niedziela, 10 maja 2015

Reklama niepoprawna politycznie

Poprawność polityczna – cóż właściwie oznacza ten termin? Trudno jednoznacznie wyjaśnić, a mimo to, opisywane zjawisko wciąż nastręcza nowe konflikty. Bo wymaga od nas neutralności światopoglądowej, a czasem nawet zgody na porzucenie własnych przekonań na rzecz ustalonych z góry standardów. Tym czasem owa niepoprawność polityczna objawia się wszędzie i podnosi głos środowisk walczących o równouprawnienie w każdej dziedzinie życia.
( źródło: kwejk.pl )

Wystąpienie przeciwko tej poprawności politycznej na ogół szokuje ludzi, a kiedy kojarzy się z rasizmem czy seksizmem wzbudza określoną reakcję. I zapada w pamięć. Jednak czy reklamy, które godzą w czyjekolwiek uczucia są zgodne z etyką? To już kwestia sporna. Reklamowcy nie wahają się jednak dokładać wszelkich starań, aby o ich reklamie stało się głośno. Nie boją się poruszać tematów, które mogą wzbudzić niesmak może nawet oburzenie. W Ameryce, gdzie każda aktywność może być szybko odebrana jako rasizm, trzeba uważać na czyny i słowa, aby nie być osądzonym o naruszanie poprawności politycznej. Tymczasem firma kurierska UPS wyprodukowała reklamę, w której użyto słowa „czarny” w odniesieniu do Afroamerykanina. Video szybko zostało uznane za niepoprawne politycznie. 


Jeszcze kilkadziesiąt lat temu powodzeniem w ówczesnym marketingu cieszyły się podobne plakaty:

 

 
(źródło: wykop.pl)


Dzisiaj mamy jak widać inne rozumienie poprawności politycznej. Wiele reklam, zwłaszcza tych sprzed lat, stawiało kobiety w roli kur domowych, których jedynym zajęciem miało być dbanie o dom i męża oraz całodzienne stanie przy garach w kuchni. Być może reklamy o takiej treści nie oburzały kobiet żyjących 20 i 30 lat temu, ale dzisiaj moglibyśmy łatwo przewidzieć skutki wypuszczenia podobnych plakatów. Środowiska feministyczne wszczęłyby natychmiastową wojnę o równouprawnienie. Poniższe przykłady są próbują sklasyfikować kobiety jako gorsze od mężczyzn, stworzone do usługiwania.

(źródło: wykop.pl)
Drogie panie, czy te reklamy uderzają w waszą godność? Dzisiaj już nie, chociaż z pewnością zwróciłybyśmy uwagę, gdyby takie bannery pojawiły się na ulicach.

Kolejną kategorią reklam dość niepoprawnych politycznie są te z wykorzystaniem dzieci. Pomijając już pokazywanie w nich małego czarnoskórego dziecka, wybielanego przez mydło. 

v

(wykop.pl)

I moje ulubione:

(wykop.pl)

Jak widzimy nasi poprzednicy w kreowaniu reklam nie obawiali się zakazanych tematów, uderzających w uczucia jednostek czy nawet całych wspólnot. Śmiało wykorzystywali elementy nawiązujące do rasizmu czy szowinizmu. Dzisiaj taka reklama wzbudziłaby sporo kontrowersji, być może batalii sądowych, grożących agencjom reklamowym stratą reputacji i wizerunku.


Brak komentarzy: