Goździkowa przypomina, na ból głowy, Etopiryna”!

Zgaga, wzdęcia i bóle brzucha – są nie do przewidzenia. Dopadają człowieka znienacka i od tego, czy jest on przygotowany na tego typu wypadki, zależy jego psychiczny komfort lub dyskomfort. Bohaterka reklamy leku Controloc Control sama podkreśla:
„Znowu zgaga…ile razy popsuła mi nastrój. Tobie też? Zawsze myślałam, że to moja wina. Próbowałam wszystkiego, ale to palące uczucie ciągle powracało. WRESZCIE mam coś zupełnie innego: Controloc Control. Tylko jedna tabletka dziennie i wydzielanie kwasu jest pod kontrolą. Działa całą dobę, czuję się wolna od zgagi. „Controloc Control” – uwalnia od zgagi!

„Męczący katar sprawia, że czujesz się odosobniony?” W reklamie preparatu przeciw katarowi „Otrivin” słyszymy, że: „Otrivin po pierwsze szybko udrażnia nos, a po drugie, dzięki formule nawilżającej, zapobiega podrażnieniom. Otrivin – przyjemność oddychania”
Otrivin daje poczucie zdrowia i bezpieczeństwa. Odosobnienie chorego trwa do chwili zażycia leku, po którym pojawia się ulga, a samotny bohater zostaje otoczony przez innych ludzi.

Agata Zawadzka

Brak komentarzy: