niedziela, 11 maja 2014

Skąd się biorą pieniądze na polską siatkówkę? (cz.1)

Piłka siatkowa z roku na rok staje się coraz popularniejszą dyscypliną sportową. Każdy może spróbować swoich sił w tej dziedzinie, z większym lub mniejszym powodzeniem. Dla osób, które niekoniecznie radzą sobie z odbijaniem piłki, a lubią śledzić rozgrywki toczone na naszej krajowej arenie siatkówki, odpowiedź na pytanie zawarte w tytule nie będzie specjalnie trudne.

Od 16 lat głównym sponsorem Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej jest Polkomtel – operator sieci Plus. Od tego czasu ekstraklasa funkcjonuje pod nazwą PlusLiga. Prezesem tego przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego jest Zygmunt Solorz-Żak, który równocześnie jest właścicielem Telewizji Polsat. Ten komercyjny nadawca od lat jest potentatem w realizacji transmisji największych wydarzeń sportowych naszych rodaków, zarówno tych granych w Polsce, jak i poza granicami kraju. Mistrzostwa Europy, edycje Ligi Światowej oraz nadchodzące w tym roku mistrzostwa świata siatkarzy (które zostaną rozegrane w Polsce) były i będą pokazywane na antenach Polsatu. Jest to dowodem na to, że Zygmunt Solorz-Żak odkrył ogromną moc sportu. Wie, że to właśnie tam drzemią największe pieniądze, które można pozyskać dzięki reklamie.

źródło: archiwumallegro.pl

Polski Związek Piłki Siatkowej i Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej czerpie fundusze nie tylko z występów kadry narodowej mężczyzn i kobiet. Polsat od lat na swoich tematycznych kanałach transmituje na żywo spotkania ligowe. W trakcie sezonu, co weekend widzowie zgromadzenie przed telewizorami mogą zobaczyć kilka siatkarskich spotkań. Mecze są przerywane reklamami, dzięki którym Polsat gromadzi duże pieniądze. Ten komercyjny nadawca nie zajmuje się tylko i wyłącznie transmisją samego sportowego wydarzenia. Towarzyszy mu otoczka, która również przynosi zyski. W zależności od wagi pokazywanego meczu, odpowiednio wcześniej uruchamiane jest przedmeczowe studio, w którym prowadzący rozmawia ze zgromadzonymi ekspertami. Luźne rozmowy są oczywiście przerywane blokami reklamowymi, tak samo przed meczem, jak i po, ponieważ po zakończeniu sportowej konfrontacji osoby zgromadzone w studiu analizują przebieg meczu. Wywiady z zawodnikami obu drużyn są przedmiotem zainteresowania widzów, którzy by je obejrzeć czekają aż skończą się reklamy. Gdyby podliczyć czas przeznaczony na prezentowanie reklam, to można stwierdzić, że przychody z transmisji PlusLigowych spotkań są niemałe.

źródło: jastrzebskiwegiel.pl

Bycie sponsorem tytularnym jest bardzo ważne dla firmy. W przypadku sportu, nazwa marki znajdująca się w szyldzie rozgrywek jest gwarancją na zapamiętanie jej przez konsumenta. Każdego sobotniego wieczoru, kibic, włączający sobie mecz w telewizji, jest nieustannie bombardowany nazwą tej marki. Nie ma takiej siły, która by go przed tym ochroniła. Kiedy więc będzie wybierał lub zmieniał operatora telefonii komórkowej, to o jakiej sieci pomyśli w pierwszej kolejności?

Dokładnie dwa lata temu PZPS wraz z Profesjonalną Ligą Piłki Siatkowej pozyskały nowego partnera. Od tego czasu PKN Orlen, na równi z Polkomtelem sponsoruje polską siatkówkę. Kontrakt został podpisany na cztery lata, czyli do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. 

Więcej na temat sponsorowania siatkówki przez Orlen przeczytacie w następnym wpisie.


Brak komentarzy: