sobota, 2 czerwca 2012

Co za dużo to nie zdrowo


Jedną z pierwszych czynności jaką robimy rano, to włączenie radia. Oprócz wiadomości, muzyki i porannych rozmów możemy usłyszeć reklamę kolejnego leku na ból głowy czy leku na zaparcia. Reklamodawcy korzystają jak tylko mogą, słuchacze mają dość.

W ostatnim czasie zdominowały radio – reklamy parafarmaceutyków. Najwięcej możemy ich usłyszeć przed południem. Nie wszystkim jednak podoba się kiedy przy śniadaniu czy obiedzie muszą słuchać o lekach przeciw zaparciom czy wzdęciom. Nie da się ich niestety uniknąć, ponieważ puszczane są bardzo często. Firmy farmaceutyczne wręcz bombardują swoimi reklamami stacje radiowe. Od 5 do 11 marca największe rozgłośnie radiowe takie jak Radio Zet, RMF FM czy Program I polskiego radia wyemitowały 2563 reklam parafarmacetyków! Natomiast emisji reklam supermarketów 456, a banków tylko 282. Widok samej liczy już nas przeraża, można by pomyśleć, że a w radiu nie słychać nic innego, tylko spoty leków. Głównym powodem dlaczego reklamodawcy tak chętnie pchają się do radia są oczywiście finanse. Reklama w radiu jest o wiele tańsza niż ta w telewizji, a efekt podobny.
Reklamy te jednak wzbudzają wiele kontrowersji. Według Federacji Konsumentów leki nie powinny być reklamowane jak wszystkie inne produkty. Niewłaściwie użyte mogą nam zaszkodzić. Nie może to być tylko i wyłącznie zachwalanie leków i promowanie ich jak najlepszy proszek do prania. Tutaj potrzebna jest głębsza wiedza oraz konsultacja lekarza bądź farmaceuty. Niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy. Skoro reklamowany lek jest taki dobry, mogą go używać jak każdy inny produkt. Jednak na razie nic nie zapowiada zmniejszenia ilości reklam w rozgłośniach radiowych.

Nic nie jest dobre w nadmiarze. Jeśli tej samej reklamy słuchamy po raz enty może to spowodować, że odbiorca jest zdezorientowany. Być może nie wyłączamy wtedy radia, ale na pewno automatycznie przestajemy słuchać.

Brak komentarzy: