niedziela, 3 czerwca 2012

Chamlet - festiwal najgorszych reklam, cz. I

Chamlet to pierwszy w naszym kraju festiwal podczas którego wybierane są najgorsze reklamy. W ubiegłym roku nagrody zostały rozdane po raz drugi. Impreza organizowana jest przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr oraz Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

Pomysłodawcą festiwalu jest prof. Michael Fleischer. O samej idei mówi, że jest nie tylko oceną polskiej branży reklamowej, ale również sposobem na wyrażenie sprzeciwu tych, do których reklama jest kierowana. Publiczność sama zgłasza reklamy do konkursu, w zeszłym roku było ich kilkaset. Nagrodą festiwalu Chamlet jest zmięta kartka papieru.

Reklama klubu z napisem "Łykamy, nie plujemy" i zdjęciem dziewczyny z pianą od piwa na ustach, czy spot reklamujący stoły bilardowe z dziewczyną uprawiającą miłość francuską - jak długo będziemy otaczani takimi reklamami? To tylko niektóre nominowane w zeszłorocznej edycji Chamletów. A zgłoszonych zostało 336 reklat. Ta liczba daje do myślenia, szczególnie, że w tej edycji oceniane były reklamy powstałe od listopada 2010 do listopada 2011.

Nagrody zostały przyznane w 5 kategoriach:

  • reklama prasowa
  • reklama zewnętrzna
  • reklama telewizyjna
  • reklama społeczno-polityczna
  • communication design


Nagrodę w kategorii reklama prasowa zdobyła firma Ruck-Zuck

Z kolei Chamleta w kategorii remlama zewnętrzna zdobyła firma Multi Food.


Najlepszą reklamą telewizyjną (wideo) okazała się być filmik Wyższej Szkoły  Informatyki,  Zarządzania i Administracji w Warszawie.Furorę w kategorii reklama społeczno-polityczna, zrobiła Katarzyna Lenart z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w którym cała Polska może oglądać różowy stanik kandydatki.Ostatnią nagrodą wręczoną w Chamletach 2011 była nagroda dla firmy ActivLab w kategorii  communication design.

Reklamy w naszym kraju (ale nie tylko) są coraz głupsze i nierzadko obrzydliwe. Wszyscy Ci, których irytuje taka sytuacja, mogą w tym roku zgłosić swoje typy do Chamletów 2012.Można zrobić to tutaj: http://pd.uni.wroc.pl/index.php/projekty/projekty-aktualne/chamlet/zgo-projekt

Brak komentarzy: