sobota, 2 maja 2015

Wirus reklamowy zagrożeniem naszych danych

Wirusy to jedno z wielu zagrożeń czekających w cyberprzestrzeni, co jednak w przypadku kiedy nasz sprzęt zostanie zainfekowany ? W wyniku infekcji komputera coraz częściej pierwszym symptomem są wyskakujące reklamy na naszej przeglądarce, zasłaniając treść odwiedzanej strony internetowej.  Problem poza irytującymi reklamami może wydawać się znacznie poważniejszy, najczęściej owe reklamy są jedynie pretekstem do czegoś większego, jak np. kradzieży danych i pieniędzy z konta bankowego.  Cyberprzestępczość przestała być kierowana globalnie przeciwko wszystkim internautom utrudniając im życie, a zostało skierowane bezpośrednio przeciwko jednostkom. Daje to możliwość pod przykrywką reklamy kradzieży cennych danych, oraz fikcyjnych kredytów, za które obciążone mogą być nieświadome osoby.  Kiedy zorientujemy się że padliśmy ofiarą wirusa reklamowego co należy  zrobić ? Na początku polecam zajrzeć do panelu sterowania w komputerze i przejrzeć zainstalowane programy (panel sterowania/programy i funkcje)Jeśli pojawią się różnego rodzaju toolbary (np. Babylon Toolbar, Babylon Chrome Toolbar itp.) należy je odinstalować, trzeba zwrócić uwagę na pliki podejrzane, wcześniej nie instalowane przez nas (np. dosearch Browser Protect, WSYS Control, FilesFrog Update Checker czy Bundled  software uninstaller) tak jak poprzednio w przypadku ich zlokalizowania również należy usunąć niepożądane aplikacje.  Kolejnym krokiem do minimalizowania efektów wirusa jest zrestartowanie ustawień przeglądarki, którą używamy (posłużę się przykładem Google Chrome):
Dobrym i przydatnym programem, który oczyści nasz komputer z pozostałości wirusa będzie ADWCELANER. Program można nabyć za darmo na stronie producenta: 

https://toolslib.net/downloads/viewdownload/1-adwcleaner/Czyszczenie komputera nawet adwcleanerem polecam co kilka tygodni, zwiększy to bezpieczeństwo naszego sprzętu oraz na bieżąco będzie usuwało zagrożenia. Jest to sposób, który minimalizuje ryzyko kradzieży naszych danych oraz poprawi wydajność komputera. Trzeba również uważać na to co klikamy, gdyż najbardziej "podejrzane" reklamy są często przyczyną infekcji systemów.

Brak komentarzy: