sobota, 15 marca 2014

Product Placement

Postanowiłam rozpocząć cykl o wdzięcznej nazwie "lokowanie produktu". Zdecydowałam się na to, ponieważ z tą "subtelną" formą reklamy mamy teraz styczność praktycznie wszędzie. Nie jest to forma bezpośrednia i otwarta, ale pośrednia, która nawiązuje do używania danego produktu tak, aby zadziałało to na naszą podświadomość. W końcu... ponoć o fakcie, że sięgamy po niektóre produkty decyduje nasza podświadomość. Zastanówmy się więc jak jest na prawdę.
Na tym blogu już pojawił się wpis na ten temat, ale uważam, że jest on obszerny i na tyle ciekawy, że można poświęcić mu kilka wpisów.

Zacznijmy od tego czym właściwie jest "Product Placement" - pl. "Lokowanie Produktu". Na pewno nie raz spotkaliście się z napisem "Audycja zawiera/ła lokowanie produktu" - co to właściwie znaczy? Definicja mówi nam:
Lokowanie produktu (ang. product placement) polega na umieszczeniu towarów czy usług w audycji w celach marketingowych, np. jako kubek z logo konkretnej kawy, pitej przez głównego bohatera czy zachwalany w rozmowie samochód. Unijna dyrektywa zobowiązuje nadawców do oznakowania i ewidencji takich audycji.
źródło: http://www.krrit.gov.pl/ 

Przekładając to na prostu język: jeśli widzicie, że postać w waszym ulubiony serialu używa McBooka i widzicie "jabłko", to jest kryptoreklama. Jeśli Magda Gesler używa przypraw Prymat - to też jest lokowanie produktu i możecie być pewni, że firma produkująca przyprawy za to zapłaciła. W końcu nie tylko na widzach zarabiają twórcy filmów czy seriali.

Lokowanie Produktu jest zalegalizowane przez prawo unijne, jednak Unia Europejska daje państwom członkowskim wybór stopnia tej legalizacji. Mając to na uwadze Dania całkowicie zakazała Product Placement, a Holandia, Francja i Irlandia mocno ograniczyły możliwości reklamodawców. Odbiorca musi być świadomy reklamy. Stąd też informacje na naszych ekranach czy w odbiornikach radiowych.

W momencie kiedy na ekranie naszego telewizora nie pojawia się napis "Audycja zawierała lokowanie produktów", a w filmie, serialu, audycji radiowej jawnie nawiązuje się do konkretnego produktu, usługi lub ich znaku towarowego w zamian za wynagrodzenie to jesteśmy zobligowani to zgłosić, ponieważ jest to NIEZGODNE Z POLSKIM PRAWEM i nazywa się to Lokowaniem Tematu.

Zjawisko Product Placement pojawia się przede wszystkim w filmach, serialach i klipach muzycznych. Jednakże... można to zauważyć także w sztukach teatralnych czy programach publicystycznych. Jakiej firmy wodę pije prowadzący? Nie wszędzie pojawiają się tylko dzbanki i szklanki. Swoją drogą ciekawe ile firmy produkujące wodę zapłaciłyby za możliwość bycia w programie u Kuby Wojewódzkiego? Jego dzbanek z wodą jest wciąż bez nalepki :) Lokowanie Produktu czasem zahacza także o zjawisko "Incepcji", film w filmie, teledysk w teledysku...

Warto też zwrócić uwagę, że Product Placement to nie tylko obraz. Zdajcie sobie sprawę, że to także dźwięk? Znane jingle radiowe pojawiające się w filmach, czy charakterystyczne dzwonki telefonu, przypisane do konkretnej firmy.


Audycja nie zawierała lokowania produktu, ponieważ nikt mi za to nie zapłacił ;)

Kolejne w cyklu ukarzą się wpisy:
- Product Placement w produkcjach filmowych
- Product Placement w produkcjach telewizyjnych
- Product Placement i rynek muzyczny
- Product Placement, a dzieci
 

Brak komentarzy: