niedziela, 22 marca 2015

Kolor- ważny element reklamy.                                                   


                                                   Źródło: http://www.forumkwiatowe.pl/trendy/sal/kolo_barw.png
   


  Bardzo ważną rolę w tworzeniu reklamy odkrywa kolor. Wyraz ten w stylu potocznym stosowany jest zamiennie z „barwą”. Dla twórców reklam pomiędzy nimi istnieje jednak zasadnicza różnica. Termin „ barwa” dotyczy również barw, które występują w naturze, więc ma zasięg bardziej ogólny, natomiast „ kolor” jest specjalnie wyprodukowanym lub dobranym przez konkretnego twórcę. Na to zagadnienie można by spojrzeć również z innej strony: barwa jest wrażeniem, a więc terminem psychologicznym, a kolor jest cecha farby lub przedmiotu, co oznacza, że jest terminem fizycznym.
    Przyjrzyjmy się kole barw tęczowych, które powstały z rozczepienia światła. Wszystkie kolory mają trzy wspólne cechy: odcień, barwę i intensywność.
    Kolory dzielimy na neutralne, czyli „niekolorowe”: czerń, biel i szarość oraz „ kolorowe”, czyli powszechnie stosowane. Szczególnymi kolorami są: czerwony, niebieski i żółty, ponieważ nie uzyskujemy je przez mieszanie barw podstawowych.
    W kole barw wszystkie kolory powstały ze zmieszania barw podstawowych, dzięki czemu uzyskano fiolet, zieleń i oranż. To barwy pochodne. Jeżeli pomieszamy kolory podstawowe z pochodnymi to uzyskamy zielonożółtą, pomarańczowoczerwoną, pomarańczowożółtą, fioletowoczerwoną oraz fioletowoniebieską.
    W ten sposób możemy mieszać barwy, uzyskując coraz to nowsze kolory, łamiąc ich intensywność i otrzymując kolory przyciemnione.
    Kolorystyka jest bardzo ważna, ponieważ nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, pozwalając poczuć się smutnym lub szczęśliwym, niepokoić, podniecać czy popaść w melancholię, ale również wymaga właściwego zastosowania w liternictwie. Wiemy przecież, że barwy w napisach nie tylko przyciągają naszą uwagę, ale również podnoszą wartość estetyczną.
    Co zatem zrobić, aby uzyskać lepszą czytelność napisów? Należy wprowadzać duży kontrast między kolorem napisów a kolorem tła.
    Niezwykłą trudność napotkać możemy przy rozplanowaniu barw w reklamie handlowej. Wzdłuż ulic czy na pasażu każdy z obiektów usługowych i handlowych stara się różnymi sposobami zwrócić na siebie uwagę potencjalnych klientów. Należy starać się więc, aby w obrębie każdego z tych obiektów skoncentrować barwę lub barwy w miejscu, które ma być centralnym punktem informacji.
    Należy przy tym uważać na szkodliwe i niepożądane zjawisko kakofonii, czyli stosowania zbyt wielu kontrastowych barw i to zarówno z punktu widzenia estetycznego, jak i psychologicznego.
  Równie ważną rolę w reklamowej kompozycji kolorystycznej odgrywa oświetlenie. Należy pamiętać, że sztuczne światło zmienia barwy, a najgorszym źródłem jest oświetlenie jarzeniowe, ponieważ barwy nabierają wtedy odcienia szarego. Specjaliści zalecają, aby stosować w takim przypadku lamp jarzeniowych o tzw. dziennym świetle białym.
    Umiejętność stosowania sztucznego światła powoduje, że obiekty stają się plastyczniejsze, atrakcyjniejsze, widoczniejsze i wyraźniejsze niż przy świetle dziennym.
   Wiedza o kolorach jest ważna, ponieważ pomaga pomaga sterować emocjami i reakcjami: w supermarketach prowokują do kupna, a w zakładzie pracy motywują do działania.
    Nic zatem dziwnego, że wiedzę tą wykorzystują projektanci opakowań, aby przyciągnąć uwagę kupującego i przekazać najważniejsze informacje o produkcie. Wiadomym zatem jest, że kolor srebrny kojarzy się z dobrą jakością, spokojny skierowany jest do osób starszych, a jaskrawy do młodzieży, natomiast ciemnoniebieski i zielononiebieski wzbudza zaufanie.
    Bardzo często specjaliści od reklamy przypisują charakterystyczne barwy konkretnym firmom i stają się one wówczas znakiem rozpoznawczym. Ten sam kolor odnajdziemy na materiałach biurowych, opakowaniach, broszurach, a nawet drogowskazach, pokazujących drogę do firmy. Wszyscy wiemy, że żółć kojarzy się z Kodakiem, jasny fiolet z Milką, a jasnoczerwony i biały z Coca- colą.
    Należy zatem pamiętać, że skuteczna reklama to także umiejętne posługiwanie się barwami, od których również zależy powodzenie reklamowanego produktu i zyski producenta.

Brak komentarzy: