czwartek, 7 kwietnia 2011

Super Serw

W Stanach Zjednoczonych nawet reklama ma swoje święto, które przypada na finały mistrzostw w futbolu amerykańskim, znane jako Super Bowl.

Po raz pierwszy rozgrywki te zorganizowano w 1967 roku. Z czasem zyskały coraz większą publiczność, która w zeszłym roku pobiła wszelkie rekordy – finałowy mecz obejrzało aż 106,5 mln widzów! W związku z tym reklamodawcy są gotowi zapłacić najwyższe sumy za każdą minutę czasu reklamowego. W 2008 roku średnia cena za trzydziestosekundowy spot w trakcie transmisji na antenie stacji Fox wyniosła 2,7 mln dolarów. Z tego tytułu telewizja Fox zarobiła około 250 mln dolarów.Mimo tak wysokich stawek, chętnych reklamodawców nie brakuje. Duże koncerny szykują na ten dzień specjalne reklamy swoich produktów, a małe i nieznane firmy znajdują w Super Bowl świetną okazję do tego, by trafić do szerokiego grona odbiorców i się wybić. Specjaliści twierdzą, że bardziej opłacalne jest pokazanie się podczas Super Bowl, niż zatrudnianie sławnych ludzi do swoich kampanii.
Tegoroczne mistrzostwa odbyły się 6 lutego. Hymn Stanów Zjednoczonych odśpiewała Christina Aguilera, a w trakcie przerwy swój koncert dał zespół The Black Eyed Peas oraz Usher. Telewizja Fox, już w październiku ogłosiła, że wszystkie 68 spotów zostało sprzedanych. Telewidzowie mogli zobaczyć m.in. zwiastuny 15 nowych filmów, reklamę Mercedesa, Chryslera czy piwa Bud Light.W okresie przed finałem wzrasta sprzedaż telewizorów. Ogromne zyski odnotowują też producenci słodyczy, napojów, chipsów i przekąsek. Dzień finału jest drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą liczbą spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych. Światowe koncerny, specjalnie na tę okazję przygotowują swoje najlepsze reklamy, a to która reklama była najlepsza jest równie ważne, jak to, kto wygrał mecz.

Wraz ze spotami pojawiają się kontrowersje. Dużo uwagi zwraca się na te reklamy, które z różnych przyczyn nie zostały dopuszczone. Takich powodów jest kilka, najczęściej reklamy są nieprzyzwoite lub… zbyt religijne. W zeszłym roku największa dyskusja miała miejsca wokół krótkiego i łagodnego klipu pro – life. W nim to, Tim Tebow, młoda gwiazda ligi, wystąpił razem ze swoją matką, której przy porodzie lekarze doradzali aborcję ze względów zdrowotnych. W tym roku taka dyskusja wywiązała się przy spocie zachęcającym do zajrzenia do Biblii. Reklama została odrzucona, gdyż promowała konkretną religię i nie pasowała do zrównoważonej religijnie polityki telewizji Fox.Pomimo milionowej widowni, reklamy emitowane w trakcie Super Bowl są ryzykowne. Często spotykają się one z ziewami lub zmianą kanału. Specjaliści wskazują na znacznie tańsze i mniej ryzykowne metody. Rozgrywki amerykańskiej ligi baseballu, nadawane przez Fox nie opróżniają kieszeni reklamodawców tak bardzo jak ma to w przypadku ligi futbolu. Za trzydziestosekundowy spot producent musi zapłacić tylko 400,000 dolarów, a widownia tej imprezy sportowej wynosi w przybliżeniu 17 mln. Coroczny wyścig samochodowy Daytona 500 przyciąga do odbiorników około 20 mln osób, a za trzydziestosekundowy spot trzeba zapłacić od 550 do 575 tysięcy dolarów.

Podstawowym celem reklamy jest zazwyczaj rozrywka. Zapraszam do sprawdzenia, czy tegoroczne spoty zrealizowały te założenie.Karolina Goebel
Źródła:
Bogusława Dobek - Ostrowska "Media masowe na świecie. Modele systemów medialnych i ich dynamika rozwojowa", Wrocław 2007
http://www.wiadomosci24.pl
http://superbowlads.fanhouse.com

1 komentarz:

dzygiel pisze...

nieuważnie czytasz bloga, o reklamach podczas Super Bowl pisałem już miesiąc temu:)