poniedziałek, 7 maja 2012

Kampania 'Firma Przyjazna Mamie' - czyli nie tylko rodzić, ale i żyć później po ludzku :)

Firma przyjazna mamie, to kampania, dzięki której młode kobiety mogą bez obaw, że stracą pracę mówić swoim szefom, że planują, albo, że są w ciązy. W Polsce zawód matki jest niedoceniany. A to przecież najtrudniejszy zawód świata, czasem efekty pracy widoczne są dopiero po wielu latach, a czasem trzeba się ich bardzo głęboko doszukiwać.

„Kobiety w Polsce coraz mniej chętnie decydują się na dzieci. Wydawałoby się, że to ich prywatna sprawa, że nikt nie powinien się w to wtrącać. My jednak chcielibyśmy się wtrącić.” - tłumaczą organizatorzy dodając - „chcielibyśmy, aby kobieta miała poczucie, że otoczenie społeczne wspiera ją w macierzyństwie, w tej ważnej i trudnej roli. Że nie zostawia jej samej sobie mówiąc: "Chciałaś rodzić, to twoja prywatna sprawa”

28 lutego zakończyła się już VII edycja plebiscytu, a zwycięzacami okazali się ATC Cargo – spółka logistyczna z Gdyni, C/S Polska – firma produkująca systemy budowlane, Nivea Polska – filia międzynarodowego koncernu Beiersdorf oraz Novartis – firma farmaceutyczna.

Wszystko zaczęło się jeszcze w 2008 roku, kiedy kampania ruszyła. Pierwszymi laureatami byli –

ABN Amro Bank - za pakiet socjalny dla kobiet w ciąży i po porodzie. Instytucja oferuje szeroki pakiet zdrowotny, kobieta może urodzić ze zniezsczuleniem, a po porodzie dostaje od firmy kwiaty i gratulacje. Po wykorzystaniu urlopu macierzynśkiego może liczyć na płatny ośmiotygodniowy urlop wypoczynkowy. Przez cały okres ciąży i połogu kobieta może liczyć na wsparcie, jest uwzględniana w podwyżkach i premiach. Poza tym kobieta może przyprowadzać dziecko do pracy. ABN Amro Bank to holenderski bank, który powstał w 1991 roku w Amsterdamie, w 2007 roku został przejęty przez Royal Bank of Scotland i Fortis.

Memrb International – za atmosferę sympatii, przyjaźni i zrozumienia. Młode matki są traktowane jak pozostali, sprawiedliwie, jeśli zasłużyły na awans dostają go, nawet zaocznie. Poza tym bardzo sprawnie organizowane są zastępstwa, zwiększono nawet kadrę, by robić to jeszcze sprawniej. Poza tym dzieci dostają prezenty gwiazdkowe. Memrb to powstała w 1962 roku biuro konsultingowe i biuro badań marketingowych. W Polsce działa od 1993.

Nokia – za pakiet dla matek i kobiet w ciąży. Po szesnastotygodniowym urlopie macierzyńskim kobieta może wziąć dodatkowe osiem tygodni płatnego urlopu. Pracownicy rozliczani są nie z zakresu godzin, ale z wykonanych zadań. Powszechne są tam też tzw urlopy ojcowskie. Pracownicy mają prawo do opieki zdrowotnej i stomatologicznej, w którą mogą włączać całe rodziny. Nokia to fińska firma elektroniczna, zajmująca się produkcją urządzeń telekomunikcyjnych, firma znana jest głównie z serii telefonów komórkowych. Instytucja powstała w 1865 roku fabryka papiernicza. W Nokii dla dzieci organizowane są specjalne eventy dla dzieci oraz całych rodzin – na prezykład z okazji Dnia Dziecka.

W sumie w ciągu pięciu lat przyznano nagrody ponad dziesięciu przedsiębiorstwom. Przyznano tez kilkanaście wyróżnień. Oznacza to, że wszystko się da, jeśli się chce – można stworzyć miejsce przyjazne dla młodych mam, można im pomagać, można, trzeba chcieć.

Organizatorami akcji są czasopisma 'Dziecko', 'Poradnik Domowy', a partnerami sieć sklepów Lewiatan, Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami i grupa Ipsos. Swoim patronatem akcję objęli – Gazeta Wyborcza, Program Drugi Polskiej Telewizji, portal gazeta.pl – eDziecko, Bonnier Bussiness Polska oraz pismo Puls Biznesu.

Brak komentarzy: