niedziela, 20 marca 2011

Reklamy, które wzburzają i zaskakują

Wydawałoby się, że w świecie reklamy nie ma granic. Codziennie oglądamy ich setki, o różnym zabarwieniu- erotycznym, religijnym, sensacyjnym, które mogą wzbudzić oburzenie poszczególnej grupy społecznej. Szczególny nacisk kładzie się na reklamy dotyczące religii czy seksu. Już niejednokrotnie były one zdejmowane z anteny bądź w ogóle nie pozwolono na ich pojawienie się w mediach.

Wielki skandal wzbudziła reklama szwedzkiej firmy produkującej odzież i bieliznę "BjornBorg", przedstawiająca dwóch księży biorących ze sobą ślub, promująca linię ubrań tej właśnie firmy.

http://patrz.pl/filmy/zakazana-reklama-kosciol

W Stanach Zjednoczonych pojawienie się kampanii ubrań Dolce&Gabbana przedstawiające sceny jak z filmu przysporzyła firmie wiele kłopotów .Pierwsza ukazuje mężczyzn ubranych w ciuchy D&G, którzy atakują jednego z nich nożem, a ten leży zakrwawiony. Druga reklama natomiast przedstawia dwóch mężczyzn trzymających kobietę z nożem w sercu.
Kampania firmy zamieszczona była w gazetach Daily Telegraph oraz The Times. Po jej ukazaniu pojawiło się aż 166 skarg na firmę. W poniższym linku znajdziecie rozwiązanie całej sprawy:

http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/zakazane;reklamy;dolcegabbana,4,0,214788.html

Kiedy ostatnio byłam w odwiedzinach w szpitalu na drzwiach wisiał plakat "Papierosy są do dupy", pokazujący chłopca, którego twarz wyglądała jak pupa, w której trzymał dymiącego papierosa. Wydaje mi się, że plakat nie dotrze do wielkiej grupy odbiorców, zrobiłam nawet "wywiad środowiskowy" i spytałam osób z najbliższego otoczenia, czy ten plakat jakoś ich motywuje do rzucenia nałogu. Odpowiedzi jakie uzyskałam były negatywne, wręcz zastanawiali się dlaczego, ów plakat w ogóle powstał. Poniżej znajdziecie zdjęcie Andrzeja Pągowskiego, oraz komentarz palacza na jego temat:

http://nicalbonic.blox.pl/2006/12/PAPIEROSY-SA-DO-DUPY-czyli-Wedzone-Dluzej-sie.html


To tylko trzy pozycje reklam, które mogą wzbudzać różne odczucia wśród społeczeństwa. Oczywiście jest ich masę, więc można by pisać bez końca.
Zamieszczam jeszcze link z kilkoma reklamami, które z różnych przyczyn zostały w telewizji zakazane.

http://www.joemonster.org/filmy/5188/Zakazane_reklamy

Brak komentarzy: