niedziela, 3 czerwca 2012

Barbie jako ikona popkultury cz. 1Już od ponad pół wieku, ta jasnowłosa lalka jest przedmiotem pożądania milionów dziewczynek na świecie. W 1958 roku Amerykanka, Ruth Handler, stworzyła miniaturową lalę, której nadała imię Barbie będącej skrótem od imienia jej córki -Barbary. Barbie była wzorowana na swoim niemieckim pierwowzorze - lalce Lilli, którą Ruth przywiozła z podróży do Szwajcarii. 


Od lat 50. firma Mattel produkuje najbardziej dochodową lalkę świata. Na całe imperium Barbie składają się: gry, filmy, dodatki, ubranka i kilkanaście/kilkadziesiąt serii tej najsłynniejszej lalki. 
W 2002 roku pojawiła się seria My Scene, która w zamiarze miała być kontynuacją przygody z Barbie dla starszych dziewczynek w wieku 11 - 16 lat. W mniej więcej tym samym czasie pojawił się w telewizji serial z postaciami serii My Scene

 Barbie

Nolee

Chelsea

Kennedy

Nia

Westley

Hudson

River

Bryant

Sutton

Ellis

Ryan

Jak widać, seria ta wytworzyła wiele innych postaci niż Barbie, nie tylko kobiecych ale i męskich. Pojawiło się pięciu nowych towarzyszy ale zniknął... Ken ! My Scene jest niebywale popularna na całym świecie, gdyż dziewczynki mogą się identyfikować z dowolną bohaterką. Choć już wcześniej pojawiały się lalki przedstawiające inne rasy, kultury, to dopiero Barbie zawsze była utożsamiana jako biała kobieta. Ale czy na pewno kobieta ?
Emilia Jendryassek


Brak komentarzy: