wtorek, 15 marca 2011

Dziadek Lucjan poleca

Spoty reklamowe nadawane po serialu, czy też w jego trakcie, choć nadal irytują- nikogo już nie dziwią. Zmieniamy kanał, robimy herbatę, wychodzimy z psem. Gdy wracamy reklama mija, a my możemy dalej śledzić losy naszych ulubionych bohaterów. Odzyskaliśmy spokój. Do czasu.. Wszystko zmieniły dwa słowa: PRODUCT PLACEMENT.


Product placement nie jest standardową reklamą emitowaną w określonym czasie antenowym. Nie zachęca nas do kupna w sposób otwarty i oczywisty. Ten rodzaj techniki marketingowej ma działać na naszą podświadomość. Produkt, na który mamy zwrócić uwagę stoi gdzieś w mieszkaniu bohaterów, jest przez nich używany albo stanowi temat rozmów. Bardzo dobrze widać to na przykładzie polskich seriali telewizyjnych.Powyższy obrazek najlepiej odzwierciedla to, co dzieje się na ekranach naszych telewizorów. W serialu Pierwsza miłość, emitowanym przez telewizję Polsat, bohaterowie nieustannie "polecają" nam nowe produkty. Kinga używa przy gotowaniu "Kucharka", Paweł w pracy podjada M&M'sy.. Co więcej, dzięki naszym ulubionym aktorom mozemy nie tylko oglądać towary. Specjalnie dla nas dokładnie opisują proponowane usługi ! Czego chcieć więcej...

http://www.youtube.com/watch?v=juHnDwU0ZEg&playnext=1&list=PL6B8325F3DC69AEF7Product placement na stałe zagościł również w serialu Na Wspólnej emitowany przez kolejną komercyjną stację TVN. Reklama nie ogranicza się tu do pozornie przypadkowych ujęć towarów. W tym przypadku poświęcono mu dużą część programu. Bohaterowie dokładnie opisują nam usługi TPSA.

http://www.youtube.com/watch?v=1SY9na4QY2w&feature=related


Głównym celem stacji komercyjnych jest zarobek. Inaczej ma się to w przypadku mediów publicznych. Powinny one spełniać misję- edukować, informować, wychowywać. Nasuwa to myśl, że product placement ich nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Telewizja polska nie pozostaje dłużna Polsatowi i TVN. Najlepszym przykładem jest serial Klan. Coraz częściej widzimy jakie ciastka lubi ciocia Stasia, jakich przypraw używa Rysiek. Co więcej, w jednym z odcinków młoda aktorka urządza nam lekcję gotowania z użyciem "Winiary"

http://www.dailymotion.pl/video/x7vrex_product-placement-klan-winiary-kurc_fun


Product placement jest już stałym elementem fabuły seriali. Niedługo osobą decydującą o losach bohaterów, rozgrywających sie wydarzeniach nie będzie scenarzysta, czy producent tylko reklamodawca. Odebrano nam możliwość przewidywania momentu, w którym pojawią się spoty. Reklama na dobre wtargnęła do programów telewizyjnych i nie da się przed nią uciec..

Brak komentarzy: