czwartek, 12 marca 2015

WARSZAWA BEZ REKLAM – CZY TO MOŻLIWE?

Myśl.
Pierwsza myśl jaka z pewnością przyszła wam do głowy to oczywiście odpowiedź „NIE -PRZECIEŻ TO NIEMOŻLIWE”. Reklama jest wszędzie,w każdym mieście, na  blokach, mieszkaniach, sklepach nawet na bilbordach w szczerych polach. Nie mówiąc już o mniejszych formatach i typach reklam ,które wciskane są po prostu wszędzie. Idziemy ulicą-reklama, siedzimy w kinie-reklama, czekamy w kolejce do lekarza-reklama, jedziemy autobusem-reklama, oglądamy tv-reklama, słuchamy radia-reklama. Można by było tak wymieniać i wymieniać w nieskończoność. Dla niektórych pełnią one funkcję przykuwania uwagi dla drugich są one przeszkadzające i oszpecające.


 Młodzi  uczniowie uczęszczający do liceum im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie czujący przytłoczenie  w związku z wielkoformatowymi reklamami , których jest zdecydowanie za dużo, wykonali film. Projekt filmu powstał w związku z Olimpiadą pod tytułem „Zwolnieni z  Teorii” w której pięcioosobowa grupa licealistów wzięła udział. Celem Olimpiady jest nauczenie uczniów szkół średnich do robienia prawdziwych projektów społecznych. Stworzony prze nich film nosi nazwę „Śmieci na wysokości”  i został on nakręcony za pomocą drona a następnie „wyczyszczony” z wszelkiego rodzaju reklam.  Półtora minutowy film pokazuje nam  obraz Warszawy bez reklam - z lotu ptaka widzimy stolicę taką jaka jest naprawdę bez żadnych kolorowych, pstrokatych, wielkoformatowych obrazków. Takie działanie młodych ludzi pokazuje, że jednak zmniejszenie ilości reklam byłoby  możliwe. Zobaczcie->
                                                                 https://www.youtube.com/watch?v=y-baYo3OmH8

"Nie chcemy piętnować firm, które to robią, ale w pozytywny sposób pokazać, że Warszawa jest o wiele ładniejsza bez reklamy wielkoformatowej - wyjaśnia WawaLove.pl Jakub Romański, współorganizator akcji. - Zebraliśmy już kilkanaście takich firm, wciąż pojawiają się następni chętni - dodaje.” http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019393,title,Warszawa-bez-reklamowych-smieci-Piekny-film,wid,17325556,wiadomosc.html?ticaid=1147ce
http://www.szczecinblog.pl/wp-content/uploads/2014/04/bez-reklam-szczecin.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/07/91/d5/z13996295AA,Reklamy-w-centrum-Warszawy--Tak-wygladalo-rondo-Dm.jpg
                       http://bi.gazeta.pl/im/2/6127/z6127932Q,Z-kamienic-na-poludniowej-pierzei-Al--Jerozolimskich.jpg

Odczucia.
Osobiście moje odczucia po obejrzeniu filmu są mieszane. Z jednej strony ma to swój urok, możemy zobaczyć budynki w ich oryginalnym stanie przy tym zobaczyć prawdziwą stolicę. Jednak z drugiej strony Warszawa bez reklam jest dla mnie „smutna” po prostu przyzwyczaiłam się do takiego  wyglądu stolicy, gdzie na każdym kroku widniały wszelkiego rodzaju reklamy. Aczkolwiek jestem pod wrażeniem ,że to właśnie młodzi ludzie wyszli z takiej inicjatywy i to oni chcą powrotu do widoku dawnej prawdziwej Warszawy. W stu procentach popieram tą akcję,ponieważ reklamy wielkoformatowe zasłaniają budynki  w znacznym stopniu i w ten sposób oszpecają je. Nie zapominajmy jednak, że nie wszystkie budynki są w dobrym stanie technicznym i dotychczasowe reklamy w niektórych sytuacjach sprzyjały tym, że umieszczane były na budynkach , które w ten sposób ukrywały niedoskonałości niektórych budynków. Miejmy nadzieję, że w szybkim tempie znikną z naszych oczu te wielkie reklamowe obrazki.

Zastanowienie.
Czy taka oto inicjatywa, którą zapoczątkowali Warszawscy licealiści rozpowszechni się na inne miasta? Z pewnością tego dowiemy się za jakiś czas. Film z dnia na dzień ma co raz więcej odsłon.- ciekawa jestem co sądzicie o takiej Warszawie, czyli „Stolicy bez reklam”.
Brak komentarzy: