czwartek, 14 czerwca 2012

Historia reklamy 1


                       Historia reklamy, starożytność i średniowiecze
                          

                                                   Starożytność
   Nie wiadomo dokładnie kto i kiedy pierwszy raz zareklamował swój produkt, wiadomo natomiast że jest ona tak stara jak handel wymienny. Już w czasach kiedy pierwsi ludzie wymieniali rybę za dziczyznę starali się przedstawiać swój towar w jak najlepszym świetle.
Reklama choć jeszcze bardzo prymitywna i ograniczająca się jedynie do mowy, prężnie się rozwijała, pojawili się pierwsi nawoływacze którzy na targach  zachęcali do nabywania towarów.
Najstarsze znane reklamy odnalezione przez archeologów, uwiecznione zostały na glinianych tabliczkach, jest na nich ogłoszenie skryby, szewca i handlowca sprzedającego maść. Pochodzą z Babilonu i zostały zrobione około 3000 lat p.n.e. W Pompejach na murach domów archeolodzy odkryli reklamy łaźni i miejscowych jadłodajni, antyki te powstały   1000 lat p.n.e. Również w starożytnym Rzymie ściany budynków pokryte były informacjami o walkach gladiatorów czy targach niewolników. Pewien obrotny właściciel sieci tawern w dwunastu miastach, ponad 3000 lat temu na ścianie zamieścił ogłoszenie następującej treści
„Podróżniku udający się do dwunastej wieży są tawernę ma tam Sarinus wstąp zapraszamy bywaj”. Słowa te kierowane były do elit bo jak wiadomo sztuka czytania nie była wówczas zbyt powszechna. Jednak ludzi biednych i analfabetów marketingowa propaganda nie ominęła bowiem pierwsi przedsiębiorcy i rzemieślnicy umieszczali na szyldach ogłoszenia graficzne. Tak więc koza oznaczała mleczarnie, but szewca a beczka karczmę. Pierwszym znany tego typu zapis pochodzi z Pompeji i przedstawia 5 nóg z kopytami i reklamuje sklep rzeźniczy.      
                                                      Średniowiecze   
    W średniowieczu popularną metodą na przyciąganie klientów, było wynajmowanie przez kupców płaczków miejskich którzy nawoływali do zakupu. Bardziej efektowne okazało się jednak wynajęcie herolda który często w towarzystwie muzyków wyśpiewywał ogłoszenia. Metoda ta była również stosowana przez karczmarzy we Francji około 1100 roku. Taka forma promocji dominowała do późnego średniowiecza. Wykonane z metalu gmerki, wiszące nad drzwiami sklepów przedstawiły w większości malunki ponieważ nadal większość ludzi było analfabetami. Piękne i okazałe szyldy wykonane z drewna możemy podziwiać w wielu europejskich miastach do dziś.
 Stosunkowo popularne były również plakaty ręcznie malowane i wieszane w miejscach gdzie zbierali się ludzie czyli najczęściej na bramach kościołów. Przedstawiały reklamy żywności, leków, artykułów codziennego użytku a także spektakle wędrownych artystów. Treść plakatów najczęściej rozpoczynały słowa            „jeżeli ktoś”.  Najstarszy istniejący plakat reklamowy, wykonany na zamówienie biskupa Paryża i oznajmiający o wystawieniu misterium przy placu Notre Dame - pochodzi z 1482 roku. Rozwój żeglugi, podboje i wojny które w tamtych czasach rządziły światem, sprzyjały rozwojowi handlu, co z kolei wpływało na przyrost konkurencji a to rodziło zapotrzebowanie na reklamę. Przełom nastąpił w roku 1456. 






















1 komentarz:

Unknown pisze...

Ciekawy post. Szczególnie podoba mi się starożytna prostota reklamowania usług: koza = mleczarna itd ;-)

Powodzenia i pozdrawiam z bloga z podobnej branży - reklama, tyle że od strony bardziej psychologicznej ;- )

http://psychologiareklamy.blogspot.com