niedziela, 22 kwietnia 2012

PETA – kontrowersyjna reklama w szczytnym celu ?


    People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), czyli Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt -  to międzynarodowa organizacja non-profit, która powstała w 1980r. Swoją siedzibę ma w Norfolk, Wirginia, USA. Organizacja ta walczy o prawa zwierząt. Prezesem i współzałożycielem jest Ingrid Newkirk. Według oficjalnej strony PETA należy do niej ponad 2 miliony osób.

    Futra – niegdyś wyznacznik statusu społecznego, dziś postrzegane jako brak tolerancji i współczucia dla mordowanych zwierząt. PETA od wielu lat prowadzi kontrowersyjną kampanię reklamową przeciwko noszeniu futer. Oto przykładowa lista osób z 2008 roku, która znalazła się na „czarnej liście” PETY:

1. Aretha Franklin
Z dumą zaprezentowała się na gali Grammy w olbrzymim, naturalnym futrze. Może jesteś królową, ale na pewno nie znasz słowa "współczucie".
2. Marilyn Manson
Zawsze ubrany w skórę, od stóp do głów. Manson ma w swojej szafie tyle martwych zwierząt, że swoją garderobę mógłby nazywać cmentarzem.
3. Eva Longoria
W tych swoich, tandetnych futrach wygląda jak prostytutka. Eva potrzebuje natychmiastowego rozwodu ze swoim stylistą.
4. Lindsay Lohan
Wiem kto mnie zabił, to ta okropna Lindsay - właśnie to krzyczą biedne lisy, które musiały zginąć porażone prądem, żeby ta paniusia mogła się pokazać w swoim nowym futerku.
5. Kate Moss
Jak zmienić wizerunek włóczęgi na supermodelki? Kate się wydaje, że wystarczy założyć futro. Gdyby coś widziała przez te swoje mętne oczy, to by dostrzegła, że futro jej nie pomoże.
6. Kylie Minogue
Co łączy Kylie i jej torebkę z pytona? Oboje są zimnej krwi. Może ją kręci przybijanie węża do drzewa i obdzieranie go na żywca ze skóry, ale pyton na pewno nie podziela jej zachwytu.

Źródło:lansik.pl

W kampanii „ Lepiej być nago niż w futrze” wystąpiło wiele znanych osób m.in. Eva Mendes, Khloe Kardashian czy Pamela Anderson. Pozwoliły one sobie w szczytnym celu na zrobienie nagich zdjęć. Oczywiście wszystkiemu, jak w przypadku Khloe Kardashian, towarzyszyło oko kamery. Celebrytki najpierw oglądają kontrowersyjne filmy pokazujące nieludzkie traktowanie zwierząt, po czym przystępują do rozbieranej sesji zdjęciowej.


   Pierwotna krępacja, ustępuje miejsca dumie i uldze, że zrobiły coś dla tych biednych zwierząt. Wiele kontrowersji wzbudziła swoimi zdjęciami prowadząca polską edycję „Top model” - Joanna Krupa. Wystąpiła bowiem nago z wielkim krzyżem, skrzydłami i aureolą nad głową. Oburzyło to nie tylko środowiska katolickie, ale i przeciętnych odbiorców. Granica dobrego smaku została wyraźnie przekroczona. Ale czy pomaga to tym biednym zwierzętom? 
 
    Wokół PETY krąży wiele kontrowersji, nie tylko związanych z kampanią „ Lepiej być nago niż w futrze”. Organizacja nie uznaje bowiem picia mleka za etyczne, dokonuje eutanazji wielu odebranych zwierząt, a także do 2001 roku, wspierała finansowo organizacje uznawane przez rząd amerykański za terrorystyczne jak:  Earth Liberation Front czy Animal Liberation Front.
Warto wspomnieć, że w znanym amerykańskim filmie „ Sex and the city”, kampania „ Lepiej być nago niż w futrze” też znalazła swoje parę sekund. Jedna z bohaterek – Samantha, została oblana w swoim białym futrze przez działaczy PETY czerwoną farbą. 


 
   Szkoda biednych zwierząt, ale czy aż tak kontrowersyjne kampanie są potrzebne?

źródła: wikipedia, peta.org, youtube.com, lansik.pl

Brak komentarzy: