Powiększanie piersi stało się bardzo powszechną praktyką. Dla większości mieszkańców kontynentu azjatyckiego, gdzie dzienny zarobek to niespełna kilka dolarów „przyjemność” ta jest niezwykle kosztowna. Szukając oszczędności kobiety decydują się na bardzo ryzykowne praktyki. Zabiegu nie dokonują licencjonowani chirurdzy, ale szarlatani liczący na szybki zysk. W celu powiększenia piersi stosuje się płynny silikon, wstrzykiwany bezpośrednio w pierś. Metoda ta ze względu na bezpieczeństwo kobiet została wycofana w Europie i Ameryce dawno temu. Innymi substancjami stosowanymi do powiększania biustu są: smalec, jadalny olej, tran. Okazuje się jednak, że ryzyko podejmują także mężczyźni. Odnotowano kilka przypadków śmierci mężczyzn, którym wstrzyknięto tą miksturę w celu … powiększenia penisa.
Miliony ludzi szturmuje gabinety kosmetyczne. Zapatrzeni w Zachód Azjaci ryzykują życie, by upodobnić się ulubionego zachodniego celebryty. Nikt nie jest zadowolony z tego co ma – myślę, że akurat to w naszej kulturze nie jest niczym obcym.
Podobnie sprawy mają się w USA i Brazylii gdzie zabiegi upiększające nie są już domeną osób znanych i bogatych, ale coraz częściej korzystają z nich ludzie o niskich lub przeciętnych zarobkach. Przykładowo najczęstszym prezentem komunijnym w Brazylii są operacje plastyczne. Poprawa wyglądu zaczyna być traktowana jako element samodoskonalenia, a lepsze ciało oznacza lepsze życie, takie jak w reklamie.
Jak widać atrakcyjność nadawcy i jego perswazja może wywierać bezpośredni wpływ na ocenę produktu, tendencje do jego zakupu i zmianę zachowań odbiorcy. Powoływanie się na atrakcyjność fizyczną ma jednak ograniczony zasięg ponieważ stwierdzono, że :
- Wpływ atrakcyjności nadawcy dotyczy jedynie produktów mających z nią bezpośredni związek – kosmetyki, stroje produkty ekskluzywne
- Im bardziej produkt odbiega od wymienionej powyżej charakterystyki, wpływ atrakcyjnej modelki zmniejsza się, a nawet może powodować efekt odwrotny do zamierzonego.
Skuteczność komunikatu może być także uzależniona od sympatyczności nadawcy. Sympatyczność rozumiana tu jest jako stan emocjonalny wywołany przez nadawcę. Sympatyczność nadawcy może wpływać na odbiorcę za pomocą różnych mechanizmów:
- Może ukierunkowywać przetwarzanie argumentów dostarczanych przez komunikat
- Może funkcjonować jako wskazówka
- Może podwyższyć motywację do przetwarzania argumentów
Wpływ sympatyczności nadawcy na zmianę postaw ściśle zależy od dostępności informacji na temat nadawcy. Im więcej pozytywnych rzeczy wiemy i przeczytamy o osobie reklamującej dany produkt, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia kampanii reklamowej. Stąd tak popularne wykorzystywanie w komunikatach reklamowych znanych osób, celebrytów, osób które cieszą się powszechnym zaufaniem, są sympatyczne i atrakcyjne.
A. Niedek, A Pawłowska, Lepsze ciało=lepsze życie, "Wprost", 5 lutego 2006, 5, 50-57.
K. Pytko, Azja się wybiela, "Fokus" 2010 r. nr 6.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz