niedziela, 3 czerwca 2012

Barbie jako ikona popkultury cz. 2

Czy Barbie rzeczywiście jest kobietą ? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogło by się wydawać. Otóż zapytano przedstawicieli środowiska draq queen o ich ideał kobiecości. Odpowiedź była jednoznaczna: Barbie.


 Wszystko zaczęło się od lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy to królował nurt feminine mystique. Kobieta choć miała na głowie cały dom, dzieci (panował wtedy model rodziny wielodzietnej), przeważnie była jeszcze szefem kuchni, praczką, sprzątaczką to zawsze miała idealny makijaż, fryzurę i strój. Ten kobiecy mistycyzm i zdziwienie: jak one to robią ? sprawił, że mężczyźni zaczęli zazdrościć kobietom ich umiejętności wykonywania kilku czynności na raz. Wracając do pytania, czy Barbie jest kobietą... otóż i tak, i nie. Barbie co prawda posiada pewien kobiecy atut, jakim jest biust ale pozostałe fizyczne cechy już tak jednoznacznie na to nie wskazują. Niektórzy socjologowie mówią o Barbie w kontekście hiper-kobiety (patrz: feminine mystique) oraz quasi-kobiety (patrz: draq queen).
Dlaczego Barbie uchodzi za ideał piękna ? Po pierwsze, jest przedstawicielką rasy białej (nie zamierzam głosić tutaj rasistowskich poglądów!), uważanej za kanon piękna. Po drugie, pochodzi z wyższej klasy średniej; lubi otaczać się przedmiotami, opływać w luksusie. Po trzecie, jest młoda, a wieczna młodość to marzenie niejednej kobiety. Po czwarte, ma idealną sylwetką (choć w wymiarze rzeczywistym osoba o takich proporcjach ciała nie byłaby w stanie funkcjonować). Po piąte, jest kobietą, a płeć żeńska ma w wielu przypadkach pozycję uprzywilejowaną.

Więcej o feminine mystique w książce autorstwa Betty Friedan.

Brak komentarzy: