Wielu reklamodawców chce robic kampanie ambientowe, jednak stosunkowo niewielu posiada wiedze jak powinien wyglądać proces tworzenia takiej kampanii, stąd tez wiele pomysłów nie doczeka się realizacji. Brak warsztatu może być więc jednym z czynników naszego raczkowania w dziedzinie kampanii ambientowych.
Rynek polski od rynku zagranicznego różni się przede wszystkim sposobem pracy nad kampanią ambientową. Ponieważ ambient nie jest zdecydowanie standardowym medium, tylko kreatywnym wykorzystaniem otoczenia, decyzja o jego użyciu powinna być podejmowana już w fazie strategii, a wykonanie powierzone specjalistycznej agencji ambientowej, lub agencji kreatywnej.
Brief potrzebny do zaprojektowania innowacyjnej akcji ambientowej powinien być zdecydowanie bardziej podobny do briefu kreatywnego niż do briefu mediowego. Również czas, który trzeba przeznaczyć na kreacje kampanii ambientowej, jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku kampanii w mediach, ponieważ nie istnieje standardowe rozwiązanie do planowania i optymalizacji kampanii ambientowych, tak jak np w przypadku outdooru cz TV. Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na jakość kampanii ambientowych jest także ściślejsza współpraca pomiędzy klientem, agencją kreatywną, agencja ambientową i domem mediowym.
Działania typu "Ambient Media" są bardzo powszechne na polskim rynku. Niestety nasza definicja tej kategorii nieco odbiega od światowego standardu w tej kwestii. Na polskim rynku "Ambient" to każdy nośnik przestrzeni miejskiej, który swoim formatem odbiega od standardowego outdooru. Wielkoformatowy nośnik w przestrzeni miejskim nie jest "ambient" jeśli znajduje się tam layout obecny w zasięgowych mediach, tylko w nieco bardziej innowacyjnym formacie.
Żeby obiektywnie porównać ambient w wydaniu polskim z jego zagraniczną wersją, trzeba z ambientem światowym nieco poobcować. Eksperci dość brutalnie obchodzą się z oceną polskiej reklamy ambientowej, ale dostrzegają także pewne zmiany, które powoli w nasza przestrzeń. W porównaniu z bardziej rozwiniętymi rynkami, w naszych działaniach brakuje rozmachu, co wiąże się z budżetami przeznaczonymi na tego typu działania. Brakuje szczególnie dużych i ciekawych pomysłów ulicznych i w ramach infrastruktury miejskiej. Nadal słabo jest wykorzystywana przestrzeń metra, istnieją jednak miejsca gdzie dzieje się dużo i marketerzy coraz częściej wykorzystują je w swoich działaniach.
Brak odwagi, ograniczony budżet, skomplikowane procedury administracyjne blokujące rozwój nietypowych kreacji, brak wiedzy na temat specyfiki kampanii ambientowej oraz błędne postrzeganie samego pojęcia to procesy hamujące rozwój ciekawego ambientu na polskim rynku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz