piątek, 9 maja 2014

Polacy kradną, Amerykanie są grubi, a blondynki głupie

Dzisiejszym światem rządzą stereotypy. Chciałabym się dziś skupić na jednym z nich - rzekomo pustej blondynki. Każdemu jest on chyba dobrze znany. To blondynka liże zegarek, bo słyszała, że Tic Tac ma tylko dwie kalorie i obraca stół podczas wkręcania żarówki. Wizerunek kobiety o jasnych włosach, jako płytkiej, niezbyt bystrej, mniej rozgarniętej jest już tak głęboko zakorzeniony w podświadomości naszego społeczeństwa, że walka z nim wydaje się być pozbawiona jakiegokolwiek sensu. Taki stereotyp przewija się nie tylko w dowcipach. Nie próbują tego też zmienić reklamodawcy. Dlatego wykorzystują go duże koncerny do reklamowania swoich produktów.

Jedna z firm telekomunikacyjnych w swoim spocie zestawiła ze sobą blondynkę i brunetkę w osobie jednej aktorki. Pani Katarzyna Pakosińska występuje tu w dwóch wcieleniach: brunetki, jako osoby inteligentnej i blondynki jako osoby o mniejszej inteligencji. „Poważna” Katarzyna Pakosińska to nowoczesna kobieta, doskonale znająca i używająca innowacyjne usługi telekomunikacyjne. Przedstawia ona ofertę UPC i w przystępny sposób wyjaśnia jej zalety. Według reklamodawców koniecznością było przedstawienie „poważnej” postaci w naturalnym kolorze włosów, a jej przeciwieństwa jako blondynki. Alter ego bohaterki to osoba pełna temperamentu, radości życia, impulsywna, kierująca się przede wszystkim emocjami. Zbudowane w ten sposób przeciwieństwo pozwala na wytłumaczenie zasad działania usług UPC. Przekaz z udziałem Katarzyny Pakosińskiej podkreśla, że szybki internet pozwala wykonywać online wiele czynności jednocześnie.


.
Reklama UPC - Internet 60 Mb/s z Wi-Fi w pakiecie za 49 zł


.
Reklama UPC - Najszybszy Internet 0 zl przez 30 dni 


Kolejnym przykładem jest kampania sieci komórkowej Play. Ubrana w firmowy mundurek blondynka z działu klienta rozmawia z gwiazdami. Mało znana aktorka - Barbara Kurdej-Szatan sprzedająca oferty Play po kilku miesiącach trwania kampanii zdobyła ogromną popularność. Fanpage "Blondynka z reklamy Play" ma ponad 200 tysięcy polubień na Facebooku. Barbara Kurdej-Szatan stała się największa gwiazda kampanii Play. Długie blond włosy, piękny uśmiech i dość poważne zakręcenie sprawiły, że przybywa osób niekryjących swojej sympatii do blondynki, a zarazem milion nowych klientów!


.
 Reklama sieci komórkowej Play

We współczesnej świecie, w dowcipach, komiksach, filmach przyjął się wzorzec kobiety o blond włosach, która jest z natury słodką kokietką, a jej poziom inteligencji równa się zeru. Celem reklamodawców jest dotarcie do jak najszerszego grona odpowiednich odbiorców. Dlatego muszą zaprezentować oni taki obraz rzeczywistości, który będzie najbardziej odpowiadał społeczeństwu. Stąd tak silna obecność w reklamie stereotypów przeniesionych wprost z życia codziennego. Blondynki w reklamach przedstawiane są najczęściej jako słodkie idiotki. Jest to bezpieczny zabieg dla reklamodawców. Prawdopodobieństwo porażki jest znikome i przeważnie reklama odnosi ogromny sukces. Pójście pod prąd jest bardzo ryzykowne. Jeśli autor reklamy zaburza akceptowany przez odbiorcę schemat świata, ryzykuje co najmniej odrzuceniem swojego komunikatu. Stereotypy zwalniają nas z czynności, jaką jest myślenie. Choć przesłaniają nam one rzeczywistość, zaciemniając nasze umysły, to dają nam poczucie, że znamy świat  jak własną kieszeń. Pomimo tego że stereotyp blondynki dla zdecydowanej większości jest krzywdzący, to pomaga on  w tworzeniu skutecznych kampanii reklamowych.

Brak komentarzy: