czwartek, 14 czerwca 2012

Historia reklamy 1


                       Historia reklamy, starożytność i średniowiecze
                          

                                                   Starożytność
   Nie wiadomo dokładnie kto i kiedy pierwszy raz zareklamował swój produkt, wiadomo natomiast że jest ona tak stara jak handel wymienny. Już w czasach kiedy pierwsi ludzie wymieniali rybę za dziczyznę starali się przedstawiać swój towar w jak najlepszym świetle.
Reklama choć jeszcze bardzo prymitywna i ograniczająca się jedynie do mowy, prężnie się rozwijała, pojawili się pierwsi nawoływacze którzy na targach  zachęcali do nabywania towarów.
Najstarsze znane reklamy odnalezione przez archeologów, uwiecznione zostały na glinianych tabliczkach, jest na nich ogłoszenie skryby, szewca i handlowca sprzedającego maść. Pochodzą z Babilonu i zostały zrobione około 3000 lat p.n.e. W Pompejach na murach domów archeolodzy odkryli reklamy łaźni i miejscowych jadłodajni, antyki te powstały   1000 lat p.n.e. Również w starożytnym Rzymie ściany budynków pokryte były informacjami o walkach gladiatorów czy targach niewolników. Pewien obrotny właściciel sieci tawern w dwunastu miastach, ponad 3000 lat temu na ścianie zamieścił ogłoszenie następującej treści
„Podróżniku udający się do dwunastej wieży są tawernę ma tam Sarinus wstąp zapraszamy bywaj”. Słowa te kierowane były do elit bo jak wiadomo sztuka czytania nie była wówczas zbyt powszechna. Jednak ludzi biednych i analfabetów marketingowa propaganda nie ominęła bowiem pierwsi przedsiębiorcy i rzemieślnicy umieszczali na szyldach ogłoszenia graficzne. Tak więc koza oznaczała mleczarnie, but szewca a beczka karczmę. Pierwszym znany tego typu zapis pochodzi z Pompeji i przedstawia 5 nóg z kopytami i reklamuje sklep rzeźniczy.      
                                                      Średniowiecze   
    W średniowieczu popularną metodą na przyciąganie klientów, było wynajmowanie przez kupców płaczków miejskich którzy nawoływali do zakupu. Bardziej efektowne okazało się jednak wynajęcie herolda który często w towarzystwie muzyków wyśpiewywał ogłoszenia. Metoda ta była również stosowana przez karczmarzy we Francji około 1100 roku. Taka forma promocji dominowała do późnego średniowiecza. Wykonane z metalu gmerki, wiszące nad drzwiami sklepów przedstawiły w większości malunki ponieważ nadal większość ludzi było analfabetami. Piękne i okazałe szyldy wykonane z drewna możemy podziwiać w wielu europejskich miastach do dziś.
 Stosunkowo popularne były również plakaty ręcznie malowane i wieszane w miejscach gdzie zbierali się ludzie czyli najczęściej na bramach kościołów. Przedstawiały reklamy żywności, leków, artykułów codziennego użytku a także spektakle wędrownych artystów. Treść plakatów najczęściej rozpoczynały słowa            „jeżeli ktoś”.  Najstarszy istniejący plakat reklamowy, wykonany na zamówienie biskupa Paryża i oznajmiający o wystawieniu misterium przy placu Notre Dame - pochodzi z 1482 roku. Rozwój żeglugi, podboje i wojny które w tamtych czasach rządziły światem, sprzyjały rozwojowi handlu, co z kolei wpływało na przyrost konkurencji a to rodziło zapotrzebowanie na reklamę. Przełom nastąpił w roku 1456. 






















Historia reklamy 2


                         Historia reklamy, nowożytność i czasy najnowsze

   Przełomem w dziedzinie reklamy okazał się druk który Gutenberg wynalazł w 1445 roku, patent ten kończył zakończył epokę średniowiecza a rozpoczął czasy nowożytne. Zaczęto drukować ulotki często ze znakiem charakterystycznym dla danego rzemieślnika co pozwalało na wypracowanie marki. W 1525 roku wydrukowano w Niemczech pierwsze broszury które rozrzucano. Zaczęto drukować ulotki w formie plakatów wieszanych na ścianach. Podczas epidemii cholery w Anglii w 1665 roku całe miasto zostało plakatowane reklamami medykamentów. Szybki rozwój prasy drukowanej sprzyjał nowym pomysłom szczwanych przedsiębiorców, pojawiły się ogłoszenia w gazetach. W latach 80tych XIX wieku przyniosły ogromny postęp techniczny kolej, telegraf zrewolucjonizowały życie ludzi i przełamały bariery które hamowały komunikacje i przepływ informacji. Ceny spadały a sprzedaż znacząco wzrastała, fakty te wpłynęły na rozwój handlu na bardzo szeroką skalę.. Czynniki te mocno wpłynęły na rozwój reklamy, reputacje wyrobiły sobie wówczas takie firmy jak Coca Cola czy Colgate.
Coca Cola  1941
 Powstały pierwsze agencje reklamowe Niedługo później wybuchła rewolucja medialna, wywołana coraz to nowszymi patentami, telegraf,. telefon, wykorzystanie energii elektrycznej, maszyna do pisania. Bardzo wysoką pozycje zdobyła prasa drukowana. W lipcu 1894 wynaleziono radio, działała telewizja w kinowym wydań. Wraz z lawiną postępu medialnego, parła do przodu reklama stając się za sprawą coraz nowszych nośników, coraz bardziej przebojowa. W 1921 roku KDKA nadała pierwsze radiowe reklamy. Znaczący wpływ na taki rozwój wydarzeń miał też ogromny przyrost ludności w latach  1830-1900. Wybuch I wojny światowej i potrzeby, jakie niosą za sobą konflikty zbrojne, odcisnęły głęboki ślad na całym funkcjonowaniu systemu reklamowego, zaczęto go wykorzystywać do celów propagandowych takich jak budzenie w ludziach uczuć patriotycznych. Kolejnym kataklizmem który zmienił oblicze marketingu promocyjnego był wielki kryzys,  za jego udziałem w latach 30tych reklama podzieliła się na trzy kierunki rozwoju: głównym nośnikiem reklamy stało się radio, ustawa dotycząca ochrony drobnych kupców oraz ustawę która dawała większą wiedzę o reklamie. W czasie II wojny światowej znacznie zredukowano wydatki związane z reklamą,. 1942 roku powstała Wojenna Rada ds. Reklamy (po wojnie nazwę zmieniono na Radę ds. Reklamy i działa do dziś). Udział reklamy w wojnie był znaczący powstało nawet wówczas pojęcie „reklama w służbie społeczeństwu”.
50te lata to rozpowszechnienie telewizji na szeroką skale, ludzie rezygnowali z innych rozrywek co zauważyli reklamodawcy i zaczęli masowo wykorzystywać reklamy telewizyjne.       
W roku 1950 na reklamę wydano nie całe 6 miliardów dolarów , 25 lat później fundusze te przekroczyły 28 miliardów dolarów. Lata 80te to czas w którym przemysł reklamowy zaczął brać pod uwagę wiedzę o konsumentach i ich zachowaniach, co miało istotny wpływ na kształt dzisiejszej reklamy. Internet i szybki jego rozwój w latach 90tych i późniejszy okres ciągłych udoskonaleń, doprowadziły nas do czasów kiedy każdy siedząc w domu, może zareklamować najbardziej bzdurny przedmiot, całemu światu w przeciągu minuty. Reklama na przestrzeni tysięcy lat zmieniła swój kształt i styl zmieniły się nośniki, zmienili nadawcy i odbiorcy, jedno się nie zmieniło i nie zmieni nigdy, cel jaki ma reklama.

Reklama w prasie drukowanej


                                    Reklama w prasie drukowanej

Reklama prasowa to jedna z najpopularniejszych form promocji i przekazywania komunikatów przez przedsiębiorstwa do potencjalnych klientów. Komunikaty zamieszczane są w gazetach codziennych, tygodnikach, dwutygodnikach, miesięcznikach i kwartalnikach. Do promocji swoich produktów firmy wykorzystują  czasopisma specjalistyczne, gazety opinii i prasę ogólnym charakterze. Przy czym czasopisma specjalistyczne trafiają do wąskiej grupy odbiorców, za to najbardziej zainteresowanej produktem danego rodzaju.
                                 
                                                        Rodzaje ogłoszeń                         
W prasie możemy wyodrębnić trzy podstawowe rodzaje ogłoszeń:
Ogłoszenia ramkowe lub inaczej wymiarowe-wielkość i miejsce w którym ogłoszenie to zostaje umieszczone zależy od reklamodawcy  (nie licząc sekcji ogłoszeń drobnych)
Ogłoszenia drobne-znajdują się w specjalne wyznaczonej sekcji. Krótkie komunikaty zamieszczane w poszczególnych działach takich jak na przykład kupie, sprzedam, wynajmę.
Wkładki reklamowe-to dodatki w postaci ulotek reklamowych przedstawiających najczęściej zestawienie produktów. Ten rodzaj promocji często wykorzystywany jest przez supermarkety.
                            Negatywne i pozytywne strony ogłoszeń prasowych
Reklamy w gazetach i czasopismach jako metoda marketingowa ma swoje plusy i minusy. Do podstawowych zalet należą:
-stworzenie reklamy i umieszczenie jej w gazecie nie jest ani czasochłonne, ani tak kosztowne jak w przypadku większości innych mediów.
-reklama prasowa daje odbiorcy możliwość wielokrotnego zapoznania się z komunikatem.
-w ogłoszeniach można zamieścić dość obszerne i precyzyjne informacje.
-reklama trafia do dużych grup społecznych (ich popularność zależy od wielkości nakładu danego czasopisma)
-szybkość, czasem drobne ogłoszenie wystarczy przysłać do gazety w przeddzień wydruku.
-możliwość przedstawienia mapy co ułatwia klientom dotarcie do firmy.                           
-gazety pojawiają się często i regularnie.
Natomiast wadami reklamy prasowej są:
-spadające zainteresowanie prasą drukowaną. Dziś typowi czytelnicy coraz mniej czasu poświęcają na czytanie gazet a już zwłaszcza ogłoszeń.
-dużą sztuką jest stworzenie ogłoszenia które wybijało by się na tle innych i tym samym zwróciło uwagę czytelnika.
-żywotność gazet jest ograniczona, prasa po przeczytaniu często trafia prosto do kosza.
-zainteresowanie sekcją ogłoszeń jest stosunkowo niewielkie.
-w sąsiedztwie wielu innych reklam nasze ogłoszenie może zniknąć w tumie i w ogóle nie zostać zauważone.
-w niektórych czasopismach niska jakość druku odbiera.
                                      Jak stworzyć dobre ogłoszenie prasowe
Jeśli chcemy by nasze ogłoszenie w gazecie spotkało się z jakimkolwiek odzewem powinniśmy stosować się do kilku zasad:
-ogłoszenia powinny się wyróżniać z pośród innych.
-powinny być pisane jasnym i klarownym językiem.
-przykuwać uwagę czytelnika.
-używać logo firmy.
-zaproponować więcej niż jedną ofertę w tym samym ogłoszeniu.
-na każdym kroku podkreślać korzyści jakie płyną z twojej oferty.

Public Relations w Przedsiębiorstwach


                                   Public Relations w przedsiębiorstwach

   Dzisiejsza rzeczywistość gospodarcza, uwarunkowana jest wieloma szybko zmieniającymi się czynnikami co sprawia że coraz trudniej wyprzedzić konkurencje. Dla każdego przedsiębiorstwa które idzie z postępem chciało by dynamicznie się rozwijać niezbędna jest dobrze zaplanowana strategia Public Relations, niejednokrotnie decyduje ona o porażce lub sukcesie firmy. W Polsce dziedzina ta nie jest jeszcze tak rozpowszechniona i często niedoceniana przez menedżerów i przedsiębiorców. Przeprowadzone badania wykazały że tylko 16% osób zajmujących się promocją firm odróżnia PR od reklamy a 40 % z nich nigdy się z ty nie spotkało. Do głównych zadań Public Relations należy:
1. prowadzenie działań których celem jest uzyskanie przychylności otoczenia.
2. budowanie i utrzymywanie reputacji firmy.
3. informowanie o zmianach które zachodzą  w otoczeniu.
4. informowanie przedstawicieli przedsiębiorstwa o swoich poczynaniach.
5. informowanie kierownictwa o planach oraz sytuacji w jakiej znajduje się firma.
6. ostrzeganie o zagrożeniach związanych z kryzysem.
 Public Relations w swych działaniach wykorzystuje następujące środki:
Media masowe-jest to najważniejszy środek przekazu jaki wykorzystuje PR w swej działalności. Do grupy tej należą radio, prasa, telewizja oraz Internet. Zauważamy tu ogromną siłę działania dzięki docieraniu do szerokiej grupy odbiorców. Metodami są tu wywiady, artykuły, fundowanie nagród w konkursach, konferencje prasowe.
Media organizacyjne-czyli takie które prowadzone i kontrolowane są przez przedsiębiorstwo, nie docierają do tak dużej grupy ludzi, jednak precyzyjnie opisują zalety produktu lub usługi. Zaliczmy do tej grupy wewnętrzny przekaz informacyjny, raporty, publikacje firmowe, sprawozdania, publikacje wewnętrzne.
Kontakty bezpośrednie-są to wszystkie działania w których przedstawiciel firmy osobiście kontaktuje się z ewentualnymi klientami. Powodzenie oraz siła działania zależy od umiejętności przedstawiciela firmy jednak spotkanie z odbiorcą zawsze daje duże pole do popisu. Minusem jest wąska grupa na którą PR chce wywrzeć określony wpływ. W tej grupie do środków możemy zaliczyć targi, rozmowy telefoniczne, wystawy, spotkania nieformalne, festyny, warsztaty, drzwi otwarte, seminaria, punkty informacyjne.
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSwtyvxGG656fETgPq5ZhANRiQ2sYKqrliltNr8A85Toc4QNShgaoGcibQU
Lobbing-dostarczanie informacji oraz rozwiązań tworzonym przez siebie nowym grupom nacisku lub już istniejącym, działającym w interesie przedsiębiorstwa.
Sponsoring-finansowanie imprez sportowych lub społeczno-kulturalnych wydarzeń bądź też jednostek gdzie pozytywny obraz sponsorowanego przenosi się na sponsora. Wykorzystywane jest tu logo firmy.
WojakBoxingNight.jpg
Tak więc działania PR muszą uwzględniać nadawcę (przedsiębiorstwo), odbiorcę (potencjalnego klienta) oraz środki do przekazywania informacji.
    Wzrost popularności Public Relations oraz jego oddziaływanie na gospodarkę, służą nie tylko przedsiębiorstwom ale i grupom takim jak partie polityczne organizacje charytatywne. Zaryzykował bym nawet stwierdzenie że PR można wykorzystać w każdej dziedzinie życia.           

Psychologia z górnej półki


                                          Psychologia z górnej półki

   Wielokrotnie zdarza nam się wchodzić do supermarketu z koszykiem a wyjeżdżać wózkiem, iść po jeden produkt a wynieść, w konsekwencji wydajemy dużo więcej niż zaplanowaliśmy. Nie jest to jednak rzecz naszej rozrzutności czy braku umiaru, problem leży w nieznajomości i podatności na triki marketingowe i sztuczki psychologiczne które supermarkety serwują nam już na parkingu. Metody które tak zręcznie pomagają nam pakować produkty do wózka są efektem wielu lat badań psychologów i specjalistów w dziedzinie sprzedaży. Do bardziej znanych sztuczek marketingowych należą:
Podstawowe produkty-polega to na ustawianiu najczęściej kupowanych                     produktów (chleb mleko) na końcu sklepu, zmusza nas to do przejścia przez cały market co zwiększa możliwość że coś jeszcze nas zainteresuje.
Plan sklepu i rozkład pojedynczych stoisk-rozmieszczenie stoisk i półek jest tak zaplanowane byśmy chodząc obejrzeli jak największą ilość towarów.
   W pułapce supermarketu                    
Reklamy i banery- są rozmieszczane od parkingu przez wejście i korytarz aż do półek w sklepie. Informacja powtarzana na każdym kroku pozwala nam uwierzyć w tę promocje.      
Produkty umieszczane na wysokości naszych oczu-rzeczy na których sklepy zarabiają najwięcej znajdują się na wysokości naszych oczu, natomiast słodycze i to co przykuwa uwagę dzieci jest umieszczane na wysokości ich głów.
Słodycze, gazety i drobne produkty-są one umieszczone przy kasach, czas który spędzamy w kolejce ma nas zmusić do zainteresowania się czasopismem lub nabraniem ochoty na coś słodkiego.
Przemieszczanie się produktów-będąc już kilka krotnie w tym samym supermarkecie pamiętamy gdzie znajdują się nasze ulubione produkty i bez większego problemu trafiamy do określonego dziełu i półki. Jednak tam może spotkać nas przykra niespodzianka bo rzeczy przeniesiono gdzie indziej, możemy wówczas udać się na poszukiwanie danego towaru natrafiając po drodze na inne produkty i kuszące promocje bądź spróbować tego przysmaku innej firmy. I tak właśnie działa ta metoda.
Cross marchadising-metoda ta ma nas zachęcić do kupna produktu który pasuje do tego po który docelowo przyszliśmy (Np. hamburgery i ketchup, bakalie i kremy do ciast przy proszku do pieczenia i mące) .                                                                 
Kawiarenki-jest to prosty sposób by klienta jak najdłużej zatrzymać w sklepie, pokazać że zakupy to dobry sprawdzony sposób na spędzenie czasu.
Kolorystyka i muzyka-kolory wprowadzają nas w dobry nastrój i to jest dobre ale potrafią one nas również zmanipulować Np. dużo czerwonego koloru przyśpiesza podejmowanie decyzji co może nas narazić na kupno bubla. Podobnie drugie, ukryte dno ma muzyka przy której miło się robi zakupy, jednak zwróćmy uwagę że rytm jest zawsze wolny i monotonny co zgodnie z planem powinno nas spowolnić i zmusić do dłuższego pozostania w sklepie.
   Ludzkie zmysły bardzo łatwo jest oszukać, jednak znając system sprzedaży jakim kierują się supermarkety będziemy mieli większe szanse by nie dać się nabrać.

Promocja w handlu


                                                  Promocja w handlu

   Ogólnym założeniem promocji w handlu, jest ukształtowanie myślenia rynkowych nabywców oraz obudzenie w nich pozytywnych skojarzeń związanych z produktem czy usługą, poprzez prowadzenie polityki informacyjnej i pobudzającej. Firmy które działają już na rynku starają się poprzez działania promocyjne utrzymać wypracowany wizerunek, image tych właśnie przedsiębiorstw rozpatrywać można w dwóch kontekstach:
Tożsamości osobowej-opisuje ona opinie klienta o firmie na podstawie własnych, osobistych kontaktów ukształtowane przez kontakty osobiste, nieosobowe kontakty (reklama), kulturę personelu oraz doświadczenie z produktem.
Tożsamość wizualna-charakteryzuje się skojarzeniami ze znakami specyficznymi dla danej marki tu wymienić można takie elementy jak nazwa, logo kolor kojarzony z tą marką, wzory i kształt opakowań, szyld.
· 
   Tworzenie programu promocji w handlu składa się z czterech etapów:
I Etap-to formułowanie polityki promocji którego zadaniem jest zidentyfikowanie i scharakteryzowanie rynku na który firma chce wprowadzić swój produkt. Inaczej rzecz ujmując działania te określają cel promocji, który można rozpatrywać w kontekście społecznym i ekonomicznym.                                                                                                          
II Etap-jest to ustalenie budżetu jaki firma ma zamiar wydać na program promocyjny.
Polega to na przeliczeniu kosztów nakładu który trzeba ponieść, uwzględniając ryzyko, czyli czarną wizje w której promocja nie przyniesie zaniżonego skutku.
III Etap-tworzenie promotion-mix. Jest to kombinacja w której wytworzeniu pomagają takie czynniki jak budżet, polityka promocji, rynek na który chce się trafić, jednostkę handlową, wielkość rynku, liczbę ludności.
IV Etap-Tworzenie i ocena programu promocji. W ocenie wykorzystuje się testy wyników handlowych, testy odtworzeniowe, badania panelowe testów bądź konsumentów.
   Handel wykorzystuje wszystkie elementy tradycyjne promocji:
Reklama-najpopularniejszy instrument komunikowania się z rynkiem.
a)      reklama wspierająca jest to reklama charakteryzująca się krótkim czasem trwania( tylko w okresie trwania promocji).
b)      reklama całościowa nastawiona jest na zdobywanie tak zwanych lojalnych klientów.
Sprzedaż osobista-opiera się na bezpośrednich relacjach sprzedawcy(przedstawiciela firmy) i klienta. Metoda ta jest niezbędna w momencie gdy:
a)      jest możliwa negocjacja cen
b)      cena produktu jest bardzo wysoka
c)      produkt wyprodukowano na życzenie klienta
d)      towar jest skomplikowany technicznie




                                                                                    
Propaganda gospodarcza-działania umożliwiające kontakt przedsiębiorstwa z otoczeniem.
Uzupełniająca promocja sprzedaży-zespół instrumentów których nie można zaliczyć innych metod promocji.
a)      premie-upominki rozdawane klientom, przyjmują różną formę
b)      rabaty i upusty-dotyczą wszystkich produktów lub części z nich, mogą być stałe lub czasowe.
c)      nagrody za lojalność- korzystniejsze warunki dla stałych klientów
d)      konkursy-nagrody, zazwyczaj firmowe produkty mają przyciągać klienta.
e)      znaczki handlowe- stosowane w handlu detalicznym
f)        pokazy-nastawione na udzielanie dużej ilości informacji.
  

  

Marketing i Reklama w Polityce


       Marketing i reklama w polityce. Jak i czym nas karmią
                                     przed wyborami.    

„Bez lansu nie ma awansu” powiedział kiedyś Jacek Kurski. To krótkie i nie pozorne powiedzenie mieści w sobie całą esencje marketingu politycznego. Historia zabiegów marketingowych nieodzownie wplatanych w kampanie wyborczą  rozpoczęła się w      Stanach Zjednoczonych i od tej pory rozwija się wraz z rozwojem technologii. Żaden polityk , żaden kandydat na publiczne stanowisko nie wyobraża sobie dziś by bez dobrze opracowanej strategii i odpowiednio wykreowanego wizerunku miał szanse zostać choćby sołtysem. Przy pomocy spotów, bilbordów i reklam pretendenci puszczają oko w stronę chwiejnego i niezdecydowanego elektoratu u którego są jeszcze szanse uzyskać poparcie. 
                                                          Budowa strategii
Budowanie strategii składa się z siedmiu etapów które mają określić:
1. Cel kampanii
2. Czynniki od których zależy cel przedsięwzięcia
3. Elektorat
4. Temat kampanii
5. Plan kampanii
6. Taktykę
7. Środki które są potrzebne do realizacji 
                                                  Narzędzia marketingowe

Każdy szanujący się kandydat który poważnie podchodzi do poważnych wyborów posługuje się następującymi metodami.
 Spot-jest uznawany za najskuteczniejszą  metodę promocji kandydata. Połączenie dźwięku i obrazu który dociera do masowej publiki daje ogromne pole do popisu.
Bilbordy-obklejenie miasta plakatami pozwala już długo przed wyborami lansować kandydata. Potencjalny wyborca widząc kilka razy dziennie tą samą twarz przyzwyczaja się nabiera zaufania.




Wiece wyborcze-pretendent kieruje się zasadą „jedna uściśnięta dłoń jeden głos” oraz rozdaje balony i długopisy bo nic jak drobny podarek nie budzi w ludziach poczucia wdzięczności. Minusem tej metody jest czasochłonność a także wąska grupa odbiorców.
 Wiec Wyborczy Janusza Korwin-Mikkego
Facebook, twitter-również portale społecznościowe stają się  bardzo atrakcyjnym kąskiem dla polityków zwłaszcza przed wyborami ich aktywność rośnie. Jest to stosunkowo młody sposób popularyzacji swojej osoby, pierwszy raz w Polsce bowiem marketing polityczny w przestrzeni cyfrowej pojawił się w wyborach w 2000 roku. Blogi, twister, nasza klasa, facebook dają nieograniczoną i tanią możliwość docierania do szerokiej grupy społecznej.
YouTube-po raz pierwszy wykorzystany w kampanii wyborczej w 2008 roku. Pokazano wówczas debatę polityczną zorganizowaną przez telewizję CNN. Internauci mieli możliwość zadawania pytań kandydatom. YouTube jest również używane do ocieplenia wizerunku i pokazywania bardziej ludzkiej twarzy polityka.
                                                        Koszty kampanii
Każda kampania wiąże się ogromnymi kosztami. Ostatnie wybory w Polsce przedstawiają się następujących sumach.
Platforma Obywatelska-29 milionów złotych
Prawo i sprawiedliwość-25 milionów złotych
Sojusz Lewicy Demokratycznej-20 milionów złotych
Polskie Stronnictwo Ludowe-11 milionów złotych   
  

środa, 13 czerwca 2012

Kolory w reklamach.

Bardzo dużą rolę w reklamie odrgywają nie tylko slogany czy produkty, ale również barwy i kolory w niej występujące. Dobrze dobrane barwy potrafią oddziałowywać na naszą psychikę. Każdy kolor kojarzy się z czymś innym. Kolor czerwony symbolizuje krew, miłość, namiętność. Często oddziałowuje na osoby młode. Przyciąga uwagę i wywołuje chęć zakupu. Często wykorzystywany jest w reklamach żywności, luksusowych samochodów i używek. Kolor czarny symbolizuje śmierć, luksus, prestiż, sukces. Tworzy aurę tajemniczości. Kolor wykorzystywany w reklamach społecznościowych. Niebieski i zielony występuje w reklamach żywności, leków, produktów naturalnych. Żółty - lody,kosmetyki. Kolor fioletowy i granatowy używany jest w reklamach produktów dla kobiet, związanych z biznesem lub wyrobów czekoladowych. Pomarańczowy stosowany jest natomiast w architekturze, budownictwie, w energetyce ponieważ kojarzy nam się ze zdrowiem i siłą. Wychodzi, więc na to,że każdy z nas ma jakieś kolory, które na nas działają. Kto wie, ile razy zmusiły nas one do zakupu jakiegoś reklamowanego produktu... :))





wtorek, 12 czerwca 2012

Promocja w internecie część 2


Reklama video
Nowy i rozwijający się nurt w internecie. Jest to w pełni multimedialna reklama, oferująca reklamodawcą możliwość interakcji. Popularne jest zamieszczanie spotów reklamowych, który jest emitowany przed lub po materiale filmowym. Zaletą tego tupu reklamy jest brak konkurencji ze strony przekazu komercyjnego innych firm. Reklama video w internecie daje nam dodatkową możliwość wyboru przy jakim materiale chcemy emitować nasze reklamy. Możemy dopasować reklamy tematyczne np. oferujemy sprzęt sportowy, więc emitujemy reklamę przy wydarzeniach sportowych.
Reklama w poczcie elektronicznej
Najbardziej rozpoznawalny typ reklamy internetowej. Najpopularniejsza jest reklama graficzna przysyłana do użytkownika, która wyświetla się w oknie programu pocztowego. Reklama w newsletterach bardziej nawiązuje do reklamy prasowej i internetowej reklamy typu display. Newslettery są bardziej skuteczne jednak ich zasięg jest mniejszy. Często jest kojarzona ze spamem. Istnieje również e-mail marketing czyli reklama przesyłana konsumentom na ich konta pocztowe. 

Reklama dźwiękowa
Dźwięk wykorzystywany w reklamach jest od bardzo dawna. Różnica pomiędzy reklamą graficzną a dźwiękową to emisja dźwięku podczas wyświetlania bannera lub innego nośnika. Aby reklama dźwiękowa była skuteczna ważny jest tzw. element emocjonalny, czyli np. wykorzystana muzyka, znane motywy kojarzone z firmą, tzw. jingle lub dźwiękowe tło ilustracyjne. Wykorzystanie elementów dźwiękowych musi być dobrze przemyślane, ponieważ często odbiorcy negatywnie podchodzą do tego typu reklam, uważają, że ma inwazyjny charakter. Rosnąca popularność takiej reklamy jest związana z większym zainteresowaniem podcastami oraz popularnością przenośnych urządzeń odtwarzających mp3.
Internet to medium, które w coraz większym stopniu przejmuje rolę innych kanałów marketingowych. Oprócz możliwości pozyskania wiedzy z różnych dziedzin życia codziennego oferuje także możliwości reklamowe. Twórcy reklam mają większe pole do popisu, oprócz reklam telewizyjnych również przez internet docierają do swoich odbiorców.

Promocja w Internecie część 1


Internet w dzisiejszych czasach stał się głównym źródłem informacji, umożliwia nam łatwy i szybki dostęp do wiadomości ze wszystkich dziedzin życia. Ponadto wielu internautów może uzyskać przydatne i pomocne im programy – co najważniejsze darmowe. Codziennie Internet daje nam możliwość komunikowania się z innymi ludźmi, z którymi dzieli nas wiele kilometrów bez potrzeby wychodzenia z domu.
Dzięki temu ludzie zajmujący się reklamą postanowili również zacząć działania promocyjne w Internecie. Z takich działań możemy wyróżnić:
  1. Promocja online
  2. Reklama graficzna
  3. Reklama video
  4. Reklama w poczcie elektronicznej
  5. Reklama dźwiękowa

Promocja online
Reklama internetowa kojarzy nam się głównie z bannerami i formatami graficznymi. Istnieją jeszcze ogłoszenia w przeglądarce, drobne anonse i ogłoszenia promocyjne. Trudno wskazać, które z nich jest najlepszą formą. Najważniejsze jednak jest, aby w całej kampanii zdefiniować cel, mamy tu na myśli budowanie wizerunku, działanie mające na celu wzrost sprzedaży zarówno w internecie jak i w sklepach. Ważne również jest pozyskanie dużej liczby kontaktów, w tym przypadku wysyłane są różnego rodzaju e-maile z ofertą, akwizycja telefoniczna lub osobista. Internauta bardzo często z czystej ciekawości zagląda na reklamowany link, można powiedzieć, że jest to równoznaczne z wizytą w sklepie – wejdzie, rozejrzy się, być może coś kupi. Potencjalny klient mimo tego, że nic nie kupi ma kontakt z reklamowaną marką.
Reklama graficzna
Jest to najstarsza forma reklamy w sieci. Pierwszym nośnikiem informacji był banner graficzny. Wraz ze wzrostem możliwości technologicznych oraz szybkości łączy internetowych zaczęły pojawiać się promocje o charakterze inwazyjnym, ponieważ twórcy mięli więcej możliwości do stworzenia kampanii. Do najpopularniejszych reklam graficznych należą:
  • Banner – charakterystyczny format wydłużonego prostokąta umieszczany jest zazwyczaj w górnej części witryny
  • Billboard, megabanner, superbanner – obecnie najpopularniejsza forma reklamy internetowej, który stosowany jest w różnych typach kampanii.
  • Skyscraper – reklama znajdująca się z boku serwisu, najczęściej po prawej stronie. Jest o wiele dłużej widoczna.
  • Wide skryscraper – posiada większą powierzchnię niż zwykły skyscraper.
  • Button – jest formą sprzedawaną bardzo często w modelu Flat Fee, oznacza to, że klient wykupuje stałą obecność reklamy. Dodatkowy stały element strony www.
  • Banner śródtekstowy – najczęściej umieszczany pomiędzy akapitami tekstu lub z prawej strony. Nie jest formą inwazyjną.
  • Toplayer, Flying ad, floating ad, layered ad – emitowana w dowolnym miejscu strony internetowej zazwyczaj w formie animacji z możliwością dołączenia dźwięku lub utworu. Trudna do ominięcia przez internautów.
  • Brandmark, shaped pop – up – ma przyciski do maksymalizacji, minimalizacji oraz zamykania animacji.
  • Stitial – pełno ekranowa reklama z animacją wyświetlaną w czasie przechodzenia użytkownika między poszczególnymi stronami.
  • DHTML – działa na zasadzie Toplayer.
  • Watermark, tapeta, wallpaper – wyświetla się w całej witrynie pod jej treścią, emitowana przez krótki czas, maksymalnie 1 dzień.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Reklama alkoholu - dlaczego tylko późnym wieczorem/w nocy?


Dokumentem, który reguluje działania marketingowe dotyczące promowania alkoholu jest ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Została wprowadzona w celu ochrony zdrowia konsumentów przed nadużywaniem alkoholu i służy głównej mierze ograniczeniu dostępu do alkoholu osobom nieletnim oraz ograniczeniu wpływu reklamy na świadomość młodych ludzi. Jak wpływa na świadomość młodzieży i dzieci?
 Ukazany jest jako zakazany owoc, który jak wiadomo, smakuje najlepiej. Reklamowany po 20? Wypiję piwo i poczuję się dorosły. Bynajmniej ja tak to widzę.
Szczerze mówiąc (pisząc), nie wiem o co tyle krzyku. Reklamy wódki, napojów wyskokowych nie ukazują się w gazetach, nie promują zdrowego stylu życia, czy czegoś, co ułatwi naukę. Natomiast spójrzmy na inne reklamy ukazujące się w telewizji w dzień. Czasami bardzo dwuznaczne, przepełnione erotyzmem. Rozebrana kobieta, mężczyzna z perfumem między kroczem. Dwoje ludzi obwąchujących się w windzie (dobre perfumy). Wszystko zakamuflowane, ale jednak domyślamy się, o co chodzi.  Z tym prawo nic nie robi. Dzieci są również narażone na ich wpływ. No bo co sobie pomyślą, kiedy kobieta wchodzi do kabiny za mężczyzną, ściąga mu spodnie i nie dowierza swoim oczom. Że zobaczyła majtki z Batmanem? W tym momencie rodzice znajdą się pod gradobiciem pytań.  I możemy oszukiwać, ale po kilku dniach dziecko wróci ze szkoły i powie, że mama i tata są kłamczuszkami. A przecież uczą, że nie wolno kłamać! I kilka lat wychowania pójdzie na marne, a i rodzice wyjdą na głupoli, bo kto jak kto, ale żeby oni nie wiedzieli? Życiowa porażka.
Osobiście reklamy alkoholi podobają mi się bardziej aniżeli innych produktów, dajmy na to zwykłych napojów. Są absurdalne. Wypij łyk coli, a przeistoczysz się w super bohatera. Przyleci po ciebie helikopter, a ty wyskoczysz przez okno. Fakt, mogłoby się tak zdarzyć, ale po wypiciu 20 puszek napoju energetycznego. I bez helikoptera.
Reklamy alkoholu przepełnione są humorem, nie są pokazane libacje alkoholowe z urwanym filmem w tle. Fakt, wywołują u osób nadmierną radość. Ale na tym poprzestają. Szczególnie w pamięć zapadły mi reklamy piwa Budweiser.  Przynajmniej nie ma żadnej akcji z lataniem.



Czy widzicie w nich coś złego? Znajomi, którzy dobrze się bawią w swoim towarzystwie popijając piwko. Tak samo jest, kiedy popijamy colę na imprezie. Trzeba przyznać, że w tym momencie nie będziemy uprawiali zappingu, tak jak robimy to podczas męczących przerw podczas filmu, ale z chęcią pooglądamy reklamy, które wywołają uśmiech na naszej twarzy.  Lepsze to niż reklamy niekończącego się papieru toaletowego. Po takich obrazach możecie mieć pewność, że wasze dziecko z uporem maniaka będzie latało po mieszkaniu i rozwijało papier w celu utworzenia z mieszkania łąki z króliczkami (na nie też przyjdzie czas). Tak robi też Pani w telewizji! Tak więc musi być w rzeczywistości.
Nie przeszkadzają mi te reklamy i uważam, że wyświetlane wcześniej nie przyczynią się do demoralizacji młodych osób, dzieci. Lepiej ograniczmy dostęp do gier komputerowych, które wyzwalają agresję i brutalność. Co natomiast z reklamami alkoholu? Powodują jedynie uśmiech na twarzy. 

niedziela, 3 czerwca 2012

"Nie czytaj. Kujaj babola".

Kampanii społecznych, związanych z czytelnictwem było już wiele. Niektóre z nich nawet bardzo udane. Jako miłośnik literatury bardzo chętnie przytoczę kilka z nich.

Chyba każdy kojarzy hasło "cała Polska czyta dzieciom". Osobiście uważam że  to, oprócz słynnego "pij mleko będziesz wielki", jedno z najbardziej znanych sloganów polskich kampanij społecznych. W tym roku akcja obchodziła dziesięciolecie. Na tą okazję przygotowany został spot reklamowy.




Wykonawcą akcji jest agencja Bimers, działająca na zlecenie Narodowego Centrum Kultury
 i Fundacji ABCXXI. W głównej roli wystąpił Rafał Rutkowski.

Oto inne przykłady spotów telewizyjnych tej akcji:






W nie mniej oryginalny sposób do czytania przekonuje nas Bibliocreatio i Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, która jest organizatorem kampanii "czytaj! Zobacz więcej". Hasło akcji głosi dość przekornie "nie czytaj, książki są ciężkie, uzależniają". W podobnej, ironicznej konwencji przedstawiono spot telewizyjny, w którym znane Polki i Polacy zniechęcają do czytania, podając różne argumenty.
Dowcip, dystans i bardzo prosta i przystępna forma.




Ps. Mam podobne obawy jak Pan Jacek Borkowski." Ci co nie czytają tego nie zrozumieją".

Czym są autorytety w reklamie? (Jeszcze raz)



Z definicji wynika, że autorytetem jest osoba, której ufamy, która wykazuje się charyzmą i doświadczeniem. Po lekturze książki Sutherlanda - Reklama a umysł konsumenta Zdałem sobie sprawę, że autorytety za którymi „idziemy” w reklamie, nie mają nic wspólnego ani z zaufaniem, a tym bardziej z doświadczeniem.

Przykładem uniwersalnym staje się słynna „Goździkowa” - kobieta, której nigdy nie widzieliśmy. Osoba wytworzona na cele reklamowe „Polopiryny”. Nie cechuje się ani doświadczeniem, któremu możemy zaufać ani też charyzmą za którą możemy pójść, powodem może stać się to, że ani nie możemy zobaczyć naszego „drogowskazu”, który zaprowadzi nas do półek sklepowych i powie „wybierz to”, a ani nie możemy jej usłyszeć by to powiedziała. Mimo to, z badań wynika, że 70% młodych ludzi pomiędzy 18 a 34 rokiem życia ma zaufanie do goździkowej Polopiryny. Czym jest spowodowane to zaufanie? Na pewno nie doświadczeniem samej polecającej

Przykład eksperta, który w ogóle się nie przyjął:

Jest najbardziej znaną położną w Polsce, jest prekursorką porodów rodzinnych, prowadzi własną szkołę rodzenia. Ekspert i osoba najbardziej kompetentna odnośnie kobiecych spraw. Autorytet – jak najbardziej. Jak wskazuje tytuł linku – w ogóle się nie przyjął. Może to wina twórców reklam, a może tego, że odbiorcom wcale nie potrzeba ekspertów.


Przykład antyeksperta, którego pokochała cała polska:

Wojciech Mann – osoba wszystkim znana i poważana. Jakim jest ekspertem w dziedzinie parzenia herbaty ? Żadnym. Nigdy nie pracował przy wytwórni, nigdy nie prowadził konsultacji w tej sprawie, prawdopodobnie nie wiele może nam powiedzieć na ten temat. Mimo to reklamę pokochała cała Polska. Jak można nie kochać sympatycznego grubaska, o wszystkim znanych rysach twarzy, niosącego herbatę w charakterystycznie żółtym kubku?

Jak widać w reklamie nie liczą się eksperci, osoby, które rzetelnie oddają to czego uczą się w branży od lat. Liczą się znane sympatyczne osobistości, które nie wnoszą do niej nic poza samym sobą.

Gołębie serce w kolorze BLACK


Już jakiś czas temu w większych miastach Polski pokazały się gigantyczne twarze człowieka znanego jako "Bestia". Wcześniej jednak w mediach mogliśmy zobaczyć filmy dokumentalne o gołębim sercu Mike'a Tysona. To właśnie bokser, którego tak wielu bało się w ringu został przed miesiącem twarzą marki Black. Reklama, która została przygotowana z udziałem Tysona nawiązuje do jego zwierzęcej natury. Zaczyna się gołębim pogrywaniem na fortepianie w otoczeniu nadzwyczaj pięknych kobiet po czym bohater wypija łyk energetycznego napoju, który niczym sok z gumijagód ma zamienić go w bestię z wyostrzonymi zmysłami. Niestety aktorstwa w tym mało, realizmu i emocji wcale, ale groteskowość niewinnego śnieżnobiałego Mike'a została zachowana. W zasadzie spodziewałam się, że odgryzie przynajmniej ucho którejś gołębicy.

Jaki - i czy w ogóle - odniesie sukces kampania reklamowa z twarzą boksera? To okaże się już niedługo. Premierowa odsłona kampanii Blacka zaplanowana jest na czerwiec i promosy będzie można oglądać w kilkunastu stacjach telewizyjnych oraz prasie dla mężczyzn.

Spot reklamowy zakończony jest hasłem "Tak działa Black!". W zasadzie po obejrzeniu materiału, głęboko myślę nad tym, czy chcę zachowywać się tak groteskowo, nie przejmując charyzmy bestii, którą tak dobrze znam ze światowych ringów.


Cool jest Tura


Agencja GoldenSubmarine przygotowała działania w prasie i Internecie, na rzecz korzystania z legalnych źródeł kultury. Kampania Legalna Kultura trwa.  Skierowana jest do wszystkich odbiorców kultury. Cele jakie postawili sobie twórcy kampanii spotkały się z dobrym przyjęciem przez środowisko kulturalne. Wsparcia dla działań udzielił takie osoby jak Kasia Adamik, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Katarzyna Figura, Andrzej Grabowski, Roman Gutek, Krystyna Janda, Natalia Kukulska, L.U.C., Pono, Kinga Preis, Piotr Rubik, Andrzej Smolik, Wojciech Waglewski, Andrzej Wajda, Aga Zaryan, a także zespoły Me Myself and I, Projekt Warszawiak, SOFA i The Car Is On Fire. Do serwisu każdy może dodać źródło, które zostanie udostępnione po sprawdzeniu i akceptacji w zakładce „Legalne źródła”. W sekcji „Baza wiedzy” publikowane są akty prawne, raporty z badań oraz podstawowe informacje na temat legalnego korzystania z zasobów kultury. Internauci mogą również skorzystać z modułu „zapytaj prawnika”. W „Kalendarium debat i wydarzeń” znajdują się informacje o tym, co dzieje się w kulturze, dyskusjach o prawie autorskim i udostępnianiu dóbr kultury oraz publikacje i wypowiedzi pokazujące różne punkty widzenia na to zagadnienie. Z kolei w zakładce „Kultura kosztuje” można znaleźć podane przez twórców i producentów dane na temat realnych kosztów tworzenia kultury. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski objął kampanie honorowym Patronatem.
ms