niedziela, 11 maja 2014

Jak zachować budżet reklamowy – podstawowe błędy, popełniane podczas przygotowania kampanii reklamowej

Na towary reklamowe został spędzony znaczny budżet, a wzrostu sprzedaż nie ma? Ta sytuacja jest znana wielu biznesmenom. Problem polega na tym, że w trakcie przygotowania kampanii nie było porozumienia pomiędzy klientem a marketingowcem. Bardzo łatwo spędzić budżet reklamowy bez osiągnięcia pożądanych rezultatów. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, należy starannie rozważyć strategię promowania produktów, opartą na grupie docelowej.

Błąd #1 - brak koncentracji na konsumentach

Na pytanie "kto jest twoim klientem?" wielu przedsiębiorców odpowie, że wszyscy są. Takie podejście jest z gruntu nieprawidłowe, ponieważ należy wiedzieć jak najwięcej o realnych potencjalnych konsumentach: gdzie pracują i jak wolą odpoczywać, ile zarabiają, jakie mają marzenia itp.

Jeśli grupa docelowa do domu wraca późno, to do promowania towarów jest bardziej właściwe wykorzystanie bannerów podświetlanych niż niepodświetlanych. Ponadto, należy zdecydować, gdzie ulokować nośniki informacji. Najlepiej umieścić bannery z reklamą w tych miejscach, gdzie bywa najwięcej potencjalnych klientów. Także musimy brać pod uwagę status społeczny konsumenta: pracownicy najemni nie odwiedzają znakomite restauracje, a biznesmenem nie wraca do domu autobusem.



Błąd #2 – mówić tylko o sobie

Producenci niektórych towarów za dużo mówią o takich kwestiach jak urządzenia, certyfikacji, jakość produktu. Jednak większość konsumentów w ogóle się nie interesuje, w jaki sposób został wyprodukowany towar i jakie są procesy produkcyjne. Przy projektowaniu takich reklam, jak billboardy należy się skupić na prawdziwym interesie kupującego.

Wiadomości tekstowe nie powinni być nudne lub mylące. Ponadto reklama podobna do reklamy konkurenta będzie stratą budżetu. Opracowanie kampanii reklamowej to nie jest miejsce, żeby "być jak inni". Musimy dążyć do stworzenia komunikatu logicznego, jasnego, umiarkowanie emocjonalnego i oryginalnego.

Błąd #3 – milczeć o zaletach towaru


Producent, który uważa, że skromność zdobi reklamodawcę, ryzykuję stracić wielu potencjalnych nabywców. Aby wyróżniać się z tłumu konkurentów, należy przesadzać każdą zaletę jak najwięcej. Niemniej jednak tworząc unikalną propozycję sprzedaży, musimy się opierać na rzeczywistych przewagach konkurencyjnych produktu. Gdyż marketingowiec przypisze cechy, których produkt nie posiada, takie otwarte oszustwo wywoła negatywną reakcję społeczeństwa.

Brak komentarzy: