Blog studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Opolskim o reklamie we współczesnym świecie informacyjnym
sobota, 31 marca 2012
Cały biznes w internecie opiera się na reklamie.
Zakazane reklamy...
Czym jeszcze nas zaskoczą?
Przeszukując internet trafiłam na ciekawy filmik ukazujący promowanie marki Adidas. Trójwymiarowy obraz, reklama wyświetlana była na tle dużego budynku. Efekt był niesamowity! Ale co to takiego? 3d mapping. Inaczej mówiąc metoda wyświetlania obrazu dopasowanego do powierzchni, na której jest ukazywany. Tłem może być elewacja budynku, pomieszczenie czy obiekt. Powoduje, że nieciekawy budynek zostaje ożywiony i staje się bardziej dynamiczny, ulega zmianom - wybucha, zawala się, czy zapala.
W ten sposób producenci mogą przedstawiać swoje produkty, np. samochód. Mogą pokazać jego wnętrze, wskazać najważniejsze parametry, czy ukazać podczas jazdy. Wszystkiego mogą dokonać nie ruszając się z salonu, czy wystawy, na której animacja jest wyświetlana. Metoda została wykorzystana przez firmę Żywiec. Znany browar za pomocą 3d mappingu przedstawił projekt nowej butelki na trzech ścianach Zamku Ujazdowskiego w Warszawie.
Nie jest to dość proste zadanie, bo mapping wymaga użycia kilku projektorów, a każda animacja jest tworzona indywidualnie. Nie da się zastosować jednej do paru różnych obiektów, co widać w zamieszczonych powyżej filmikach.
W 3d mappingu odbiorcy są jedynie biernymi obserwatorami. Dlatego bardziej ekscytujący wydaje się być interaktywny mapping. W tym momencie to odbiorca ma wpływ na to, co się stanie, gdyż obiekt reaguje na ruch, gesty oraz dźwięki.
Wydawałoby się, że widzieliśmy juz wszystko i nic nie zrobi na nas piorunującego wrażenia. Jednak wyścig prowadzony przez producentów ciągle trwa, konkurencja wzrasta, więc przez cały czas muszą wznosić się na coraz wyższe poziomy kreatywności. Czym jeszcze nas zaskoczą?
Patrycja Małko
MARKETING ZWODNICZY A NIKE
Reklama negatywna i jej typy w polityce
- reklamę problemową – krytykuje stanowisko, które przedmiot reklamy zajmuje. Wykorzystuje negatywne informacje o jego działaniach, np. jazda po pijanemu
- reklamę wizerunkową- pokazuje negatywne cechy charakteru i osobowość konkurenta politycznego. Podaje informacje , które poważnie mogą zaszkodzić w objęciu przez niego pożądanego stanowiska, np. informacje dotyczące przeszłości kandydata, złego stanu zdrowia, problemów rodzinnych.
- bezpośrednią- posługującą się dwustronnym przekazem, aby pokazać że sponsor reklamy jest lepszym kandydatem do objęcia urzędu
- sugerującą- będącą przekazem jednostronnym i skłaniającym wyborców do oceny i porównania przeciwników politycznych na podstawie wiedzy na temat kampanii politycznej każdego z nich.
- powierzchowną – posługującą się ogólnikami, która nie zawiera danych ani konkretów
- zaangażowaną- będącą przeciwieństwem reklamy powierzchownej. Posługuje się ona jasną argumentacją, danymi, faktami.
Samsung kontra Apple- walka marek
http://geektech.ie/ |
Kampania reklamowa przeciwko AIDS w Niemczech
Temat jest bardzo kontrowersyjny. Przeglądałam Internet późnym wieczorem i nagle natrafiłam na tę reklamę:
Byłam nieco… zszokowana. Do mojej opinii wrócę jednak na końcu. Teraz skupię się na tym, jak odebrał ją świat.
Reklama ta powstała jesienią 2009 r. Według autorów reklamowego spotu, miała ona na celu zwrócenie uwagi młodzieży na problem AIDS oraz skłonić młodzież do używania prezerwatyw. Miała ona uświadomić młodych ludzi, że choroba AIDS jest przede wszystkim niebezpieczna i jest ‘’masowym mordercą’’- jak i sam Adolf Hitler. Nie odniosła jednak oczekiwanego skutku. Wywołała ona wiele kontrowersji wśród opinii publicznej i nie tylko. Carlsen Shatz, z zarządu DAH, oświadczył, iż ten spot nie nadaje się dla młodzieży i jest ‘’drwiną z ofiar narodowego socjalizmu i zrównuje osoby z wirusem HIV z masowymi mordercami’’.
Jan Shwertner- przewodniczący stowarzyszenia Regenbogen odrzucił krytykę kampanii. Jego zdaniem, celem tej kampanii było nadanie twarzy wirusowi HIV, a nie osobom zakażonym. Reklama spotkała się również z ogromną krytyką ze strony mediów brytyjskich i amerykańskich. Żydzi również ostro skrytykowali niemiecką reklamę. Twarzami kolejnych kampanii byli: Józef Stalin i Saddam Hussein. W radiu powstały spoty, gdzie wykorzystano głos Josepha Goebbelsa.
A oto plakat reklamowy przedstawiający Hitlera uprawiającego seks z kobietą:
Zainteresowała mnie opinia ludzi, z którymi się dosyć często spotykam. Postanowiłam więc, że pokażę ten spot reklamowy różnym ludziom, z różnych środowisk, w różnym wieku. Ich zdania również były podzielone.
Pierwszą osobą była moja babcia- starsza osoba, w wieku 73 lat. Jednym słowem była oburzona. Trudno się dziwić- podczas wojny przeżyła wiele, chociaż była wtedy małym dzieckiem. Reklama w ogóle do niej nie przemawiała. Sam obraz seksu był dla niej przerażający.
Kolejną osobą , której pokazałam tę reklamę była moja ciocia. Jest w średnim wieku. Powiedziała, że szokuje i mogłaby być przestrogą dla młodzieży, jednakże do niej w ogóle nie przemawia.
Wreszcie zapytałam chłopaka w moim wieku, dwudziestolatka. Powiedział, że to całkiem ciekawy pomysł, coś nowego. Jego zdaniem mogłaby dotrzeć do wielu widzów młodszego pokolenia, ponieważ oni są otwarci na tzw. ‘’nowości’’.
Rozmawiałam o niej również z dwoma kolegami, którzy mają dosyć luźny pogląd na życie. Zgodnie stwierdzili, że nie jest ona dla nich przestrogą i wywołała odwrotny skutek do zamierzonego. Wizerunek Hitlera wcale ich nie przeraża, a podpis nie pasuje do całości. Śmiało stwierdzili, że tak naprawdę trudno się zorientować, o co w niej tak naprawdę chodzi. Czyli- nie jest taka zupełnie oczywista.
W mojej opinii- tak, to jest nowość, ale niekoniecznie dobra dla rozwoju młodzieży. Jak dla mnie-wcale nie edukuje młodzieży. Niektórym młodym ludziom może zburzyć wyobrażenia o seksie. Przeraża, odraża, szokuje i nie wpływa zbyt dobrze. Wywołuje same negatywne emocje. Nie tędy droga do uświadamiania młodzieży.
A co Ty o niej sądzisz?