piątek, 9 maja 2014

Zakazane reklamy alkoholu - przepisy i reguły jego promocji



Zgodnie z definicją , za napój alkoholowy uznaje się produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu.

Zostały stworzone szczególne zasady na temat reklam napojów alkoholowych. Został wprowadzony zakaz na obszarze Polski, dotyczący ogólnej promocji  reklam  napojów tego typu. Zakaz reklamy i promocji alkoholu dotyczy wszystkich środków przekazu, w których może się ona pojawiać, a więc są to :  internet, telewizja, radio, prasa, plakaty i bloki reklam w kinie.

W art. 131 ustawy, zapisane są nie tylko zasady o zakazie reklamy alkoholu, ale również jest wzmianka na temat  zakazu jego promocji. Wyjaśnienia tych dwóch pojęć należy szukać w ustawowym słowniczku, tj. art. 21 ustawy. Z którego wnioskujemy, że promocja napojów alkoholowych obejmuje : 
-publiczną degustację napojów alkoholowych,
- organizowanie premiowanej sprzedaży napojów alkoholowych (np. kup wódkę, a dostaniesz coś gratis),
- rozdawanie darmowych rekwizytów związanych z napojami alkoholowymi, rzeczy typu : kieliszki, kufle, podkładki pod piwo, korkociągi,
- inne formy publicznego zachęcania do nabywania napojów alkoholowych.

Przez reklamę napojów alkoholowych należy rozumieć: publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych napojów alkoholowych lub symboli graficznych z nimi związanych, publiczne rozpowszechnianie nazw i symboli graficznych przedsiębiorców produkujących napoje alkoholowe, nieróżniących się od nazw i symboli graficznych napojów alkoholowych, służące popularyzowaniu znaków towarowych napojów alkoholowych.

Można również, tak użyć znaku firmowego alkoholu i w taki sposób go przedstawić (pomijając jakiś szczegół) aby nie złamać prawa. Przykładem może być tutaj reklama wódki BOLS z 1998r.  Mimo odniesienia w materiale do jachtu nazywanego „Łódką Bols” i startującego w zawodach żeglarskich pod nazwą „Bols Sport & Travel”, dla wszystkich było to jednoznaczne, że chodzi o wódkę. Nie zastosowano tutaj bezpośredniego znaku towarowego „BOLS VODKA”, ani jego symbolu graficznego , lecz niezależny, oddzielnie zarejestrowany znak towarowy „BOLS SPORT & TRAVEL”. Znaki ze względu na rejestrację w Urzędzie Patentowym, mimo widocznego podobieństwa i tak należy traktować jako względem siebie bardzo podobne. Dlatego zabrakło tutaj podstaw aby zakwalifikować tą reklamę jako typ reklamy bezpośredniej.


Następny przykład sprytnego zagranie pokazał nam popularny facebook, który stał się rajem dla producentów alkoholu. Poprzez zakładanie stron swoich produktów i marek, prezentują różne konkursy, pokazują zdjęcia i  przez to przyciągają użytkowników. W tym wypadku państwo nie ma tu nic do gadania.


Wśród wszystkich rodzajów wódek, największą popularność i najwięcej jak się okazało fanów na Facebooku zdobyła „Wyborowa”. Ma ona tam swój klub, grę miejską i zaprasza na klubowe imprezy w różnych miastach Polski. Na razie zgromadziła prawie 235 tys. fanów. „Staramy się, by treści, które pokazujemy, zawierały placement produktu. Może to być oczywiście butelka, ale także kieliszek, szklanka czy inny gadżet bezpośrednio z nami związany”. Najprostszym sposobem na promocje jest udostępnianie przez nas samych zdjęć z wódką, które łatwo odczytać. Zdjęcia mówią np. : „Wyborowa i Luksusowa są doskonałe!” -  pokazując na zdjęciu jakaś osobę trzymająca w górze kieliszek z % i uśmiechająca się do osoby robiącej dane zdjęcie.
 


 
 

Brak komentarzy: