Już się przyzwyczailiśmy do tego, że w okresie letnim jesteśmy zasypywani reklamami telewizyjnymi kremów do opalania, lodów, chłodzących napojów czy piwa, zimową porą natomiast reklamy traktują jedynie o syropach na kaszel, łopatach do odśnieżania podjazdu, tabletkach na przeziębienie i słodyczach, dzięki którym nie dopadnie nas zimowa depresja.
To wszystko przykłady reklamy sezonowej, która musi być świetnie zaplanowana na długo przed „sezonem” w którym zostanie wypuszczona na rynek. Ponadto, żeby taka reklama odniosła sukces, reklamowcy danej firmy muszą zrozumieć zachowania i myślenie konsumentów i ich nawyki zakupowe.
Co muszą zrobić reklamowcy aby reklama sezonowa odniosła sukces?
1. Zbadanie okresów wzmożonej aktywności konsumenckiej:
W branży reklamowej niezmiernie ważne jest to, by jak najlepiej zrozumieć zachowania kupujących celem lepszego dopasowania oferty reklamowej, warto również poznać jego zakupowe nawyki (ile czasu poświęca na robienie zakupów, czy sporządza listę zakupów etc.). Na przykład znanym faktem jest, że w okresie wiosennym sklepy budowlane przeżywają istny najazd klientów, gdyż ludzie kierowani „wiosennymi porządkami” postanawiają pójść o krok dalej i zrobić mały (lub duży) remont.
Przykładowe święta/okazje/okresy wzmożonego kupowania określonych produktów:
- Sezon alergiczny (leki przeciwalergiczne)
- Wiosenne porządki
- Wielkanoc/Boże Narodzenie
- Dzień Matki/Ojca/Dziadka i Babci/Dzień Dziecka
- Walentynki
- Okres wakacyjny (wycieczki, stroje kąpielowe, środki odchudzające, karnety na siłownie/basen, akcesoria sportowe).
Jak więc widać, przy tak wielkiej ilości okazji do kupowania, zbadanie i określenie nawyków zakupowych konsumentów pozwoli nam na lepsze zrozumienie dlaczego i kiedy dany produkt odnotowuje wzrost/spadek sprzedaży.
2. Planowanie działań marketingowych z wyprzedzeniem:
Przypisanie poszczególnych produktów do poszczególnych okazji/świąt/trendów i zapisanie ich na kalendarzu pozwoli reklamowcom na lepsze rozplanowanie działań związanych z promocją i jest świetnym startem do planu marketingowego. W reklamie i marketingu trzeba rozplanować wszystkie wydatki co do przysłowiowego grosza, nie może tutaj być mowy o improwizacji czy o szacowaniu wydatków. Reklamowcy muszą być ostrożni z wydatkami, niezbędna jest dokładna wiedza na temat tego ile pieniędzy jest potrzebnych na konkretne działanie związane z promocją i/czy reklamą. Jeśli z głową zaplanują oni wydatki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, nie będzie sytuacji w której trzeba będzie szukać dodatkowego sponsora, gdyż środki przeznaczone na kampanie się skończyły, bo plan był niedokładny.
3. Ustalenie grona odbiorców danego produktu/kampanii:
Różne okazje i święta przyciągają inne grono odbiorców (np. bezdzietna singielka nie będzie odbiorcą reklamy o Dniu Dziecka), dlatego tak ważne jest by ustalić do kogo kierujemy naszą reklamę/produkt, czyli najprostszymi słowy: KTO MA KUPIĆ NASZ PRODUKT/USŁUGĘ? Przy ustalaniu grupy docelowej trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: wiek, płeć, czynniki demograficzne, styl życia, zawód, religię etc.
Jak więc widać, trzeba dokładnie określić grono odbiorców, by móc do nich lepiej dopasować naszą ofertę.
4. Zdobycie wiedzy na temat metod jakich będzie używała lub jakich obecnie używa nasza konkurencja:
Nie ma co się oszukiwać. Konkurencję trzeba poznać bardzo dobrze, przede wszystkim po to, aby się od niej odróżnić na rynku. Nadążanie za konkurencją jest ważne, ale jeszcze ważniejsze, aby nasze działania wyprzedzały konkurencję, a nawet zostawiały ją daleko w tyle.
W branży reklamowej kreatywność jest cechą cenioną ponad wszystko inne. Na tym rynku potencjał danej firmy/produktu tkwi w odróżnieniu się od konkurencji, w umiejętności pokazania się odbiorcom z innej/lepszej strony niż konkurenci.
5. Umiejętność bycia elastycznym i ciągłe testowanie dotychczasowych działań:
Gdy już wejdziemy na rynek z naszym produktem/kampanią, nie jest to w żadnym wypadku koniec działań reklamowców. Ważne jest, aby monitorować media i opinie ludzi i szybko reagować na to nie do końca działa tak jak zamierzyliśmy. Jeżeli jakieś działanie nie odnosi pożądanego przez nas skutku, prawdopodobnie potrzebne jest inne (lepsze) podejście lub jakaś modyfikacja obecnego, którą należy szybko wdrożyć. Nie ma wtedy mowy o powolnym analizowaniu co poszło nie tak, należy działać szybko celem nie wypadnięcia z rynku. Dlatego tak ważne jest testowanie różnych podejść/działań/oferty.
Niektóre z wyżej wymienionych kroków są całkiem oczywiste, ale czasem o ich oczywistości przypominamy sobie dopiero po czasie. Łatwo o sezonowości produktów zapomnieć tym samym narazić się z ich powodu na jakieś przeszkody w realizowanej kampanii reklamowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz