środa, 30 kwietnia 2014

KOBIETA I MĘŻCZYZNA W REKLAMIE, CZYLI SIŁA STEREOTYPU KONTRA NOWOCZESNE ODWRÓCENIE RÓL



    Kobieta to doskonała gospodyni domowa, a przy tym kochająca i rozpieszczająca strażniczka domowego ogniska. Natomiast mężczyzna to najczęściej zapracowany, świetnie wyglądający biznesman. Tego rodzaju wnioski można wyciągnąć po obejrzeniu wielu reklam telewizyjnych. I choć różni je w zasadzie wszystko to jedno zdecydowanie łączy – stereotypowe przedstawienie ról społecznych. Mimo iż wielu wzdraga się na dźwięk słowa stereotyp to jak można przypuszczać to właśnie ten sposób przedstawienia postaci w dużym stopniu przyczynia się do popularyzacji produktu. Statystyczna Polka to jednak wciąż przede wszystkim żona i matka, która z przyjemnością zapozna się z produktem, który pomógł Pani z reklamy w sprzątaniu domu czy szybkim przygotowaniu posiłku dla rodziny. Z kolei mężczyźni mogą znaleźć w reklamie to co lubią – silnego i zdecydowanego samca alfa, za którego większość z nich chciałaby uchodzić. Z pewnością nie tylko to przesądza o sukcesie danego produktu, ale zdaniem wielu specjalistów od reklamy – odwołanie się do hierarchicznie ustalonego porządku, opartego na społecznie akceptowanych poglądach, stanowi doskonały fundament do osiągnięcia celu, jakim jest sprzedaż produktu.

 
           
                                                       ,, WINIARY - Pomysł na..."

 
,,BANK MILLENNIUM"

    Obecnie coraz częściej można zaobserwować radykalnie odmienny sposób przedstawiania wizerunku kobiety i mężczyzny. Nowoczesny styl wykorzystuje treści i formy, które uważa się za nowatorskie, ekstrawaganckie i modne. Jednym z przykładów na tego rodzaju działania jest prezentowanie kobiety jako silnej, zdecydowanej ekspertki. Mężczyzna natomiast to obdarzony urokiem, ale gapowaty i wymagający pomocy ze strony kobiety, poczciwy niedorajda . Czasem twórcy reklam posuwają się do radykalnego odwrócenia ról, kiedy to prowadzenie domu i przygotowanie posiłku staje się męską specjalnością.

                                              https://www.youtube.com/watch?v=mWKIiLGHjAo

                                                        
  
                                      

                                                                        ,,EUROBANK"

    Odmienne sposoby prezentowania członków społeczeństwa nie są zjawiskiem przejaskrawionym czy nienaturalnym. Przeciwnie – odzwierciedlają jedynie to, jak zmienia się społeczeństwo, a co za tym idzie także współczesna rodzina. Kiedyś większość skłaniała się ku tradycji – mężczyzna chroni swój dom i zarabia pieniądze, kobieta natomiast prowadzi dom i opiekuje się dziećmi. Dziś coraz więcej rodzin stawia na wartości takie jak partnerstwo i równy podział obowiązków, w którym to kobieta zarabia i realizuje się zawodowo, a mężczyzna pomaga jej w prowadzeniu domu.


                  

wtorek, 29 kwietnia 2014

'Orły' grafiki, czyli jak zniszczyć potencjał reklamy.

 Żeby stworzyć dobrą reklamę, przede wszystkim liczy się pomysł. Innowacyjny, często humorystyczny i przerysowany. Jest to bardzo ważny element każdej dobrej autopromocji. Niektórzy jednak zapominają, że nie jest to jedyny wyznacznik poziomu danego przekazu. Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepiej sprzedają się krew, sex i ludzkie łzy. Oczywiście – potrzeba dobrego smaku, aby w odpowiedni sposób wkomponować powyższe treści w taką reklamę i to staje się właśnie istotą mojego dzisiejszego wpisu.
Oczywistym jest, że nie zawsze pomysł na reklamę jest tym, co zaważy o jej powodzeniu lub totalnej porażce. Często błędy popełniane są w dalszym stadium 'produkcji' reklamy – są za to odpowiedzialni graficy. Ostatnimi czasy na portalu społecznościowym facebook(www.facebook.pl), furorę robi fanpage Grafik płakał jak projektował(https://www.facebook.com/grafikplakal). Jak się okazuje, nie bez przyczyny. 'Orły' photoshopa najczęściej niszczą genialny pomysł, poprzez brak profesjonalizmu i wyczucia dobrego smaku.
Zacznijmy od smaczków, które najczęściej nieświadomie psują zamierzony efekt. Czasami wystarczy dobranie nieodpowiedniej czcionki, aby reklamowany produkt/marka stał się obiektem drwin. Dokładnie w taki sposób każdorazowo odbierana jest czcionka Comic Sans.

Spotkałem się nawet ze sformułowaniem, iż Jarosław Gowin powinien zamienić logo z jabłkiem na cebulę.
Sprawy mają się inaczej, kiedy ewidentnym błędem jest już sama grafika. Chcąc zareklamować babkę(mowa o cieście), staramy się zareklamować nasz produkt jak najlepiej potrafimy – wykorzystujemy do tego inną 'babkę'. Najlepiej skąpo ubraną i na plaży, bo to przecież się dobrze sprzedaje.

Często graficy zapominają o tym, że reklama powinna przyciągać, a nie odpychać. I zamiast złocistej babki wychodzi zakalec. Podobną kreatywności wykazał się grafik projektujący reklamę dla sklepu z rowerami.

Powyższe reklamy najczęściej traktujemy z przymrużeniem oka. Dlaczego? Zazwyczaj tworzą je lokalne firmy, które pragną zminimalizować środki przeznaczane na reklamę. Co jednak w przypadku, kiedy to wielomilionowy, ogólnokrajowy koncern wypuszcza niemalże tandetną reklamę? Taką gafę strzelili ostatnio marketingowcy wafelka Princessa.

Współczesna księżniczka nie boi się smoka – pozostawię to bez zbędnego komentarza.
Ostatni błąd, którzy graficy nagminnie popełniają, to częściowy plagiat. Częściowy, bo nie kopiują całej reklamy – najczęściej zmieniają 'aż' cały tekst na niej umieszczony. Oto jeden z przykładów bardzo popularnego modela:


Na pierwszy rzut oka wygląda jak reklama wakacji na Krecie. Nic bardziej mylnego. Pierwsza orbituje wokół polityki(NSZZ Solidarność), druga wokół edukacji(Inspiracje Psychologiczne). Aby nie krytykować bez końca, wyrażę się najprościej jak potrafię – Polsko, Quo Vadis?

Reklama ratująca życie

Bez owijania w bawełnę, prawdziwa, otrzeźwiająca, szokująca, przykuwająca uwagę, z morałem i nie zawsze z dobrym zakończeniem- to przeciwieństwo reklamy komercyjnej, a mianowicie mowa o reklamie społecznej.

W reklamach społecznych nieodzownym elementem jest chwytliwe hasło. Prowokacyjne i dwuznaczne słowa wpływają na kontrowersyjny przekaz i budzą skrajne uczucia. Szokujące i bezpośrednie slogany budzą lęk i niepokój, ale zarazem popychają do kształtowania poglądów i postaw jakich się oczekuje od społeczeństwa. Realizowane jest to za pomocą namawiania do pro społecznych zachowań jak i do zaniechania, zaprzestania negatywnych i niepożądanych.


Ad Council- instytucja w Stanach Zjednoczonych, która zajmuje się reklamą społeczną. Ma na celu zwiększenie świadomości społecznej jak i edukowanie i poruszanie ważnych problemów. Dąży do rozpowszechniania pozytywnych zmian zachowań, norm i postaw wśród obywateli.

Pojęcie reklamy społecznej powstało w 1941 roku w Stanach Zjednoczonych gdzie powstało sformułowanie public service advertising czyli "reklama w służbie publicznej". Jedna z pierwszych kampanii społecznych nosiła nazwę „Smokey Bear” a jej celem było namawianie do zaprzestania i zapobiegania pożarom w lasach.

Jej polskim odpowiednikiem jest Fundacja Komunikacji Społecznej. Wedle statutu tej organizacji, reklama społeczna jest jedną z form komunikatu i polega ona na uświadamianiu problemu społecznego i wezwania odbiorców do określonych działań, o charakterze prospołecznym.


Reklama społeczna może zarówno zawierać ogłoszenia od władz publicznych jak i takie, które wspierają dobro społeczne. Jest swego rodzaju formą komunikatu polegającego na uświadamianiu społeczeństwa i wzywaniu do poprawy zachowań. Ma na celu informowanie i edukowanie opinii publicznej, wyjaśnienie zaistniałych zjawisk, uwrażliwienie na pewne kwestie, na tematy i problemy społeczeństwa, a zarazem pełni funkcję perswazyjną, która pomaga wpływać na naszą świadomość i dąży do zmiany zachowań.


Reklamy społeczne mówią często o rzeczach, o których ludzie nie chcą myśleć, do których nie chcą się przyznać i nie dopuszczają myśli, ze to może przydarzyć się także im.
Medialne komunikaty mają na celu edukowanie i motywowanie członków życia publicznego do prowadzenia dobrowolnych społecznych aktywności, takich jak:
oszczędność energii
recykling
ekologia i środowisko (posprzątaj po swoim psie)
zdrowie i uzależnienia( profilaktyka zdrowotna, szczepienia)
walka z przemocą przemoc ( przemoc fizyczna/ psychiczna-w pracy, wobec dzieci/kobiet)
walka z wykluczeniem społecznym
zachowanie na drodze ( jazda pod wpływem alkoholu, zwiększona prędkość)
prawa człowieka


Materiał reklamy społecznej aby wpłynął na naszą podświadomość i trafił do nas swoim przekazem powinien zawierać pewne cechy, które odbiorca może odnieść wprost do siebie. 
Reklama musi wizualnie lub dźwiękowo wpływać na emocje, które sprawiają, że czują się oni częścią sytuacji przedstawionej w reklamie.




Od kolorowego tła na stronie reklamującego dany produkt, do uciążliwych, „wyskakujących” okienek- rodzaje reklam internetowych. cz. 1





      Z pewnością każdy z nas miał do czynienia z reklamami, które po wejściu w jakąś witrynę, niespodziewanie pojawiają się na ekranie komputera. Nierzadko owe reklamy stają się uciążliwe, ponieważ stracimy sporo czasu i nerwów, zanim uda nam się je w jakiś sposób wyłączyć. W „jakiś sposób”, ponieważ coraz częściej zdarza się, że reklamy są trudne to wyłączenia. Dzieje się tak za sprawą skutecznie ukrytego w jednym z rogów reklamy przycisku „x” lub pojawianie się go dopiero po jakimś czasie.
Warto poznać rodzaje reklam w internecie, ponieważ w erze mobilnego internetu dostępnego praktycznie cały czas na wyświetlaczach smartfonów czy innych urządzeń, obcujemy z nimi niemalże na każdym kroku. Jestem pewny, że do wszystkich rodzajów reklamy internetowej, każdy z nas potrafiłby dopasować chociaż jeden przykład.  Przez ciągłe usiłowanie ich wyłączenia,  na pewno zapadły nam w pamięć.
 
     Podstawowym podziałem, dzięki któremu możemy rozróżnić poszczególne formy reklamy internetowej, jest klasyfikacja ze względu na dynamiczność.
Według tego podziału rozróżniamy reklamy :

-stałe (będące trwałym elementem strony)
-reklamy pojawiające się na warstwie ( takie, które uruchamiają się po wejściu na stronę; strona internetowa składa się z warstw, tekst znajduje się na najniższej z nich, natomiast reklamy mogą pojawiać się na kolejnych)

-reklamy uruchamiane w osobnym oknie przeglądarki


Do reklam stałych zaliczamy m.in. :
-billboardy
-bannery
- double billboard
-triple billboard
-skycraper


Zasadniczą różnicą między poszczególnymi, wymienionymi rodzajami jest ich wymiar.

reklamy pojawiające się na warstwie natomiast to:

-scroll billboard- często gdy zaczynamy przewijać stronę, reklama zmienia pierwotne miejsce i schodzi niżej razem z przewijaniem strony przez użytkownika
-expand billboard- często po rozwinięciu reklamy, jej treść się powiększa i obejmuje większą część strony
-expand double billboard- większa wersja expand billboard.
-interstitial- reklama zajmuje całą stronę internetową
-toplayer- wyświetlany nad treścią strony
                                       http://www.praktycznyebiznes.pl/wyskakujace-okienko-znienawidzone-czy-skuteczne

Wszystkie reklamy tego typu muszą posiadać ikonkę „x” do ich zamknięcia oraz napis „zamknij” umieszczone w prawym górnym rogu.

Ostatni rodzaj reklam określany jako otwierane w osobnym oknie to:

-pop-up- są to okna otwierające się w osobnej karcie „na wierzchu” , czyli wchodząc na stronę od razu pojawia nam się na ekranie dodatkowa karta z reklamą.
-pop-under- forma reklamy otwierającej się w osobnej karcie pod przeglądaną witryną. Zauważamy ją zazwyczaj dopiero po wyłączeniu bądź zminimalizowaniu przeglądanej karty.
                                                                          http://www.cba.pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=18872


    Często też reklamy stanowią kompozycję strony. Nie będąc tak uciążliwymi jak formy opisane wyżej, tworzą tło przeglądanego portalu.  Takie reklamy zobaczyć możemy np. w portalu www.onet.pl.

    W kolejnym z postów chciałbym omówić krótko kwestie związane z normami dotyczącymi reklamy internetowej (wymiary, czas wyświetlania). Opiszę też krótko organizację, która jest odpowiedzialna za tworzenie ogólnych ram, w których mogą się poruszać twórcy reklam internetowych.























http://eredaktor.pl/reklama-internetowa/rodzaje-reklam-internetowych-display%E2%80%99owych/
http://jaksiepromowac.pl/2011/06/19/rodzaje-reklamy-internetowej/
http://www.marketinginternetowy.pl/rodzaje-reklam-internetowych/
http://eredaktor.pl/reklama-internetowa/nowe-standardy-reklam-internetowych-od-1-stycznia-2012-r/



niedziela, 27 kwietnia 2014

Billboardy śmiecą przestrzeń publiczną

Malownicze krajobrazy, ciągnące się w nieskończoność lasy, nad którymi widać piękny zachód słońca. Taki widok można podziwiać jadąc z miasta A do miasta B. Jest jednak mały haczyk. Chcąc ujrzeć taki widok, trzeba byłoby cofnąć się kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat wstecz, kiedy przemysł reklamowy jeszcze nie przygniatał potencjalnych konsumentów.

Moim zdaniem obecna sytuacja wygląda dramatycznie. Ogromne płachty zawieszone na dwóch prętach tkwią wbite w przydrożne trawniki. To reklama wymagająca niskich nakładów finansowych. Pierwszym spostrzeżeniem dotyczącym tego rodzaju billboardu jest fakt, że ani to ładne, ani zachęcające. Jest to jednak skrajny przykład, kiedy ktoś decyduje się na reklamę po najniższych kosztach jak tylko się da.

źródło: gp24.pl

Podróżując samochodem lub innym środkiem transportu można zaobserwować billboardy, których stworzenie wymagało zaangażowania większych środków budżetowych niż miało to miejsce w poprzednim przypadku. Reklamy te są umieszczane na solidnym szkielecie, po to by byle podmuch wiatru nie zniszczył ”dzieła”. Ja, jako odbiorca przekazu od razu skupiam większą uwagę na takim billboardzie. Widać bowiem, że dana firmie rzetelnie podchodzi do sprawy i zależy jej na przyszłym kliencie. Czasem nawet można zauważyć specjalne oświetlenie, które zainstalowano po to by, reklama była widoczna również po zmroku.

źródło: http://bardzo.nd.e-wro.pl/

Podane przykłady jednak nie umywają się do gigantycznych świetlnych billboardów, które wręcz oślepiają podróżnych. Bijące ostrymi kolorami reklamy gwarantują niemal stuprocentową pewność, że nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. Ludzki mózg od razu wyłapuje kontrastowe barwy, nawet jeśli widzi je tylko kątem oka. Gdy odbiorca spostrzeże, że coś obok niego się dzieje, jego uwaga chociaż przez chwilę skupia się tylko i wyłącznie na takiej reklamie. Wtedy każdy, bez wyjątku, mimowolnie poddaje się działaniu reklamy. Efekt przyjdzie prędzej czy później.

Jak napisałam w tytule, sterczące przy drogach billboardy zaśmiecają przestrzeń publiczną. Bo jak inaczej nazwać nagromadzenie ich w bardzo dużych ilościach na krótkich odcinkach trasy? Często jest tak, że pasażerowie podróżujący najbardziej ruchliwymi drogami nie dostrzegają nic poza nachalnymi reklamami. Ogromne billboardy nieraz przysłaniają piękno przyrody i naturę, od której coraz bardziej oddala się współczesny, zabiegany człowiek.

źródło: wyborcza.pl

Nie można pominąć także ważnego aspektu, którym jest rozkojarzenie kierowców spowodowane nagromadzeniem tych reklam na trasie. Osoby prowadzące pojazdy stoją przed dużym wyzwaniem. Muszą kontrolować wydarzenia i to co dzieje się na drodze oraz opierać się pokusie patrzenia na billboardy, które przykuwają wzrok jaskrawymi kolorami. Co gorsza, niejednokrotnie kierowcy nie są w stanie zauważyć znaków drogowych, które zlewają się z reklamami. Te dwie kwestie, bezsprzecznie, w negatywny sposób wpływają na bezpieczeństwo na drodze.

Kto odpowiada za przestrzeń, która jest wykorzystywana do cna przez reklamodawców? Kto czerpie z tego korzyści? Na pewno nie kierowcy. 

Marketing bezpośredni


Co to takiego?

Marketing bezpośredni to forma działań polegająca na bezpośrednim docieraniu do klienta, na bezpośrednim kontakcie w celu uzyskania natychmiastowej, odpowiedzi oraz opinii. Marketing bezpośredni pozwala na stworzenie bardzo bliskich kontaktów i trwałych relacji z potencjalnymi klientami.
Czym się zajmuje?
Marketing bezpośredni zajmuje się handlem produktami, towarem przez Internet, telewizję, telefon, fax, reklamę czy nasz adres e-mail. Wszystko jest ustawione tak, aby pominąć bezpośredni kontakt sprzedawcy z nabywcą. 

Podstawowe rodzaje marketingu bezpośredniego.

1. Sprzedaż wysyłkowa – obejmuje wszelkiego rodzaju katalogi wysyłkowe, sklepy, gdzie zakupy zrobić można tylko on-line, portale ogłoszeniowe i wszystko inne gdzie kupić produkt, który zostanie do nas wysłany. Najlepszymi przykładami są: allegro.pl, olx.pl, ebay.com oraz wszystkie sklepy internetowe gdzie zamówiony towar dostaniemy pocztą.

2. Telemarketing – tutaj porozumienie między potencjalnym klientem a sprzedawcą następuje przez telefon. Sprzedawca przekazuje ofertę, oczywiście w jak najlepszym świetle, mówiąc o samych jej zaletach. Klient ma możliwość natychmiastowego wyrażenia opinii na temat danej oferty czy nawet produktu, jeśli zdarzyło się, że miał z nim już wcześniej styczność. Telemarketing posiada również darmowe numery telefonów, aby klienci mogli sami składać zamówienia. Telemarketing swoim zakresem obejmuje równie tyle produktów
i towarów, co sprzedaż wysyłkowa. Dodatkowo w jego skład wchodzą popularne call-center.

3. Sprzedaż w domu klienta – wygodna część społeczeństwa skorzysta z tego typu marketingu bezpośredniego. Towar jest im dostarczany do domu. Wraz z przybyłym towarem często pojawia się przedstawiciel firmy, który omawia produkt, pokazuje jego możliwości i zalety, robi krótką prezentację. Dotychczas słyszałam tylko o odkurzaczu parowym i robocie kuchennym THERMOMIX, które były sprzedawane w takiej formie. Być może faktycznie sprzedaż takowa jest niska, ponieważ koszt wyszkolenia pracowników, którzy będą odwiedzać klientów jest dosyć wysoki.

4. Marketing za pośrednictwem telewizji – jest to forma sprzedaży za pośrednictwem specjalnych programów telewizyjnych, w których reklamuje się dany produkt, mówi o nim, przedstawia opinie osób, które rzekomo już go przetestowały, (co w 99 procentach jest ustawione) oraz kilka opcji, które mają nas zachęcić do jak najszybszego zakupu, np. darmowe linie telefoniczne, dodatkowe gadżety, jeśli zamówimy w ciągu 2 minut od nadania reklamy bądź podczas nadawania programu itp. Każdemu nasuwa się na myśl słynne Mango. Mnie dodatkowo nasunęły się na myśl oferowane przez Mango plastry Aikido, które miały „zbadać” nasz organizm na obecność toksyn i metali ciężkich. Należało nakleić je na stopy na noc i jeśli rano były one czarne, oznaczało, że w nasz organizm ma dużo szkodliwych substancji. 3 bądź 4 osoby zachwalały plastry i to, że dzięki nim są w 100 procentach zdrowi. Otóż wspomniany w jednym z mich wcześniejszych postów AdBuster dowiódł, że plastry ciemnieją nie od toksyn i metali ciężkich, a od wilgoci. 

5. Marketing internetowy – każda internetowa i stacjonarna firma ma możliwość prowadzenia dialogu
z klientem poprzez e-mail. Ma to na celu utrzymanie klienta, który kupując coś raz, być może kupi coś kolejny. Klient jest na bieżąco informowany o działaniach firmy, o pojawieniu się nowych towarów czy usług, o pojawiających się, co jakiś czas promocjach. Klient ma możliwość zapisania się do tzw. newsletter`a czyli elektronicznego biuletynu. 

Ogółem

Marketing bezpośredni w ostatnich latach bardzo gwałtownie wzrósł, a to głownie przez popularność Internetu. Jak każda jednostka w ekonomii, marketing bezpośredni ma swoje zalety: dla klienta - wygoda, możliwość porównania w kilku miejscach, zakupy można zrobić w dogodnym terminie, możliwość podjęcia decyzji z rodziną, dla przedsiębiorcy – dokładniejsze dopasowanie oferty, tworzenie trwałych więzi
z klientem, ograniczenie kosztów prowadzenia sklepu stacjonarnego, ale i wady: towaru nie możemy dotknąć, sprawdzić jakości i wykonać całej reszty czynności, którą wykonujemy podczas zakupu w sklepie. Sam przedsiębiorca raczej nie musi się niczym martwić, szczególnie wtedy, gdy klient płaci przed wysłaniem towaru.

Marketing bezpośredni to dzisiaj chyba najpopularniejsza forma, bo jeśli czegoś nie ma w sklepie to na pewno będzie w Internecie. A zamówić możemy nawet z drugiego końca świata. A jak wiadomo, ludzie cenią sobie wygodę. Być może kiedyś marketing bezpośredni wyprze handel stacjonarny.

sobota, 26 kwietnia 2014

Polityczna skuteczność

J.F.Kennedy kontra R.Nixon - tak wszystko się zaczęło. Podczas wyborów prezydenckich w 1960r., kiedy to "popołudniowy zarost" Nixona oraz całokształt jego prezencji zdecydowały o osłabnięciu jego szans wyborczych, twórcy kampanii reklamowych zdali sobie sprawę, że odpowiednio prowadzona kampania reklamowa kieruje się "kompleksowym ujmowaniem wszystkich czynności promocyjnych oraz zharmonizowaniem wszystkich technik marketingowych stosowanych na rynku wyborczym". 




http://jfk50ans.com/

W dzisiejszych czasach rekamę wyborczą dzieli się na następujące rodzaje:

Audiowizualna, która wydaje się być najbardziej znaczącą formą przekazu, angażującą jednocześnie zmysł wzroku i słuchu ( multimedia, filmy, kino). Najbardziej wykorzystywane formy  reklamy audiowizualnej to:

- reklama płatna - emitująca przede wszystkim  cyklicznie powtarzające się co jakiś czas spoty reklamowe (czas i częstotliwość emisji zależne od uregulowań prawnych)
- nieodpłatna np.:


  • konfrontacje, debaty z udziałem kontrkandydatów
  •  wywiady z politykami
  •  zebrania, posiedzenia, zjazdy
  •  audycje otwarte
  • prasowa (np. dodatki do numerów specjalnych


Reklama audytywna jest to typ reklamy, która angażuje jedynie receptor słuchu - głownie radio.
Reklama wizualna angażuje receptor wzroku:


- bezpośrednia (np. gadżety)
- zewnętrzna:
                          *stała (np. billboardy)
                          *ruchoma (np. reklama powietrzna)


Obecnie kampanie reklamowe koncentrują się na liderach partyjnych i kandydatach politycznych. W 1997 roku przeprowadzono badania z których wynika, że wśród polaków największe znaczenie dla oceny polityka mają jego walory moralne. Najważniejsze z nich to uczciwość i wiarygodność.  Niewiele dalej ocenione zostały cechy osobowości polityka takie jak równowaga emocjonalna oraz energia w działaniu. Po raz pierwszy techniki marketingu politycznego w Polsce zostały zastosowane w czerwcu 1989 roku. Do prowadzenia kampanii politycznej Solidarność zaangażowała specjalistę od marketingu politycznego Francuza Jacques Seguela. Każdy z kandydatów Solidarności miał zdjęcie z Lechem Wałęsą. Przywódca opozycji miał być ich przepustką do parlamentu. Natomiast podczas wyborów prezydenckich w 1995 roku Seguela kreował wizerunek Aleksandra Kwaśnewskiego.



Międzynarodowe Targi EXPO

Kreatywność  jest w cenie. Każdy naród posiada świetnych twórców w dziedzinach sztuki, nauki, techniki, lecz często projekty zamykają się w granicach tego kraju.  Inicjatywa ta z kolei może przynieść dochody danemu państwu jak i je zareklamować, dlatego artyści mogą spróbować swoich sił na międzynarodowych targach/wystawach EXPO.
Expo organizowane jest cyklicznie, wzięcie udziału w wystawie bądź targach EXPO to także możliwość dla producentów początkujących, którzy jeszcze nie weszli na dobre na rynek. Jest to szansa przede wszystkim dla nich, jeśli nie na wygraną to na przyglądanie się innym w celu ulepszania swoich technik, bądź wyciągania budujących wniosków. Wyróżnienia EXPO są bardzo prestiżowe, głownie dla przedsiębiorstw, które często na nich budują swoją markę. Poza tym, cała otoczka targów to niesłychane wydarzenie medialne.

Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 w Londynie, a dwie następne w 1798 i 1802 w Paryżu, jednak za pierwszą prawdziwie międzynarodową wystawę światową uznaje się Wielką Wystawę (Great Exhibition) w Londynie w 1851.

wikipedia.pl

Najbardziej znanym obiektem, który zbudowano na paryską Wystawę Światową w 1889 roku jest Wieża Eiffa. Miała ona zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki. Organizatorzy kolejnych wystaw dążą do prześcignięcia poprzednich, m.in. w dziedzinie rozwiązań technicznych i architektonicznych, czy rozmachu uroczystości oficjalnych.

wikipedia.pl

W 2012 roku do udziału w Expo złosiło się 106 krajów z całego świata. Polska niestety pierwszy raz od dwudziestu lat odmówiła udziału, tłumacząc się niewielkim związkiem tematycznym naszego kraju z tematem przewodnim targów "Żyjący ocean i jego wybrzeże" Wielu ekspertów twierdziło, że była to całkiem nipotrzebna kampania dla Polski. Zdaniem innych brak udziału Polski w imprezie może zaszkodzić wizerunkowi państwa na arenie międzynarodowej. Decyzja o rezygnacji wydaje się nieco dziwna, gdyż na konkurs organizatora EXPO 2010  zgłosiliśmy Wrocław.
Największym polskim sukcesem było EXPO w Szanghaju (2010 rok).  Był to Pawilon, przypominający wyglądem sklejoną
w przestrzenną bryłę geometryczną formę zainspirowaną tradycyjną papierową wycinanką, prezentuje się ciekawie
w sąsiedztwie pawilonów innych krajów. Polski pawilon odzwierciedla kombinację współczesnych osiągnięć technologicznych
i multimedialnych z ludową tradycją, wyobraźnię i kreatywność młodych Polaków. Autorami projektu jest zespół architektów Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa i Natalia Paszkowska.

http://www.parp.gov.pl/index/more/19261

Polska ponoć szykuje się na Expo 2015. Jesteśmy krajem, który posiada mnóstwo fantastycznych pomysłów, co udowodniliśmy na poprzednich wystawach. Miejmy nadzieję, że kolejne wystawy przyniosą sukces polskim artystom.

LOOK OF THE DAY, czyli see it, hype it, buy it!

"Okazało się, że blogerzy internetowi są dla klientów osobami bardziej godnymi zaufania, niż celebryci. Dwadzieścia procent kobiet, które korzystają z mediów społecznościowych, są w stanie dokonać zakupu produktu lub usługi reklamowanej lub polecanej przez blogera internetowego, którego są czytelniczkami i któremu ufają. Dla porównania, jedynie trzynaście procent pań mogą nakłonić do zakupu reklamy, w których główną rolę odgrywają celebryci." - podaje portal grywalizacja24.pl. 
Każdy na pewno ma swojego ulubionego bloga, którego czyta, subskrybuje czy cokolwiek innego jeszcze - niezależnie od tego jakiej tematyki dotyczy, jesteś pod jego wpływem i starasz się, lub chciałbyś zdobyć rzeczy na nim znalezione. Jeśli dotyczy on np. gier komputerowych, po przeczytaniu pozytywnej recenzji swojego zaufanego blogera zapala się w Tobie zielone światełko z napisem "kup mnie", a jeśli nie zdążyło się zapalić, to pewnie już stoisz w kolejce do kasy z nowiuteńką grą w ręku. 

Najprostszym i chyba najpopularniejszym przykładem "chodzących reklam", są oczywiście blogerki modowe. Często ubrania, dodatki czy kosmetyki, które widzimy na przeróżnych modowych blogach, to po prostu metaforycznie mówiąc bułeczki, które jeszcze nie trafiły do pieca. Popularne blogerki dostają te produkty jeszcze przed ich "premierą", żeby zwiększyć zainteresowanie i zapotrzebowanie na ten produkt. Na pewno zdarzyło się Wam, że po przeczytaniu wpisu na temat pielęgnacji twarzy nowym tajemniczym wynalazkiem, Wasza cera stała się nagle wyjątkowo przesuszona. Na tyle, że trzeba szybko kupić specjalistyczny krem i koniecznie ten, o którym pisze Pani Blogerka, bo na pewno go sprawdziła i na pewno jest warty wydania każdych pieniędzy. Cel osiągnięty!

(zdjęcie zaczerpnięte z bloga www.makelifeeasier.pl)

Krem ma ładne opakowanie, pewnie pięknie pachnie i działa cuda, ale nie ja jestem eskpertem, po więcej informacji można udać się na wyżej wymieniowego bloga. Na zdjęciu prócz kremu widać też zadbane paznokcie, ale jak o nie prawidłowo dbać pewnie dowiemy się w kolejnym wpisie pani Kasi T. 

Popularne blogerki równie często, co celebryci zgadzają się być twarzami różnych znanych, lub mniej znanych marek, co oczywiście przynosi zyski obu stronom, jednak (wg ww. sondażu) blogerki są bardziej godne naszego zaufania, niż gwiazdy znane z telewizji czy sceny muzycznej. Tak więc widok Julii Kuczyńskiej czy Honoraty Skarbek walczących z głodem przy pomocy znanego jogurtu na pewno sprawi, że polubimy go o wiele bardziej, niż gdyby tym jogurtem zajadała się dla przykładu Kora czy Korwin-Piotrowska. 


Jak widać moda, to nie tylko drogie ubrania i dodatki - jogurty też trzeba reklamować, ale oczywiście warto to zrobić w ładnych butach od projektanta. Proste, ładne i przyjemnie dwa w jednym! 


Jak producenci papierosów omijają zakaz reklamowy? (część 2)

Zapraszam do zapoznania się z kolejnymi sposobami, które pomagają producentom wyrobów tytoniowych w ominięciu prawnego zakazu reklamowania ich towarów.

Liczy się wygląd zewnętrzny.

Wygląd paczki papierosów sam w sobie jest reklamą. Producenci wymyślają opakowania, które mają przykuwać uwagę, szczególnie kobiet i młodzieży. Wygląd ma ogromne znaczenie w strategii sprzedaży. Spośród dziesiątek, klient ma zwrócić uwagę na konkretną markę papierosów. Nie dziwią więc nawiązania wyglądu na przykład do męskich perfum. Liczy się wszystko – wielkość, kolory, kształt czy motywy. Efektowny wygląd paczki ma świadczyć o tym, że palenie jest modne.

źródło: wirtualnemedia.pl

Udział w imprezach masowych.

Innym sposobem na reklamowanie wyrobów tytoniowych jest udział w imprezach masowych, w których udział biorą tysiące ludzi, także palacze. Na wielkich imprezach, jak na przykład festiwale: Open'er i Przystanek Woodstock, producenci papierosów rozkładają swoje stanowiska, aby zachęcać do kupna ich produktów. Podczas takich eventów często organizowane są promocje. Na przykład na wspomnianym Woodstocku swoje stoisko miała marka Lucky Strike. Przy zakupie papierosów i wzięciu udziału w ankiecie można było dostać zapalniczkę bądź... drugą paczkę. Takie rozwiązania są wykorzystywane bardzo często. Dzięki nim dana marka papierosów ma się dobrze kojarzyć, aby uczestnik festiwalu, gdy będzie już w sklepie, sięgnął właśnie po daną markę.


Troska o zdrowie klienta.

Producenci wyrobów tytoniowych prowadzą również działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, m.in. wspierając organizacje zdrowotne i sponsorując różnego rodzaju kampanii prospołecznych. Koncerny tytoniowe przedstawiają siebie jako troszczące się o tych, którzy ponoszą pośrednie i bezpośrednie szkody związane z ich produktami. Zapewniają sobie uwagę mediów i ukazują się w pozytywnym świetle. Nie tylko kreują swój fałszywy wizerunek, lecz również zyskują możliwość wywierania wpływu na grupy decyzyjne. Przykładowo, zwalczanie przemytu i podróbek, chroni interesy firmy, a także umożliwia nawiązanie korzystnej współpracy.

Czy zakazy mają sens?

Jak widać prawo obowiązujące w Polsce ma wiele luk, z czego korzystają producenci wszelkich wyrobów tytoniowych. Czy w obawie o zdrowie swoich obywateli, władze naszego państwa powinny zaostrzyć regulacje prawne dotyczące reklamowania papierosów i pochodnych? Czy w ogóle zakaz reklamowania papierosów ma sens? Mało prawdopodobne, że osoby palące rzucą nałóg, jeśli wszystkie wymienione wyżej praktyki zostaną zakazane.

Logo firmy

Podstawą budowania marki danej firmy i jedną z form komunikacji z grupą docelową jest odpowiednie logo. Ma ono przede wszystkim za zadanie łączyć rodzaj oferowanych usług z odpowiednią marką. Odpowiednio zaprojektowane logo jest jedną z najważniejszych rzeczy z jakimi wiąże się rozwój marki, również na poziomie podświadomości społeczeństwa. Dobre logo promuje firmę w głowach odbiorców, którzy nawet nie zdają sobie z tego sprawy.
Wielkie, światowe marki, których loga są sporą, nieuniknioną częścią dzisiejszej kultury również zmieniały ich wizerunek. Wiązało się to z odświeżeniem obrazu marki, unowocześnieniem go, wprowadzeniem firmy w nową erę lub uroszczeniem loga by łatwiej było je skojarzyć z daną firmą odbiorcy.

Reebok
http://www.graphic-design-blog.com/2014/03/new-reebok-logo.html
Firma Reebok dość niedawno zmieniła swoje logo. Matt O'Toole dyrektor do spraw marketingu firmy uzasadnił zmianę następująco: Przez 30 lat z sukcesem produkowaliśmy produkty dla elity sportowców w każdym możliwym sporcie, ale to czego nie mogliśmy zrobić to zainspirować wystarczająco dużo ludzi do ruchu... To z naszej strony zaproszenie dla każdego, nie tylko dla gwiazd i sportowej elity”.

Shell
Logo marki Shell powstało w 1900 roku, był to czarno biały rysunek, stopniowo logo ewoluowało i stawało się czerwone i żółte. Kolory są tak rozpoznawalne oraz kształt jaki firma obrała na swój znak - czyli muszla, ze zrezygnowano z napisu "Shell" i pozostawiono prostą formę.
http://www.instantshift.com/2009/01/29/20-corporate-brand-logo-evolution/











Apple
Jedna z najbardziej znanych obecnie marek na świecie czyli Apple również zmieniała swoje logo kilka razy. Ich pierwsze logo było znacznie bardziej rozbudowane niż obecnie. Powstało w 1976 roku i przedstawiało słynną scenę odkrycia grawitacji przez Isaaca Newtona siedzącego pod jabłonią. Jednak w tym samym roku firma zdecydowała się na znaczne uproszenie i zredukowała logo do kultowego już dzisiaj kształtu jabłka w kolorowe paski. Następnie zmieniono tęczowe pasy na kolor czarny aby wreszcie uzyskać jabłko ze srebrną poświatą jaka obecnie widnieje na produktach Apple.
http://www.hongkiat.com/blog/logo-evolution/










Canon
Pierwsze logo formy Canon dość drastycznie różni się od obecnego. Przedstawiało mianowicie buddyjską boginie miłosierdzia siedzącą na kwiecie lotosu, otoczoną płomieniami. Następnie marka zminimalizowała całość do minimum, zmieniła również napis Kwanon na Canon.
http://www.edgecreativesolutions.com/insights/index.php/brand-evolution-canon/












MGM czyli Metro-Goldwyn-Mayer
Amerykańska wytwórnia filmowa, której ostatnia wielką produkcją na duży ekran czyli kolejna część Hobbita cieszyła się ogromnym zainteresowaniem (dopiero co zaprezentowany widzom serial „Fargo” również zyskał wiele głosów uznania od krytyków), może pochwalić się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wizerunków  na świecie. Chyba każdy kojarzy ich ryczącego lwa, kiedy rozpoczyna się film.

Parę razy logo wytwórni uległo zmianie. Nie były to jednak duże poprawki. Najczęściej zmieniano samego, kultowego lwa. Natomiast tło i reszta detali nie różnią się od prototypu, pomijając chirurgiczne poprawki.


http://famouslogos.net/mgm-logo/






















Mozilla Firefox

http://www.extremetech.com/computing/163291-firefox-23-finally-kills-the-blink-tag-removes-ability-to-turn-off-javascript-introduces-new-logo
Inspiracją do stworzenia ikony Firefox była biblijna opowieść o Samsonie, twórców zaciekawiło jej obrazowe przedstawienie znajdująca się w jednej z książek. W samej opowieści Samson zemścił się na Filistynach za oddanie jego wybranki jednemu z gości obecnych w domu. Schwytał on trzysta lisów, powiązał ich ogony ze sobą, pomiędzy nimi umieścił pochodnie, a następnie wszystkie je wypuścił, by podpalały winnice, pola i drzewa oliwne. Filistyni natomiast w ramach zemsty zabili jego żonę oraz teścia. Samson natomiast zabił wielu z nich. Bijąc „ od bioder do goleni”.